Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Najděte svou vášeň

By on 30. 4. 2010 in Rozvoj with komentářů 10
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Již brzy se budete moci ponořit do slavné knihy Leo Babauty „Zen a hotovo“, která poprvé vyjde v českém překladu, a to prostřednictvím nakladatelství Jan Melvil Publishing. Rozhodli jsme se vám zde nabídnout jako takovou malou ochutnávku kapitolu 14, která pojednává o desátém návyku – Najděte svou vášeň.

Je to nejtěžší ze všech návyků ZTD — ale pravděpodobně také nejdůležitější.

Pokud byste měli udělat jedinou věc z mé knihy, doporučil bych tuto. Je důležitá pro systém? Ne. Můžete uplatnit ostatní návyky a tento vynechat — a přesto budete produktivní, klidní a organizovaní. Ale jen tento jediný návyk vás sám o sobě udělá nejen šťastnějšími, ale také výkonnějšími.

Zamysleme se: pokud opravdu chcete něco udělat, tak to uděláte doslova přes mrtvoly. Budete tvrdě dřít, budete pracovat přesčas, a s největší pravděpodobností neodložíte jedinou věc, která s prací souvisí. Je to činnost, u které vám odkládání prostě nehrozí.

Pokud se ale vaší práce bojíte, anebo cítíte neustálý nedostatek motivace, anebo zažíváte otupělost a stereotyp, potřebujete se poohlédnout po jiné práci. Každý den strávený navíc ve vašem stávajícím zaměstnání vám nejen prohloubí smutek, ale také vás vzdálí od vaší skutečné seberealizace a naplnění vašeho potenciálu.

Představte si místo toho: vstanete brzy, vyskočíte z postele natěšení do práce. Možná budete pracovat déle než průměrný občan, ale to vás nijak netíží, protože vám práce rychle utíká. Často se nacházíte ve stavu mysli, který se nazývá “flow”, kdy ztrácíte pojetí o čase a prostoru a jste hluboce ponořeni do činnosti, které se věnujete. Práce pro vás není prací v tom smyslu, v jakém o ní hovoří většina lidí, ale naopak něčím zajímavým a vzrušujícím. Není to “zaměstnání”, ale vášeň.

Pokud svou práci nesnášíte, nebo ji dokonce nenávidíte, zní vám to jako pohádka z říše snů. A nepokusíte-li se nikdy zjistit, co vlastně je vaší vášní, máte pravdu: tento sen se nezrealizuje. Seberte odvahu snít, představovat si možnosti, hledat to, co máte rádi, a z možnosti se stane pravděpodobná skutečnost.

Co byste chtěli dělat právě nyní? (Neříkejte, že spát!) Co děláte nejradši? Co je vaší prací snů a jak se k ní můžete dostat? Zkuste nad tím přemýšlet: nejen nyní, ale i v dalších dnech. Nejdříve ale musíte vymyslet práci, teprve pak plán, jak ji získat.

Jak najít svou vášeň

Co když nemáte tušení, kde hledat? Netrapte se — nejste v tom sami. Klíčem je začít hledat a vydržet až do chvíle, kdy konečně najdete.

Pár doporučení:

Je nějaká činnost, kterou jste už dříve milovali? Máte koníčka nebo něco, co jste rádi

dělali v dětství, ale nikdy jste si nepřipustili, že by to mohlo být vaše povolání? Ať už to bylo čtení komiksů, sběratelství čehokoli, kutilství a řemeslo, tvorba či stavění — vždy je nějaká cesta, jak na tom postavit vaše živobytí. Otevřete si obchod s komiksy, anebo vytvořte web o komiksech na internetu. Pokud je něco, co máte rádi, jste krok napřed. Teď už stačí jen prozkoumat možnosti, jak na tom vydělat.

Co čtete celé hodiny? Pokud jde o mě, nadchnu-li se pro něco, čtu si o tom hodiny a hodiny. Koupím si knížky a časopisy o daném tématu, strávím celé dny hledáním na Internetu. Možná se tam i pro vás najdou nějaké cestičky… k vaší nové kariéře. Neuzavírejte mysl před zapomenutými tématy svého života. Ponořte se do nich.

Brainstormujte. Nic vás nenapadá? Dobrá, vytáhněte list papíru a začněte si zapisovat nápady. Pište vše, co vám přijde na mysl. Hledejte v bytě, v počítači, v knihovně, vyhledávejte inspiraci všude … a vše si pište. V této fázi neexistují špatné nápady. Sepište vše, zhodnoťte později.

Možnosti: ptejte se okolí, brouzdejte po síti. Ptejte se jiných lidí, co by vám poradili. Zajímejte se o to, co v sobě druzí objevili za vášně. Hledejte na internetu. Čím více možností najdete, tím větší budou vaše šance najít skutečnou vášeň.

Nejdříve nanečisto. Je lepší váš nápad nejdříve vyzkoušet nanečisto, než se jím rovnou začít živit. Udělejte si z něj nejdříve koníčka nebo práci na poloviční úvazek, abyste měli čas zjistit, zda je opravdu vaším posláním. Možná budete první dny nadšení, ale to, oč tu běží, je, zda jste schopni být takto nadšení několik měsíců. Projdete-li tímto testem, nejspíše jste našli, co jste hledali.

Nikdy se nevzdávejte. Nedaří se vám napoprvé nic najít? Vzdejte to po pár dnech a s jistotou prohrajete. Hledejte trpělivě dál celé měsíce, a uspějete. Zdá se vám, že jste našli svou vášeň, ale začala vás unavovat? Není problém! Začněte znovu a najděte si novou! Je docela možné, že najdete ve svém životě více vášní. Našli jste vášeň, ale nepodařilo se vám s ní uživit? Nevzdávejte to, zkuste to znovu, a uspějete. Úspěch nepřichází snadno, takže brzké vzdávání se vede zaručeně k selhání. Zkoušejte to dál a dosáhnete svého.

Jak dosáhnout svého

Jakmile jste jednou našli svou vášeň, udělali jste velký krok k vašemu štěstí. Gratuluji! Oslavte to, ale pak si vyhrňte rukávy, protože ještě nejste v cíli.

Pár rad pro uskutečňování své vášně:

Neopouštějte hned práci. Pokud jste našli svou vášeň, vaše poslání, neznamená to, že

hned zítra musíte rezignovat na svůj pracovní post. Je lepší zůstat, dokud nezjistíte všechny možnosti. Můžete-li svou vášeň realizovat souběžně s prací a dokonce z ní udělat vedlejší příjem, tím lépe. Umožní vám to získat zkušenosti a přitom si udělat rezervy (pokud se chcete “udělat na sebe”, budete je rozhodně potřebovat).

Zkoumejte. Kdo jiný dělá práci vašich snů? Jaká je jeho zkušenost? Jak se k ní dostal? Co je k ní zapotřebí? Zkoumejte pomocí internetu, ptejte se známých, telefonujte. Čím více víte, tím lépe.

Jaké jsou překážky? Co potřebujete, abyste mohli začít? Je to vzdělání? Musíte znát ty správné lidi? Nebo jen vyplnit přihlášku uchazeče? Musíte se získat nějaké nové schopnosti?

Naplánujte si to. Vymyslete řešení, jak se vypořádat s překážkami. Pokud se potřebujete dovzdělat, asi se vám nepodaří rozjet váš plán hned zítra, ale pokud si vše už dnes nenaplánujete, nerozjedete jej nikdy. Vydlážděte si cestu ke svému úspěchu.

Jednejte. Nečekejte, až vám příležitost cinkne o nos jako v pohádce. Prostě běžte a utrhněte ji sami! Pusťte se do naplňování vašeho plánu — nejméně jednu věc denně, a to každý den, dokud se nedostanete do cíle. Budete vám to připadat nekonečné, ale pokud se skutečně pustíte do práce, jednoho dne se vaše sny naplní.

Trénujte, trénujte, a ještě jednou: trénujte. Nezačínejte podnikat jako amatéři. Pokud chcete vydělat — a stát se profíkem — potřebujete si nejdříve osvojit profesionální dovednosti. Udělejte pro svou budoucí kariéru maximum — a ona vám umožní vydělat hodně peněz. Trénujte celé hodiny. Je-li váš projekt něčím, co milujete, trénink by pro vás měl být příjemný.

Buďte vytrvalí. Nevzdávejte se jen proto, že jste párkrát (anebo mnohokrát) byli odmítnuti. Zaklepejte na dveře znovu, vraťte se oknem. Nadále telefonujte. Nadále rozesílejte vaše prezentace. Dělejte další schůzky. Nikdy se nevzdejte. Vytrvalci vítězí nad těmi, co se vzdali.

Rozjeďte své vlastní podnikání či práci snů na základě činnosti, pro kterou se dokážete nadchnout, a možná už nikdy nebudete muset hledat pracovní motivaci.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 10

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

  1. Nemůžete najít práci snů? Vytvořte si ji! | Mít vše hotovo.cz | 13. 5. 2011
  1. totalnezdeseny napsal:

    Takhle nic nefunguje,že se zejtra rozhodnu a začnu dělat věci jinak. Je to složitější. Knih co radí, jak a co dělat, jsou mraky. To, že někdo rozjede třeba podnikání v tom, co ho baví,neznamená, že za rok to bude ještě fungovat. Konkurence je velká a přežijou jenom nejlepší. Např.podnikat na maloměstě v pronajatých prostorách je skoro k ničemu. Tvrdnete tam od rána do večera a zisk tak na přežití, někdy skoro ani to. Tim tedy chci říct, že rozhodnout se pro něco podle knihy nikomu moc nepomůže. Těch co budou spokojeni je minimum a musí mít pořádnou kliku. Jedinej kdo z těch rad něco má je ten, kdo kasíruje za knihu. Většina prožije život jako průměrnej a nasranej zaměstnanec, kterej si vydělá a hlavně našetří leda hovno:-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru