Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Řeč těla, úvod

By on 7. 5. 2010 in Vztahy with komentářů 9

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Předtím, než se člověk naučil mluvit, používal k dorozumívání posunky, pohyby a gesta, stejně jako je tomu u zvířat. Lidé později začali formulovat své myšlenky do výkřiků, skřeků a podobných zvuků. Ty se později zformovaly do řeči. Dnes pokládáme jako primární komunikační dovednost mluvenou řeč, popřípadě psanou formu textu. Nezapomněli jsme ale na řeč našeho těla?

Tímto článkem začíná seriál věnovaný tématice řeči těla. Dnešní článek bych rád věnoval úvodu a popisu obsahu dalších článků. Byl bych moc rád, kdybyste v komentářích vyjádřili své názory na obsah dalších dílů – co byste se rádi dozvěděli.

Co to vlastně je?

To, jak chodíme, mluvíme, smějeme se, stojíme, jak držíme ruce,… to vše a mnohé další se dá považovat za řeč našeho těla. I tím, jak se ráno oblečeme dáváme okolním lidem najevo naše rozpoložení, náladu či záměr.

Řeč našeho těla je složena z několika menších gest. Musíme umět číst nejenom tato jednotlivá gesta, ale také jejich společný význam.

Důležitost

Protože se v dnešní době primárně komunikuje mluvenou řečí, naše chování těla se mnohdy ignoruje, což je špatně. Z chování těla při komunikaci se dá vyčíst obrovské množství informací. Albert Mehrabian před více jak padesáti lety zveřejnil studii ukazující, že pouze 7% komunikace vychází z mluveného slova, 38% vychází z tónu hlasu a zbylých 55% tvoří řeč těla. Toto pravidlo nazval 7%-38%-55%. (Dále viz. zde). Myslím si, že hodně lidí neverbální komunikaci zanedbává či ignoruje (což je samozřejmě špatně).

K čemu slouží řeč těla

Když komunikujeme s lidmi, dáváme jim pomocí skrytých signálů najevo opravdové myšlenky a skryté emoce. Tyto emoce se buď bojíme sdělit, nebo je naopak nechceme předat.

Skryté signály, které naše tělo vysílá, jsou přijímány podvědomě. Je známo, že ženy jsou mnohem více vnímavé a dokáží tyto signály rychleji a přesněji identifikovat.

Proč se o zajímat o problematiku?

Čtení gest

Pokud se naučíte číst gesta osoby, která k vám mluví, jistě dokážete z komunikace vytěžit maximum informací. Dokážete si také udělat lepší úsudek o dané osobě, protože si můžete porovnat to, co vychází osobě z úst a to, co „říká její tělo“.

Kontrola vlastních gest

Vědět něco navíc je vždy výhodou. Když víte, jak se vaše tělo chová, tak jej dokážete snáze kontrolovat. Pokud tedy přidáte ke svému mluvenému projevu také vhodnou sadu gest a postojů, lze lépe předat (ale také vnutit) své myšlenky.

Obsah dalších článků

Jak jsem již předeslal v úvodu, rád bych se s vámi podělil o své plány na témata budoucích článků. Budu rád za každý komentář či email (vladimir.dedek@starec.eu) s návrhem na zajímavé téma týkající se řeči těla.

Další články

  • Čtení gest, osobní zóny (jak odhalit lhaní, různé osobní zóny)
  • Gesta rukou (podávání rukou, dominantní a submisivní pozice, gesta rukou související s tváří)
  • Gesta paží (postoje, různé založení rukou)
  • Gesta nohou (postoje, gesta u sezení)
  • Oční signály
  • Gesta při flirtování
  • Věci, které se hodí vědět (kopírování gest, populární gesta,…)

Věta, kterou bych shrnul řeč těla: Vždy mne zajímaly názory ostatních. Pokud mi je ale lidé nechtějí sdělit, musím si je přečíst sám…

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru