Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

První pohled na knihu Timothy Ferrisse

By on 17. 5. 2010 in Témata with komentářů 6

Když v roce kniha vyšla, asi stěží mohl Timothy Ferriss tušit, že se z ní stane takový bestseller. Obsadit první příčku podle New York Times, Wall Street Journal a BusinessWeek patří pro většinu autorů spíše mezi nevyslyšená přání. I Ferris, jak píše, šel do kolen. O dva roky později, na sklonku roku 2009, svůj text rozšířil a tato verze se dočkala i českého překladu.

Čtyřhodinový pracovní týden neklame svým názvem. Ferriss s námi, čtenáři, má skutečně tento cíl. Hodlá docílit, abychom i my patřili mezi tzv. nové bohaté. Na stránkách Mít vše hotovo.cz se postupně budeme jednotlivým prvkům jeho “metody” věnovat, postupnou sérii, vesměs čistě subjektivních textů, odstartuji vlastním pohledem na Ferrissovu filozofii.

A nebudu se zabývat celou knihou, naopak pouze tím, co se dotýká mé vlastní zkušenosti a přání.

Na začátek spíše trocha skepse. Věřím, že Timothy Ferriss je spokojený a že mnozí jemu podobní nabyli štěstí právě až s “odstřižením” od pracovního režimu a svobodného pohybu po celém světě. A dokonce také věřím, že stát se novým bohatým může i Čech, tedy že Ferrissova zkušenost je přenositelná i za hranice Spojených států amerických.

Na druhou stranu, a teď by se mi možná Ferriss vysmál, pochybuji, že vše je tak snadné a jednoznačné, jak se v knize popisuje. Inu, Ferriss očividně nemusí myslet na nikoho jiného, než sám na sebe. Zbalit si batoh, vycestovat na měsíc třeba do Brazílie, když máte rodinu včetně malých dětí, začíná dle mého názoru Ferrissovu plánu dělat trhliny.

Pokud bych se měl tedy zaměřit výhradně na primární cíl knihy – být novým bohatým, pracovat maximálně čtyři hodiny týdně – musel bych říci, že Ferriss představuje spíše dítě, které si užívá svého bohatství a nevadí mu, když musí volit kroky často hraničící s tím, co je a co už není etické.

Jenže nic není tak černobílé a naštěstí ani Ferrissova kniha ne. Lze ji totiž číst i jinak. (A v tom spatřuji její velkou přednost!) Proč zrovna jít obdobnou cestu jako autor, muset šéfovi říct, že budete pracovat z domu a poté v ony dny být někde na jiné části polokoule? Ferrissovu filozofii lze uchopit i méně radikálně. A to tak, aby nás posunula směrem od vyprázdněného workoholismu k užívání si života. Přičemž zdůrazňuji, že užívání si myslím ve významu kvalitního trávení času, spojeného s hodnotami. (Ty však Ferriss ve své knize zrovna moc neskloňuje…).

Zde také spatřuji její přínos pro mě samotného. Neustálé potýkání se s koncentrací, ale především s tím, že věnuji práci značnou část dne. A teď přichází dotaz: jsem produktivní, nebo pouze aktivní? Pomocí několik rad a tipů nás Ferriss dovádí k tomu, abychom co nejvíce eliminovali zloděje času, zbytečné úkony. Nepřichází s novými myšlenkami, naopak se prolíná s dalšími mysliteli ze světa efektivity. Ale umí vše argumentovat jednoduše a zpříma, takže máte pocit, jako by k vám energicky promlouval starý přítel a ne rodič. Tlačí vás k tomu, abyste svoji energii a čas věnovali jenom tomu nejdůležitějšímu.

Sympatické je, že autor neklade důraz na materiálno a absolutní částku peněz, kterou vyděláváte. Sám jsem se v posledním roce vzdal dvou projektů, které mi mohly přinést peníze, ale nepředstavovaly pro mě něco, co by mě vnitřně naplňovalo. Poměr toho, co vám práce přináší a o co vás ubírá, by měl sehrát jednu z rozhodujících rolí při rozhodování, co budeme skutečně dělat. Ne pouze finanční zisk. Protože ztráta se pak může projevit jinde, na jiném místě, a to právě kvůli přílišnému (psychickému, fyzickému) soustředění na projekty bez vnitřního naplňování. Noví bohatí tak ve skutečnosti nestaví své bohatství na výši příjmů, ale na tom, jak umí dostupné prostředky kvalitně využít.

Z knihy jsem si odnesl především motivaci. Něco zásadního udělat, zase se posunout dále, být přísnější jak sám na sebe, tak na své okolí. (Ne ve smyslu nepříjemný, ale důsledněji si hlídat například čas trávený vyřizováním elektronické pošty.) Timothy Ferriss mě motivuje k tomu, abych rozumněji plánoval a abych neměl potřebu zaplnit dvě třetiny dne prací. Stížnosti na to, že den je krátký, by pro většinu z nás existovaly, i kdyby se najednou den prodloužil o dalších osm hodin. Protože i ty bychom nakonec naplnili pracováním.

Nesdílím však názor, že když budu třeba čtrnáct dnů na dovolené a nebudu mít telefon, nic závažného se nestane. Ferriss zkrátka zapomíná na blízké, rodinu, přátelé, a bohužel vše vidí optikou práce. Ano, skutečně, když by během dovolené má nepřítomnost a nekomunikace způsobila pokles hodnoty firmy, to není tak strašné. Ale existují i skutečně vážné a důležité “věci”, které se mohou přihodit například někomu v rodině. Autor sice na jednom místě knihy píše o tom, že má jedno telefonní číslo, na které, když mu zavoláte, automaticky vás to dostane do schránky. A jen rodina má číslo “pravé”. Nicméně na žádném dalším místě už Ferriss o jakékoliv větší komunikaci s rodinou nepíše.

Z toho pro mě vyplynulo důležité poznání – Čtyřhodinový pracovní týden se musí číst s otevřenou myslí, ale pozorně a kriticky. Ne snad s přednastaveným pesimismem, že naše sny se nikdy nesplní a že pokoj budeme mít až v důchodu. Ale kriticky proto, abychom dokázali vycítit, kdy se nám už některé kroky zdají být za hranicí našeho hodnotového systému. (Ostatně Ferriss se odvolává na pravidlo 80/20, o kterém mám své pochybnosti, viz můj pohled na knihu Richarda Kocha.)

Nejrůznějších úskalím, ale i přednostem Ferrissovy strategie se budeme na stránkách Mít vše hotovo.cz průběžně věnovat. Rádi bychom, abyste se zapojovali do diskuzí a dokonce, abyste se přihlásili o slovo! Napište nám svůj názor na knihu, na Ferrisse, na to, zda jej lze aplikovat, jestli jste to udělali i vy sami.. a my váš text publikujeme!

Další informace, ukázky z knihy a možnost zakoupení zde.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru