Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Tak už se konečně soustřeď!

By on 31. 5. 2010 in Rozvoj with komentářů 17

Dovolím si tvrdit, že patřím do velké skupiny lidí, skupiny, která zápasí s multitaskingem. Jednoduše řečeno – když by se měla soustředit na jeden konkrétní úkol, ráda odbíhá, brouzdá si to po internetu, chatuje, vylepšuje a aktualizuje statusy na sociálních sítích, podívá se, co nového se stalo ve světě… největším lákadlem, jak jste již poznali, je právě internet. Ale rušit naši pozornost mohou i leckteré aplikace. Proč pořád kontrolovat, zda mi přišel nový mail? Proč dovolit Twitter klientovi, aby mě informoval o nových zprávách?

Ano, ačkoliv se zajímám o efektivitu, multitasking patří mezi nepřátele, kteří mi dýchají neustále za ramenem. A bohužel ne vždy dokáži být dostatečně odolný…

Pokud stejně jako já máte problém s tím, abyste se ovládli sami, můžete využít služeb výtečného programu s příznačným názvem Concetrate. Původně jsem si myslel, že to bude jen další z řady prográmků, co vám odpočítávají stanovený čas (a vlastně jen tak psychologicky na vás působí), maximálně vám odpojí internetové připojení.
Concetrate je ale co do nastavení velkorysá pomůcka, kterak potlačit rušivé elementy. A co umí?

Uvedu to na příkladu. Chci se připravit na další přednášku. Internet k tomu potřebuji, takže „násilné“ odpojení nepřichází do úvahy. Není problém – v Concetrate si nastavím několik webových adres, o kterých vím, že mě k sobě lákají, ale v práci nepomůžou. (Už jsou zde přednastavené všechny možné sociální sítě, já si přidal ale třeba i Gmail). Zablokuji sit aky několik programů, například Mail, Tweetie, Waveboard.
Naopak nastavím spuštění několika aplikací (OmniFocus, WriteRoom, OmniOutliner) a serverů (CSFD, IMDB, Wikipedie…) a také si nechám automaticky otevřít dva výchozí adresáře pro moji pedagogickou práci. Toto nastavení si uložím jako Pedagogická příprava, takže když budu někdy příště pracovat na další hodině, stačí si zapnout tento profil. (Nastavil jsem si pak i profily na psaní článků, práci na disertaci aj.)

Co se mi líbí, tak je možnost hlasového a textového povzbuzování. Každých patnáct minut mi tak program řekne: Do you work, don`t be stupid. A Growl mi každých deset minut  napíše obdobnou motivující formulku… (Lze si pochopitelně nastavit obojí, takže vám počítač může třeba vynadat, nebo naopak pochválit za to, že stále ještě pracujete.)

Když aplikace běží, odpočítá se vám i vámi určený čas. Po jeho uplynutí se zprovozní zakázané aplikace/servery, takže si můžete přečíst poštu, nebo napsat na Facebook, že jste dokončili konečně jeden  důležitý úkol.

Mé zkušenosti s Concetrate jsou velmi pozitivní, opravdu mě program přinutil dělat jen to, co jsem si vytyčil. Když jsem dostal chuť napsat mail, nemohl jsem. V tomto směru jsem chvíli litoval, že nejde odpočítávání pozastavit (jen zcela resetovat), ale pak jsem si uvědomil, že by se tím snázeji hřešilo. Naprosté zastavení běhu si vždy rozmyslím, protože reset vypovídá o mé slabé vůli. Takže pokud řešíte obdobné problémy s multitaskingem, neustálým odbíháním od práce stejně jako já, vyzkoušejte Concetrate

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru