Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Zjednodušte si svůj den

By on 12. 4. 2010 in Rozvoj with komentáře 3
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Pokud se vám zdá, že v životě potřebujete trošku zpomalit, tzv. ubrat plyn, pokud navíc začínáte trpět přemírou informací stejně jako věcí kolem sebe, mohl by vás v něčem inspirovat stručný článek LJ, autorky blogu Simple Productivity. Její rady by se vám mohly hodit třeba právě nyní, s nástupem nového týdne, kdy své síly potřebujeme šetřit. Dovolili jsme si vybrat jen některé a poněkud přeformulovat, upravit autorčina slova.

Zjednodušte si svůj rozvrh – podívejte se na seznam věcí, které máte na dnešek naplánované. Co takhle je proškrtat a ponechat jen několik málo z nich, jen ty opravdu důležité?

Zjednodušte svá cvičení – dnes si odpusťte posilovnu a raději zvolte jenom vycházku či třeba jízdu na kole.

Zjednodušte svůj oděv – pokud vám to alespoň trochu vaše práce umožňuje, vezměte si dnes na sebe něco skutečně pohodlného. Odložte doma všechny ty doplňky, zvolte si oblečení, ve kterém se dobře cítíte a přitom působí elegantně.

Zjednodušte své nápoje – není tajemstvím, že volba kávy a ani slazených nápojů nepředstavuje tu nejzdravější cestu. Mnohem více energie a uvolnění se vám může dostat, když dáte přednost obyčejné vodě.

Zjednodušte svůj “náklad” – známe to dobře, batohy, kabelky, brašny, tašky. Nosíme je tam a zase zpět, mnohdy s věcmi, které vlastně ani nepotřebujeme. Co třeba je někdy nechat doma, vyzkoušet právě dnes to, jak by nám bylo, kdybychom šli do práce/do školy opravdu nalehko?

Zjednodušte své jídlo – přemíra jídla utlumí naše uvažování, zpomalí nás a ještě k tomu může způsobit trávící potíže. Když už se rozhodnete pro dnešní den dát přednost vodě, proč i jídlo by nemohlo být jednodušší, lehké? Alespoň zmenšit porce, když už vám fantazie nevymyslí nový jídelníček.

Zjednodušte příjem informací – znáte to, míří k nám ze všech stran. Časopisy, noviny, internet, rozhlas, televize, naplněná RSS čtečka, desítky zpráv na Twitteru či Facebooku. Všechno putuje do našeho mozku a i když nemáme potřebu nic ukládat, naše RAM nezůstane nepoznamenaná. A i kdyby, minimálně nás příjem všech těch informací může brzdit, zpomalovat, odvádět od práce nebo (a to je důležité) od odpočinku. Proč jeden den nezkusit příjem informací radikálně zjednodušit?

Zjednodušte své soustředění – multitasking je věru činnost riskantní. Zkuste jeden den vždy svoji koncentraci soustředit jen a pouze na jednu věc. Píšete dopis, proč vám u toho hraje televize? Povídáte si s rodinou? A musíte u toho listovat novinami, poslouchat rozhlasový pořad a ještě kontrolovat, co se komu přihodilo na sociálních sítích? Odbíháte od práce? Odpovídáte v průběhu práce na poštu? Proč? Zkuste jeden den tohle omezit.

Už jste někdy něco podobného zkusili? Jeden den naprosto “zjednodušený”? Myslíte si, že je vůbec něco takového možného? Kde se podle vás nacházejí překážky k jednoduchosti? A jak “zpomalujete” vy?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru