Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

NirvanaHQ: GTD úkolovník, který potěší

By on 21. 5. 2010 in Nástroje with komentářů 12
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Online GTD úkolovník, příjemné uživatelské rozhraní, které neruší od práce, a zároveň přítomnost většiny důležitých funkcí. To je NirvanaHQ.

Během doby, kdy GTD aktivně využívám k organizaci času, jsem vyzkoušel už několik aplikací pro správu úkolů, mimo jiné například Remember The Milk, Doit.im nebo GQueues. Po nějakém čase jsem však vždy zjistil, že práce s nimi mi nevyhovuje tak, jak jsem ze začátku myslel, přestával jsem je používat a postupně své úkoly přesouval jinam. nyní jsem objevil Nirvanu, která se mi zatím zamlouvá nejvíce a u které, doufejme, chvíli zůstanu.

Uživatelské rozhraní

Čím mě NirvanaHQ nejprve zaujala, je celkově velmi povedený design. Neobsahuje žádné rušivé prvky, je čistý, přehledný a přitom nikde nic nechybí. Pokud se podíváme na aplikaci blíže, zjistíme, že je metodou Davida Allena přinejmenším velmi inspirována a pro komplexní GTD systém obsahuje vše důležité. Konkrétně se v postraním panelu nachází inbox, dnes, další úkoly, projekty, čekám na a někdy/možná, pod těmito možnosti je k dispozici seznam aktivních projektů a nově se v boční liště nacházejí také oblasti soustředění, o jejichž fungování se zmíním níže.

Aplikace samozřejmě podporuje drag & drop přesouvání úkolů a musím uznat, že na rozdíl od některých konkurenčních úkolovníků (např. Doit.im, GQueues) zde funguje bezchybně. Velmi pohodlná je také práce s tagy, která funguje po vzoru Things. Nechybí ani klávesové zkratky pro rychlejší ovládání.

Přidávání úkolů

Počtem cest, jak přidat úkol, naopak NirvanaHQ příliš neoslní a třeba takové GQueues jich nabízí určitě víc. Nirvana poskytuje samozřejmě vložení úkolu přímo v aplikaci, dále pak přidání pomocí emailu nebo mobilní verze. K novému úkolu máte možnost přiřadit libovolné tagy, poznámku a datum splnění. Bohužel zatím chybí možnost nastavit opakovanou událost. Věcí, která naopak potěší, je možnost zobrazit úkol v „Dnes“ s libovolným předstihem před termínem splnění.

Další úkoly

Také další úkoly jsou zpracovány velmi dobře. Můžete si vybrat, zda se budou zobrazovat pouze samostatné úkoly nebo zda mají být zobrazeny také položky z „Dnes“ či úkoly přiřazené jednotlivým projektům. Při zobrazení jsou od sebe jednotlivé projekty graficky odděleny a u každého se zobrazují pouze první tři úkoly. Pokud chcete vidět všechny úkoly v daném projektu, učiníte tak kliknutím na tlačítko „více“.

Co mi ze začátku trošku vadilo, je, že se po splnění úkolu a jeho „zaškrtnutí“ nepřesune sám do archivu, ale musíte to udělat manuálně (naštěstí lze archivovat splněné úkoly hromadně). Na druhou stranu, když si člověk na způsob archivace zvykne, sledovat jak zaškrtnuté úkoly během dne přibývají, mu dodává dobrý pocit.

Správa projektů

Projekty jsou silnou stránkou tohoto nástroje, a pokud mohu soudit, z mnou vyzkoušených nástrojů jsou v NirvanaHQ zdaleka nejvychytanější. První věcí, která potěší a která podporuje Allenovu myšlenku, že cokoliv s více kroky rovná se projekt, je velice snadná přeměna úkolu na projekt. Jelikož se u projektu vyplňují stejné informace jako u úkolu, stačí úkol jednoduše chytit, metodou drag & drop přetáhnout mezi projekty a pustit se do přidávání podúkolů.

Další věcí, která mi v mnoha nástrojích chybí a kterou NirvanaHQ obsahuje, je popisek projektu, zobrazující se jak v seznamu projektů, tak v jeho detailu. Můžete si tak k němu napsat cíle, které budete mít stále na očích.

Poslední nesmírně užitečnou věcí, se kterou jsem se jinde nesetkal (možná je v Things, nevím) jsou neaktivní projekty. Pokud například při týdenním hodnocení narazíte na projekt, na němž nechcete v následujícím týdnu pracovat, označíte ho za neaktivní a on se bez ztráty jakýchkoliv dat schová a nebude překážet v bočním panelu nebo mezi dalšími úkoly. V okamžiku, kdy neaktivní projekt uznáte opět jako aktuální, jednoduše jej vrátíte zpět do aktivních.

Oblasti soustředění

Asi týden starou novinkou jsou v NirvanaHQ oblasti soustředění. Jedná se o nadefinované oblasti, které v celém systému vyfiltrují pouze přiřazené úkoly. Toto může mít mnohé využití, obzvlášť chcete-li využívat více na sobě nezávislých systémů (například pokud nechcete doma sledovat své pracovní úkoly a naopak). Po zvolení určité oblasti soustředění úkoly z jiných oblastí zmizí a celá aplikace vypadá, jakoby tam vůbec nebyly.

Jediným problémem této vychytávky je zatím nepříliš intuitivní přiřazování oblastí zodpovědnosti k úkolům. Bohužel tak nelze učinit metodou drag & drop ani výběrem při vytváření úkolu, ale oblast zodpovědnosti musíte složitě vybírat z kontextové nabídky.

Dobrou vlastností naopak je, že po přiřazení oblasti zodpovědnosti k projektu, se do stejné automaticky přiřazují také podřízené úkoly. To samé platí o úkolech vytvořených v režimu zobrazení určité oblasti zodpovědnosti (mimo inbox).

Mobilní web

Poslední věcí, o které se zmíním, než se pustím do kritiky, je mobilní aplikace. Ta je zatím pouze webová (připravuje se iPhone aplikace), ale musím říct, že opravdu povedená. Po vzoru dospělé verze má velmi vydařené rozhraní po designové i funkční stránce a celkově je radost s ní pracovat. Spustíte ji na iPhonu, telefonech s OS Android, Nokii N900 a možná některých dalších.

Troška kritiky

Jako naprostá většina úkolovníků má pro mé potřeby málo rozpracované položky někdy/možná či letové hladiny. Naštěstí se to dá celkem dobře řešit rozdělením pomocí tagů.

Další věcí, kterou bych ocenil a která chybí, je synchronizace, nejlépe s Google službami. Bohužel NirvanaHQ nejde, pokud se nepletu, synchronizovat s ničím.  V tomto je rozhodně lepší GQueues, který lze synchronizovat s Google kalendářem, úkoly lze přidávat z webového prohlížeče včetně odkazu (dobré pro emaily) a nabízí widgety pro Gmail a iGoogle.

A jako poslední výtku, která mě osobně netrápí, je nemožnost jakéhokoliv sdílení mezi uživateli. Jestliže pracujete v týmu, bude lepší hledat jinde.

Závěrem

Pokud bych měl hodnotit NirvanaHQ svým pohledem, je to jednoznačně nejlepší online GTD aplikace, která v současnosti na trhu je (nebo o které vím). Silný konkurent jí možná přibude 24. května s příchodem doit.im 2.0, ale to teprve uvidíme.

Pro ty z vás, kteří se rozhodnete aplikaci vyzkoušet, bych měl zmínit ještě jednu věc. NirvanaHQ je zatím beta verzí a k jejímu použití potřebujete pozvánku. Požádat o ni můžete registrací na nirvanahq.com. Doba obdržení by neměla příliš dlouhá, mně dorazila zhruba po týdnu.

Pavel Říha

blog: badguy.cz
twitter:
badguycz

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 12

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Tomáš napsal:

    Ahoj. Už je to dlouho, co se tady psalo o vhodném nastavení Toodledo s ohledem na GTD. Sám s tím teď začínám a rád bych se dozvěděl nějaké dobré tipy. Moc bych uvítal vaše vlastní zkušenosti a nastavení. Sem nebo na nickie.twisp@gmail.com.
    Díky. Tomáš.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru