Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak je to s iPadem a produktivitou?

By on 13. 6. 2010 in Nástroje with komentářů 7

Hned poté, co Steve Jobs představil novou, dle jeho slov zázračnou, placičku jménem iPad, strhly se laviny diskuzí nad jeho zbytečností, respektive nad tím, že jde o věc, kterou zkrátka a dobře potřebujeme.

Tomáš Baránek zkraje února odzkoušel roli proroka a pokusil se v šesti bodech představit, proč si myslí, že iPad nejenže koupí, ale proč podle něj představuje nástroj, který se může pozitivně promítnout do naší produktivity.

Nyní sice stále ještě není iPad oficiálně na českém trhu, do našich luhů a hájů ale už nejrůznějšími cestičkami po trochách putuje. Tomáš, stejně jako Lukáš Gregor, nový produkt z dílny Apple vlastní a mohou proto tehdejší vizionářství Tomáše Baránka revidovat, popřípadě jej o další body doplnit.

Budeme pochopitelně rádi, když se zapojíte do diskuze a svými komentáři buď doplníte naše myšlenkové pochody o vlastní pohled na přístroj, nebo dokonce sdělíte již svoji vlastní zkušenost.

První důvod: známý paradox osobní produktivity

Předpověď:

Mnohé ženy tráví desítky minut denně zlepšováním svého vzhledu, aby se líbily mužům. Z toho plyne, že v době, kdy jsou zavřené v koupelně, jim „toho pravého“  vyfoukne žena, kterou malování nebaví. S námi, kteří jsme postiženi zálibou v „osobní produktivitě“, je to nejspíš podobné. Baví nás „produktivita“, ne až tak „produkce“. Baví nás nástroje, ne až tak jejich výsledky. (a koho nástroje nebaví, ať si klidně pracuje, že). To je v tomto smyslu velký bod pro iPad – podle všeho jde o zařízení, které bude radost používat.

Lukášova reakce:

Naprosto souhlasím a přiznávám se. I když bych neshledal úplnou nutnost (a co je vlastně úplně nutné?) iPad vlastnit, stejně bych propadl jeho kouzlu. I kdybych našel jen třetinu opodostatnění, že přístroj zvýší moji produktivitu a dopomůže v práci, byl bych fascinován jeho fungováním. Žádná videa nenahradí dojem z toho, když iPad držíte v rukou. A osobně nejsem překvapen z jeho váhy tak, jak o tom slyším v každé z českých recenzí. Už iPhone má na svůj vzhled a tvar poněkud nečekanou hmotnost, váha iPadu mi proto přijde naprosto přiměřená. Nosím jej stále při sobě, nepřekáží.

Tomášova zkušenost:

Trochu jsem se obával (byť ve článku jsem to nezmiňoval), že mi iPad vyplní zbývající volný prostor mezi sezením u počítače a kontrolou zpráv přes mobil: že budu od teď navždy a stále zírat do nějaké obrazovky, ať už maličké, střední, či veliké. Ale ukázalo se, že iPad přispěl k velkému odvyknutí od neustálého kontrolování mailu a dalších zlozvyků, které přináší chytrý telefon. Jak je to možné? Takto: velikost displeje iPadu vás rozmlsá natolik, že číst maily a prohlížet weby přes malý displej telefonu vám najednou přijde jako velmi nouzová možnost. A protože iPad není tak maličký a nemáte jej pořád v kapse, nakonec si konstantnímu čtení odvyknete a každé z těch zařízení používáte jen tehdy, když je pracovně či situačně zapotřebí.

Druhý důvod: nový způsob kontaktu s čísly

Předpověď:

Vždy, když pracuji v Excelu (mimochodem jeden z nejlepších počinů Microsoftu, kam se hrabou ostatní), cítím krkolomnost svého počínání. Kdyby někdo sledoval jen mé prsty, myslel by si, že hraji Pacmana. Kličkuji mezi buňkami ťukáním na kurzorové klávesy, s obtížemi myší „listuji“ a „kopíruji“ čísla a složitým zoomováním se marně snažím dostat celek i detaily pod kontrolu. Proč je to tak krkolomné? Protože tabulkový procesor měl být od začátku dotykový, protože zprostředkovaná manipulace (rukou umístěnou vpravo od těla) s tolika malými buňkami je bizarní. Takže druhý velký bod pro iPad (v osobní produktivitě): iPad díky vysoké čitelnosti a rychlosti odezvy dotykového displeje pravděpodobně umožní manipulovat s čísly tak, jako bychom přesouvali kuličky na počitadle a vrátí počítání tam, kam odjakživa patří.

Software: balíček iWork („Office“ pro Macy) bude k prodeji ve verzi pro iPad společně s jeho uvedením. Prý do 10 dolarů za aplikaci. Navíc: už teď jsou v AppStore desítky tabulkových procesorů pro iPhone, které jejich výrobci jistě upraví i pro iPad.

Lukášova reakce:

Základním předpokladem je dobrá práce vývojářů. Pokud ti umí a vyrobí aplikaci skutečně vhodnou pro iPad, představuje iPad mnohem kreativnější a příjemnější cestu, jak práci dělat. Předpověď o kancelářském balíku je zcela na místě (zvláště pak tabulky). Pro editaci tabulek, ale také úpravu prezentací, a poté jejich samotné promítání, splňuje iPad ideální předpoklady.

Tomášova zkušenost:

No upřímně, zas takový průlomový zážitek to není. Dělal jsem v Numbers jakousi tabulku a dost jsem se opotil, což není výhrada k iPadu ani Numbers, ale spíše k mým predikcím. Ta myš tam kupodivu chybí. Ale byla to jedna tabulka a já spěchal. Uvidíme časem.

Třetí důvod: brainstorming, mindmapping, zápisy z porad

Předpověď:

Pomalu se dostáváme k důvěrně známým tématům. Všechny v nadpisu zmíněné metody mají výraznou slabinu: fungují nejlépe na „kluzkém“, „mazatelném“ povrchu. Bez digitálních udělátek jsou poloviční: čím snadněji a rychleji můžete své nápady, souvislosti, relace, uzly, grafy editovat a přesouvat, tím méně jste omezováni a tím více vás jejich výsledky inspirují k dalším nápadům. Doteď používám při poradách či brainporadách jednoduchý program na osnovy a mentální mapování, ale vždy trpím: jednak musím vždy tahat notebook a myš, a také obsluha myší je pro tento typ tvůrčí činnosti prudivá – tedy ve srovnání s něčím jako je iPad. Možná namítnete: tak si vezmi papír. A já namítnu: ale proč tak nepružně a kdo ty zápisy má přepisovat? iPad prostě budete mít sebou i tam, kam notebook či poznámkový blok nenosíte, nápady na ploše zkombinujete, prohážete atd. (Mimochodem, kdo z vás hraje Scrabble, jistě ví, že volné přehazování písmen v docku je zárukou nalezení nového slova – a totéž platí pro nápady volně umístěné na ploše).

Software: opět – na AppStore jsou desítky outlinovacích a mindmapovacích nástrojů, které přímo vyzývají k předělání na větší displej. (Tvůrce mého oblíbeného MindnodePro už na verzi pro iPad pracuje.)

Lukášova reakce:

Jedním z klíčových důvodů, proč jsem se k zakoupení rozhodl, a potvrdilo se mi to, byla právě práce s nejrůznějšími nástroji pro editaci textů a prezentací, stejně jako pro vytváření myšlenkových map.

Jsem například naprosto uchvácen tím, jak se OmniGroup vypořádala s převedením aplikací OmniGraffle a OmniSketcher pro iPad. S desktopovými variantami se nedají srovnávat. Představte si tvoření diagramů, grafů, myšlenkových map a nejrůznějších objektů, a to vše jednoduchými pohyby prstů.

Aplikikace MindNode pro iPad už existuje a mám z jejího užívání větší potěšení než při desktopové verzi.

Co se týče samotného psaní – jsem mile překvapen klávesnicí. Ano, doposud chybí řádná česká lokalizace, musím psát bez diakritiky. Píši na klávesnici rychle, a to jak při držení svisle nebo vodorovně.

Tomášova zkušenost:

Ano, iPad je skutečně výborný pro úvodní fázi jakéhokoli myšlenkového procesu, výborně se šikne při vizuálním vysvětlování problému někomu jinému (ala Nápady na ubrousku) atd. Aplikací pro tento účel určených však začíná být tolik, že jsem přestal testovat (rozuměj utrácet) a čekám, až si vylámou zuby (rozuměj dolary) jiní.

Psaní na externí Bluetooth klávesnici anglicky funguje, ale – jak už zmínil Lukáš – bez češtiny to není ono. Psaní na dotykové klávesnici je překvapivě rychlé, což nutně neznamená “pohodlné”. Píšu na ní dost rychle (jsem zvyklý psát všemi deseti a bez dívání), ale musím se trošku víc soustředit. Jakmile pojede čeština, uděláme nějaké klávesnicové závody.

Čtvrtý důvod: GTD v přímém přenosu

Předpověď:

Mohlo by se zdát, že největší slabinou iPadu (v konfiguraci, v níž byl představen) pro oblast GTD bude omezené použití v roli inboxu pro obrazová data (např. jako vstup pro Evernote). Nemá kameru: takže s ním nevyfotíte jízdní řád na zastávce, ani tabuli na přednášce ap. Může to ohrozit jeho užitečnost pro GTD? Po krátkém zamyšlení jsem vykoumal, že i kdyby iPad tento hardware měl, stejně bych používal většinou pohodlnější snímací zařízení: mobil. Ten, který mám vždy u sebe. Neumím si představit focení jízdního řádu na zastávce pomocí svítící věci o rozměru A4. A co kdyby Apple vybavil iPad nějakou odnímatelnou nebo vyklápěcí kamerou? To je ale opět řešení, které se podobá mobilu v druhé ruce. S ohledem na snadnou propojitelnost mezi mobilem a iPadem (přímo přes bluetooth, wifi, nepřímo třeba přes mail) vlastně není důvod žádat více.

Všechny ostatní vlastnosti iPadu jsou pro nasazení GTD naopak jako stvořené: podle videí rychlý start (mimochodem Kindle i jiné čtečky startují desítky vteřin), velký displej blížící se formátu A4, dotykové ovládání a snadná manipulace s úkoly ve smyslu „táhni a pusť“ bez zbytečného rolování na desátou obrazovku. Totéž si představte u dalších aplikací pro projektové řízení atd. Vše, co platí o „číslech na konečcích prstů“ v odstavci o Excelu, můžeme nejspíše přenést do oblasti „hry s úkoly, termíny a poznámkami“. Tedy nová zkušenost, která tu v zastaralejší podobě byla už kdysi, dokud jsme spoléhali na papír.

Lukášova reakce:

Ačkoliv své plány a úkoly zpracovávám primárně ve FranklinCovey diáři, tedy pomocí papírové metody, elektronické nástroje pro správu úkolů mě nikdy nepřestanou zajímat. Na Mít vše hotovo.cz budeme postupně přinášet recenze (nejen) GTD aplikací pro iPad, ale už nyní mohu říci, že Tomáš měl pravdu. Jako všudepřítomný Inbox není iPad zdaleka tak ideální, pro editaci svých projektů ale představuje mnohem lepší řešení než iPhone, notebook či PC. Doposud jsem odzkoušel čtyři GTD aplikace a připravuji se na velké hráče (Things a OmniFocus). Nabídka, jak už AppStore v případě iPhonu napovídá, bude růst razantním tempem.

Tomášova zkušenost:

Používám TaskPaper a Evernote kvůli tomu, že jsou naprosto jednoduché a fungují na všech platformách. Pro sběr dat do inboxů je pohotovější mobil, který má foťák – mám ve zvyku, že místo vyťukání “vyřídit žádost o registraci.. ” tuto vyfotím. Takže v úvodní fázi sběru v rámci GTD musí iPad počkat na data zvenčí.

Ale pak už musím jen tleskat, ba i pochvalně dupat a pískat, jak se iPad hodí na pravidelné denní a týdenní review – uděláte si pohodlí v gauči a procházíte své poznámky, čistíte inboxy, třídíte, pak vše “syncnete do cloudu” a je to.

Pátý důvod: kreslení

Předpověď:

Pokud jste někdy měli v ruce iPhone, tak víte, že s aplikací jako Layers, Brushes, NetSketch, se svět vlastních skic a kreseb stává najednou dostupnějším a zábavnějším. Potíž je s velikostí displeje. I pro nás, kteří neumíme malovat, a zůstáváme u skic, schemátek a „nápadů na ubrousku“, je možnost volně črtat nápady nesmírně inspirativní a motivující. Zůstane-li reaktivita a citlivost displeje iPadu stejná jako u iPhone (prý ano), máme tu novou oblast: digitální črtání a kresba. Význam pro svět prezentací a osobní produktivity nechci přeceňovat, nicméně za zmínku stojí, že právě naší knížky Nápady na ubrousku (zabývající se konceptem uplatnění vrozeného vizuálního myšlení při řešení problémů) se za pár měsíců prodalo tolik, že chystáme dotisk – prostě, trh tu je.

Software: zmíněno v textu, stovky dalších aplikací. Že by jednou i Photoshop či Illustrator?

Lukášova reakce:

Nepatřím do skupiny, která by kreslení od svého přístroje nějak vyžadovala, ale na druhou stranu ony “nápady na ubrousku” dokáží leckdy divy. V tomto případě představuje iPhone příliš omezující nástroj (malý displej) a o desktopu se nemá cenu bavit. Na iPhone různé nákresy uděláte jednoduše, rychle a na velkém displeji mají smysl. Proč si nezvolit papír a tužku? Ne vždy ji máte po ruce. A má odpověď číslo dvě: nechci zbytečně papírem plýtvat.

A co do velikosti nabídky aplikací – o úpravy fotografií jsem se doposud nestaral, ale prográmku pro kreslení, “ruční” poznámky jsou už nyní desítky. A to jsme teprve na začátku.

Tomášova zkušenost:

Ano, už jsem to zmínil u brainstormingu.

Šestý důvod: cena

Předpověď:

Ne, nechci tvrdit, že deset tisíc za nejmenší model je málo za „zařízení, které má jen dotykovou klávesnici“ (a českou asi dlouho nebude mít vůbec). To je špatný úhel pohledu. Chci tvrdit, že deset tisíc za zařízení, které je malé, všudenositelné, a které by umožnilo zásadně zkrátit kontakt mezi myšlenkou a jejím rozvinutím, je přijatelná nabídka.

Lukášova reakce:

A já nechci tvrdit, že za deset tisíc si iPad pořídíte. Cena, když se vžijeme do role Američana a do role Čecha, je vysoká. Ale vše je velmi relativní. Pokud budete přemýšlet nad iPadem jako nad přístrojem, který má být alternativou netbooku či dokonce notebooku, zapomeňte na něj. Pokud ale hodláte investovat (ne utratit!) do nástroje, který může výrazně napomoci k efektivnější a příjemnější práci, je cena naprosto adekvátní. Nikdy jsem nezalitoval peněz vložených do literatury, která má pozitivní vliv na můj rozvoj. Protože se tato investice zúročí. Stejně takto vnímám iPad.

Tomášova zkušenost:

Koupil jsem předražený iPad z Baye, takže ano, pod deset tisíc jsem se nedostal ani náhodou, a s ohledem na evropské ceny se pod tuto hranici asi nedostaneme ani s oficiálním dovozem. Pocitově bych toto zařízení (16 GB WiFi) ve srovnání s netbooky, notebooky a chytrými telefony ocenil na cca 12 tisíc s daní. Tedy bez aplikací, které zejména zpočátku, kdy vybíráte pro sebe vhodné, lezou do peněz.

Nový, sedmý důvod: efektivní využití času

Lukáš:

Znáte to – někde čekáte, ať už na vlak, u doktora, nebo na kolegu, který se opozdil. Doposud vám mohl společníka dělat iPhone. Nyní to může být právě iPad. Dost času trávím přesouváním se z města do města, ve vlaku, mohl jsem si pochopitelně buďto číst tištěnou knihu nebo vzít notebook a pracovat/sledovat filmy. Při častém přestupování ale notebook není dobrou volbou, navíc ne vždy se vám s ním chce tahat. Knihy také něco váží, k tomu všemu jste závislí na okolním světle. (Pro ty, co neznají bohatství Českých drah – ve vlacích často zaplé zářivky neskutečným způsobem pískají, proto člověk raději sedí ve tmě.) Kvůli přípravě na přednášky z dějin filmu navíc musím shlédnout velké množství filmů. iPad je proto mým společníkem, který tyto věci řeší – jeden půlkilový přístroj zastane funkci knihy, pracovního nástroje i přehrávače filmů.

Nyní, když někde čekám, není problém jej vzít do ruky a například si přečíst další kapitolu rozečtené knihy…

Tomášova zkušenost:

Ano, ale maximální efektivita je občas i naší pastí. Život, vyplněný maximálně efektivním zíráním do displeje, je tak trochu zoufalství, ne? ;)

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru