Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Projekty a úkoly s námi i s druhými aneb GQueues.com

By on 14. 5. 2010 in Nástroje with komentářů 8

Po jalových pokusech vymyslet sociální službu, která pohne světem, přichází služba, která by mohla po čase zase ukázat, že Google umí. Jenže… jenže to by služba GQueues musela být z dílny Google. Není. Jen tak vypadá. Inu, škoda, Velký bratře.

Přitom by to dávalo smysl. Google nabízí výtečně propojené služby – propracovanější úkolovník mu však doposud scházel. Přišel odjinud, ale jak svým GUI, tak integrací do Google účtu (Gmail nebo Google Apps) v mnohých evokuje, že jeho maminka a tatínek mají bydliště tam, kde i nejslavnější vyhledávač na světě.

Nicméně, může nám být de facto jedno, odkud se služba GQueues vzala, důležité je, co umí. Vězte, není toho málo.

Mezi námi se najde bezpochyby mnoho takových, kteří nepotřebují nutně ke svému životu specializovaný GTD nástroj. V podstatě ani nemusejí vůbec tuhle zkratku znát. To ovšem neznamená, že by si nepotřebovali čas od času poznačit úkon, který je potřeba udělat. Nebo dokonce celou sadu úkonů a zastřešit je do nějakého projektu. Tzv. To-Do listy, ať už mají podobu lístečků či sofistikovaného softwaru, představují společníka obrovské skupiny lidí.

GQueus tohle dobře ví – a také ví, že nestačí být jen srozumitelným a intuitivním nástrojem pro zapisování úkolů. Ale že v dnešním dravém trhu musíte nabídnout i něco navíc.

Nejprve k tomu, co se tak nějak od úkolovníku předpokládá. V GQueus máme Inbox, do něj lze snadno a rychle odkládat naše podněty. Bez omezení se nám nabízí možnost vytvářet si složky, resp. projekty. Do nich vkládat buďto položky z Inboxu nebo přímo vpisovat jednotlivé kroky. (Mimochodem, psát do Inboxu můžeme i z mailu.) Nemusíme se bát dělat různě hierarchizovanou strukturu – nečekejte tedy omezení jako např. u Things.

Inspirace u GTD tu pochopitelně byla, i z toho důvodu zde máme možnost tagovat dílčí projekty a kroky. Počet není omezený. Můžeme ale také připojovat lidi, doplnit úkol o poznámku.

Zcela samozřejmé je nastavení termínu, do kdy má být projekt/úkol vykonán. Služba zvládá i upozornění, stejně jako možnost danou akci opakovat.

Propojení s Googlem se zde již naplno projevuje. Úkoly se nám přiřazují do Google kalendáře. Přičemž pokud uděláte změnu ve svém kalendáři, projeví se i v úkolovníku.

Služba pracuje i s tzv. chytrými složkami, které pracují na bázi nastavených pravidel. Můžeme si jich vytvořit, kolik chceme, do vínku dostaneme ty základní – kromě Inboxu například složky Overude, Due Today, Due in a Week.

Dobrá, potud je to de facto propracovaný úkolovník a, proč to neříct, i slušný GTD nástroj. Co ale dodává této službě punc využitelnosti v praxi a dokonce potenciál ohrozit jiné úkolovníky, to je možnost kooperace s dalšími lidmi. Sdílení, propojení, které se odehrává navíc de facto v reálném čase. (Buď sbohem, Google Wave!)

V “boxu” Friend Queues vidíme všechny ty projekty, které nám naši přátelé vidět dovolí. Pokud dostaneme práva nejen k prohlížení, ale i k editaci, můžeme projekty upravovat, přičemž i ostatní z týmu vše okamžitě vidí a mohou reagovat.

GQueues má i vychytávky v podobě funkce Publish. Chceme na svém blogu, webu zveřejnit některý z projektů? Jak je libo. Vypadá to hezky.

Gadgety nám také umožní, abycom vložili speciální okno do iGoogle, nebo do kalendáře. Úkoly tak máme hezky před sebou.

A ještě k tomu všemu tu je mobilní verze. Ne speciální aplikaci, ale optimalizovaný web. Dobře se ovládá a vypadá dokonce i lépe než webové rozhraní služby.

Když jsem u uživatelského prostředí. Design má googleovský nádech, což bohužel není míněno jako pochvala. Neboť jestliže Google někde brouzdá bažinou, tak právě díky designu svých služeb. Sytě pastelové barvy a tmavé písmo netvoří nejharmoničtější dvojici, dalo by se zapracovat i na jiných fontech a velikosti oken.

Vývojáři se toto snaží kompenzovat solidní intuitivností v ovládání – funguje tu prosté uchycení a přetažení položek, dokonce i hned několik klávesových zkratek. O učení, kterak službu pochopit a zvládnout ji používat, nemůže být ani řeč. Buďto to zvládneme sami bez cizí pomoci, nebo se zkrátka podíváme na několik krátkých a výstižných videí.

Podtrženo, sečteno – GQueues má opravdu potenciál něco znamenat. Jde o beta verzi, takže dokonce budí naděje, že nám všem ještě ukáže. Ale jak už to bývá, za kvalitu se platí. V tomto případě ale nemusí tento fakt vyznívat tak truchlivě.

Pokud chceme úkolovník využívat sami a obejdeme se bez toho, abycom jej napojili do svého Google kalendáře, a oželíme i připomínky, můžeme začít zvesela službu používat hned a zadarmo.

Pokud ale sdílení, připomínky a integrace do kalendáře pro nás představují lákadlo, je potřeba se připravit, že ročně odvedeme firmě na její konto 25 amerických dolarů.

Rozdíly mezi free a placeným účtem jsou k vidění zde.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru