Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Pomodoro – který nástroj je ten pravý?

By on 16. 4. 2010 in Nástroje with komentářů 10
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Budou to dva měsíce, co jsem na stránkách tohoto serveru sepsal několik málo odstavců k tématu Pomodoro techniky. Za tu dobu jsem se s ní ještě více spřátelil, udržuje mě nejen při větší koncentraci, ale zásadně dopomáhá, abych měl přehled o tom, kolik času jakému úkolu věnuji. Pomodoro mi tak slouží nejen jako jakýsi pomyslný „bič“ při práci, abych neodbíhal a pracoval efektivněji, ale i jako pomůcka při plánování. Jednotlivé dílčí kroky v projektech si tak opatřím poznámkou, kolik že Pomodoro jednotek bych chtěl činnosti věnovat. Mám větší přehled nad tím, zda náhodou nejsou mé plány naddimenzované (a v rámci jednoho dne je prakticky nelze stihnout). Můžete namítnout, že tohle bych měl mít v sobě zkrátka a dobře zakódované a plánovat na základě intuice, popř. rozumu. Ano, věřím, že se k tomu doberu, pokroky ostatně už pociťuji – ale pro všechny z vás, kteří jste se setkali, tak jako já, s neuváženým odhadem, může právě využívání Pomodoro techniky vaše plánování značně vylepšit.

Ve svém minulém článku jsem se však nedotkl nástrojů. Nyní napravuji, ale hned ze samého úvodu podotýkám, že Pomodoro technika má jednu velkou výhodu – hledat pro ni nějaký nástroj není vlastně až tak nutné. Vždyť, proč si třeba nevzít hodinky, stopky (náramkové, v mobilu, v počítači) a nenastavit si odpočítávání pětadvaceti minut? Ostatně, i na „mateřské stanici“ Pomodoro techniky se dočtete, že si vystačíte pouze se stopkami, papírem a tužkou. Jak napovídá logo techniky, stylovým nástrojem jsou kuchyňské minutky. Není proto náhodou, že mnozí z uživatelů si je při práci postaví na stůl a skutečně právě s nimi svoji práci „hlídá“.

Pokud byste ale chtěli mít něco více „geekovského“, můžete se porozhlédnout po softwarových nástrojích. Začnu těmi, které jsou univerzální bez ohledu, jakou systémovou platformu využíváte.

Multiplatformní

Vývoj aplikace Focus Booster sice spíše spí, než postupuje, nicméně program běžící skrze Adobe Air má již nyní vše potřebné, a proto může dobře sloužit. Jeho GUI je navíc velmi hezké, běh nenáročný. Efektní je zobrazování plynoucího času – barva výplně se postupně mění. Můžete si upravit i délku jednotlivých pomodoro jednotek, stejně jako přestávky. Aplikace vám ukazuje, kolik již jednotek jste spotřebovali, můžete pochopitelně vše i vynulovat. Lze zapnout i vypnout tikot. Pro ty z vás, kteří nemají chuť si do počítače Adobe Air a Focus Booster instalovat, bude dobrou zprávou, že lze využít i Focus Booster Live – aplikace běží přímo ve webovém prohlížeči, aniž by byla okradena o nějakou z funkcí. (cena: zdarma)

Focs Booster Live

Na Adobe Air běží také Pomodairo. Design této aplikace by potřeboval ještě vylepšit, může se ale narozdíl od Focus Booster pyšnit bohatou výbavou. Pokud totiž proniknete do Pomodoro techniky hlouběji a nevystačíte si pouze s pomodoro jednotkami a pauzami, oceníte, že Pomodairo vám umožní evidovat i seznam úkolů, seznam neplánovaných činností a vyrušení. Navíc si také můžete u každého z úkolu napsat, kolik mu chcete věnovat jednotek – a mít tak i přehled o tom, jak se vám (ne)daří své plány a odhady plnit. Jen pozor na zvuk, zní jako kuchyňské minutky, tedy nic příjemného, pokud to nečekáte. Pomodairo proto představuje jednoho z nejúplnějších Pomodoro nástrojů. (cena: zdarma)

Online nástroje

Kapitolou samu o sobě jsou nástroje, které neinstalujete k sobě na disk, ale běží online v prohlížeči. Výhody jsou jasné, můžete si tak stopovat svoji práci kdekoliv.

Za vyzkoušení stojí třeba tomatoi.st, kde si můžete přepínat, co právě chcete měřit – pomodoro jednotku (25:00), krátkou pauzu (5:00), dlouhou pauzu (15:00). Vše lze také vynulovat.

Důvod, proč považuji tento online nástroj za jeden z nejvydařenějších Pomodoro nástrojů vůbec, je skutečnost, že si web  pamatuje průběh a pod nadpisem Timer History vypisuje, kolik již jednotek jste využili, stejně jako kolik uběhlo již přestávek. A co víc – stačí, když si za URL adresu a lomítko vepíšete svůj vymyšlený nick/jméno, a pak třeba prohlížeč zavřete, po několika hodinách zase otevřete a vepíšete adresu včetně svého nicku, server si Timer History bude pamatovat!

tomato.ist

Jestliže pracujete s Google Chrome, třeba si vystačíte s rozšířením Chromodoro. Nenáročné, šikovné.

Určitě jsou mezi vámi i tací, kteří rádi minimalismus – ty určitě potěší e.ggtimer.com/pomodoro, stačí jen zadat adresu, a naběhne na bílém pozadí černý titulek: Work 25 minutes 00 seconds a vše se začne odpočítávat. Nemůžete ale od této online služby chtít něco více – žádná správa úkolů, možnost historie, nulování.

Jednoduchý a funkční je nástroj z dílny Stanislava Hrušky Po.modoro, který využívá notifikací Google Chrome.

Windows

Uživatelé Windows mohou okusit Doing!, aplikaci, která z Pomodoro techniky vychází a operuje s několika jejími prvky – nejen měřičem, ale také se seznamem úkolů. Grafické řešení je ale značně tristní, takže této aplikaci příliš růžovou budoucnost nevěštím. (cena: zdarma)

Na Windows běží také svým designem netradiční PomoTime. Můžete zde nejen měřit svůj čas, ale také spravovat a editovat úkoly, neplánované činnosti a vyrušení. PomoTime tak absorboval do sebe všechny prvky Pomodoro techniky. (cena: zdarma)

Mac OS

Když byste pro Mac OS hledali něco jednoduššího, bez zřetelné práce vývojářů na invenčnějším GUI, tak si vyzkoušejte Pomodori. Nevýhodou je absence nastavení, vadí mi, že okamžitě po spuštění aplikace se už začíná jednotka odpočítávat. Trvalo mi chvíli, než jsem zjistil, že po kliknutí do kolonek Yesterday, Today, Average se otevřou další okna s patřičnými údaji. Tato aplikace je teprve ve verzi 0.5, ale pokud bude chtít obstát v konkurenci, měli by vývojáři ještě dost na svém produktu zapracovat. (cena: zdarma)

Pro Mac platformu však jednodznačně vítězí Pomodoro. Jak napovídají screenshoty na webové stránce, aplikace má celou řadu možností, jak si ji přizpůsobit. A to včetně hlášek, zvuků či skriptů, které se mají zapínat při patřičných úkonech (např. upozornění, že končí jednotka a začíná přestávka atp.) Pomodoro si vede statistiky, umožňuje všemožně upravovat počty minut jednotek/přestávek, dokonce je propojen s Growlem a také s vaším Twitterm účtem.  (cena: zdarma)

No a samozřejmě, pokud máte Mac OS, tak si můžete vybrat z několika widgetů, takže hledat něco v Googlu prakticky postrádá smysl, neboť většina z nich umí vše potřebné a často i mnohem víc. (cena: zdarma)

iPhone

Vývojáři pochopitelně nezaháleli a vytvořili celou řadu aplikací pro mobilní telefon od Apple. Vyzkoušel jsem celkem čtyři. Podrobnější recenze a porovnání se příští týden objeví  na stránkách mého iTime blogu, pokud bych vám však nyní měl napsat jméno mého favorita, bylo by jím PomodoroPro.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 10

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Schmutzka napsal:

  Vřele dopručuji Kahiho Tea Timer =) http://kahi.cz/blog/tea-timer, jednoduchý, nastavitelný, intiutivní. No šak to taky dělal Kahi.

 2. Encore napsal:

  Doporučuji Take a Break od firmy Scirocco (scirocco.ca), případně sofistikovanější Workrave (workrave.org)

 3. scoobydoo napsal:

  mně porovnávání pomodoro vychytávek přijde jako skvělá prokrastinace :-D Myslela jsem že to bude článek jen o té technice…

 4. Petr Nagy napsal:

  K online nástrojům bych ještě doplnil (i český) Tomatoid – http://www.tomatoid.com.
  (A ano, přihřívám si tu tak trochu svojí polívčičku… :-) )

 5. Tomáš Hubálek napsal:

  Já na Pomodoro používám Focus Timer Reborn. Jen to propojené (online i Android appka), takže většinou měřím práci přes web, pak zapnu přestávku, vezmu mobil jdu se projít a ono mi to na mobilu zazvoní, když je konec přestávky. Jako bonus to má log a statistiky.

  Aplikace je zadara, od českého autora.

  Web je https://focus-timer-reborn.com/

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru