Gesta paží
Vladimír Dědek
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!
Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)
- Jak spravovat úkoly v rodině - 20. 12. 2012
- Mohou být porady efektivní? - 15. 10. 2012
- 5 rad, jak dovést myšlenky až po úspěšnou realizaci projektu - 30. 8. 2012
V dnešním článku série o řeči těla se podíváme na gesta paží. Mnoho postojů související s pažemi značí defenzivní či negativní přístup. Není tomu však u všech gest…
Zkřížené ruce
V článku o gestech rukou jsem se v závěru zmínil o postoji, kdy má osoba založené obě ruce na hrudníku. Toto gesto jsme si vypěstovali již od mládí a dospívání, kdy jsme měli potřebu schovat se za nějakou překážku. Tento postoj má jasnou myšlenku – nesouhlas.
Někteří lidé říkají, že je pro ně tato pozice pohodlná a proto ji používají. Tato odpověď vychází z jednoduchého faktu. Pokud se cítíme v defenzivní pozici a nesouhlasíme s nějakým názorem, naše tělo zaujímá defenzivní gesta. Zkřížené ruce jsou jedním z těchto gest.
Skrývání se za předmětem
Často můžete vidět lidi s různými předměty, kterými zakrývají svou horní polovinu těla. Jedná se o více „maskovanou“ variantu výše zmíněného gesta. Namísto rukou je však použit jiný předmět – kabelka, klobouk, taška, květina,…
Zkřížené ruce při sezení u stolu
V neposlední řadě můžeme zkřížené ruce zahlédnout u lidí sedících u stolu. Lokty opřené o stůl, ruce od loktu dolů zkřížené přes sebe jasně signalizují defenzivní postoj.
Částečné zakrývání
Někteří lidé namísto zakládání rukou používají jemnější variantu – částečné zakrytí, kdy jedna paže překrývá tělo, avšak druhá ruka je volně podél těla.
Jedná se o méně zřejmou variantu nesouhlasného postoje.
Držení sama sebe
Dalším populárním gestem je držení sama sebe za dlaň či zápěstí. Tento postoj často používají lidé, kteří vystupují na veřejnosti před velkým publikem.
Při tomto postoji jsou ruce volně podél těla a dlaně jsou navzájem sepjaté. Toto gesto můžeme vidět například při předávání nějakých ocenění u lidí, kteří si takto podvědomě simulují fakt, že se drží s nějakou další osobou za ruku.
Toto gesto má kořeny v našem mládí, kdy jsme se ve stresových situacích měli potřebu držet někoho blízkého (nejčastěji rodičů).
Paže a prezentování
Již v článku Nešvary při prezentacích jsem upozornil na přehnaná gesta rukou resp. paží. Přehnaná gestikulace a dopomáhání si pomocí rukou může být mnohdy na škodu. Poukazuje totiž na svou zbrklost, případně na nezkušenost při prezentování. Naopak občasné a vkusné gesta mohou prezentaci hodně oživit a posluchači vštěpit rychleji prezentovanou myšlenku.
Gesto vděčnosti
Méně častým, ale poměrně jasným gestem je ruka položená na hrudi. Toto gesto značí vděčnost či upřímnost.
Pro Anonymní [1]: Průměrný člověk se při komunikaci vyjadřuje z 60% svým tělem (body language), 30% modifikacemi svého hlasu a jen z 10% samotným obsahem sdělení. Předchozí věta je aktuální, je podložena neskutečným množstvím vědeckých prací.
Řada lidí nechce tento fakt akceptovat. Při komunikaci se zaměřují jen na pouhé slova. A právě proto se nechají velmi rychle nachytat na tzv. výhodné nabídky. Nechají se zblbnout.
Čím více se toho dozvíme o výrazech, které vydává každé lidské tělo při komunikaci, tím lépe se naučíme rozpoznávat pravdu od lži. Rozeznávat podlých prodavačů od těch normálních…
Pokud se bojíte, že tyto znalosti může někdo zneužít, doporučuji přečíst si alespon pár základních informací o tzv. mikrovýrazech, resp o výzkumu, který prováděl Paul Ekman. Možná se dozvíte, že každý jedinec vydává desítky signálů, které se nedají nijak skrýt, obalamutit, ani předstírat.