Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Zkroťte sociální sítě, divoké zloděje času

By on 26. 4. 2010 in Sebeorganizace

Sociální sítě jsou zloději času, o tom žádná. Jediná cesta jak zabránit aby vám nepřerostly přes hlavu je, programově se jim vyhýbat. Vím, že to dost dobře nejde, a tak je více než vhodné zavést si do svého života určité principy říkající, kdy se vyrušovat necháme a kdy je naprosto nezbytné zachovat klid k práci. Nenechat se vyrušovat znamená více hotové práce za stejnou časovou jednotku.

Určete si aktivní denní zóny

Já toho například udělám a vymyslím nejvíc v ranních hodinách. Odpoledne už je to horší a večer upadám jako medvěd do zimního spánku. Někdo ale může být čilý jako rybička naopak večer. V této aktivní denní zóně byste měli být schopni stihnout co nejvíce čekajících úkolů a samozřejmě za žádných okolností se nenechat vytrhnout z plného soustředění.

Jaká je vaše aktivní denní zóna?

Před zahájením činnosti věnujte trochu času prolistováním statusů

Omrkněte své profily na Facebooku, Twitteru, či nové články v RSS čtečce. Mějte přehled o čem se píše, ale nestudujte to do hloubky. Spíše si je označkujte pro pozdější  čtení. A odrollujte jen dvě či tři strany dolů. Tweety se dost často opakuji a ty opravdu zásadní věci vám pak opravdu neuniknou. Při větším počtu followovaných přátel se denní počet statusů může nebeských výšin dotýkat a to abyste si na jejich zpracovánání najmuli speciálního asistenta. Vás ovšem živí odvedená práce a ne všeobecný přehled  o svých internetových známých. Takže svým časem zbůhdarma nemrhejte.

Doporučuji pro tohle rychlé „sjetí“ tweetů využít jinak valně nevyužitý čas na toaletě…

Kdy si čtete statusy a nové tweety? Máte na jejich čtení nějaký recept?

Při práci všechno vypněte

Jdete se prát s naplánovaným úkolem? Vypněte tedy mobil, e-mail klienta i veškeré další notifikace, co by vás beztak jen vyrušovaly z práce. A pusťte se do toho! Jedna chytrá hlava přišla na to, že aby se člověk po vyrušení (například telefonátem) vrátil zpět do plného soustředění nad rozpracovaným projektem, potřebuje cca 15 minut náběhové doby. Prostě než se opět dostane do té správné provozní teploty. A jestli máte dojem, že vám vypnutým telefonem a nebo nezapnutým Facebookem něco uteče, pak se nebojte, neuteče. Jen se holt o něco později dozvíte, že Pepan zrovna svačí jablko a nebo že Marta dosáhla další úrovně ve Farmville.

Vypínáte při práci mobil? Jak si zajistíte naprostý klid?

Dejte si za odměnu svoji hodinu na oblíbené sociální síti

Máte po práci? Jste už doma? Oddechněte si brouzdáním po netu. Za šedesát minut se toho dá stihnout opravdu hodně. Obzvlášť pokud vám nad hlavou visí Damoklův meč v podobě nastaveného časového limitu. Vyhnete se bezcílnému bloumání a podíváte se jen tam, kde vás to opravdu zajímá. Pročtěte si statusy, okomentujete fotky, sami napište něco vtipného a možná přihrajte nějakou fotku z víkendového výšlapu. A pak už dejte prostor, navazování sociálních kontaktů v reálném životě. Třeba sousedce Koudelkové pochválte záhonek krásných macešek.

Vyhrazujete si speciální čas určený jen na sociální sítě? A v jaké části dne na ně nejvíce chodíte?

Notifikace na iPhone

Já sám s vyrušováním při práci bojuju. Mám bohudík i bohužel iPhone a do něj sdružené všechny myslitelné služby. Mail, iCal, Facebook, Twitter, FourSquare, Icq, Skype atd…  Každá z nich ochotně odesílá notifikace. Když se opravdu potřebuji soustředit, telefon prostě přepnu do „letadlového“ režimu. A vyrušovatelé mají prostě utrum. Stačí jediné tlačítko a máte jistotu. Zkuste to taky.

Jak jste na tom s notifikacemi na svém počítači a mobilním zařízení?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 11

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Ondrash napsal:

    Prosím Vás, neexistuje aplikace, která by dokázala všechny IM hodit do režimu nerušit a zakázat přístup na Skype?

  2. Ondrash napsal:

    …zakázat přístup na Facebook, ne na skype :) Myslím tím, abych se na jedno tlačítko stal nedostupný :)

Nahoru