Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Můj denní režim (2)

By on 5. 4. 2010 in Sebeorganizace with komentářů 9
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Pozor, neobsahuje GTD.

Má vůbec smysl popisovat svůj způsob práce, když každý ví mnohem líp, jak a kdy byste měli co dělat? Lze ho popsat jinými slovy než těmi, která je zvykem vytečkovat? A zveřejnil by to své dobré návštěvnosti dbalý web? Nikdy, leda s poznámkou „Lepší špatný příklad nenajdete“ nebo „Pozor, čtěte na vlastní nebezpečí“ nebo aspoň „Obsahuje pouze stopové množství GTD“.

Nic z toho neučinil. Je tedy na mě, abych Vás varovala, že používám GTD zkřížené s Fly lady (péče o domácnost), to vše vražené do ADK. Mým cílem nebylo oslnit Vás délkou článku, ale získat nějakou radu, v lepším případě dobrou.

Jak říká můj miláček Murphy: Dokážeš-li poznat dobrou radu od špatné, nepotřebuješ žádnou radu.

Každý de je jiný, samozřejmě. Ale v pracovních dnech se opakuje podle nějakého vzoru:

1) chaos si tvořím sama (úterý)

2) chaos mi vytváří někdo jiný (čtvrtek)

3) plánované pochůzky a vyřizování na úřadech (středa)

4) cesty mimo domov (pátek)

Úvodem – tohle je částečně GTD kombinované s Fly lady (systém péče o domácnost) + co se mi hodilo odkudkoliv.

Základ tvoří desky a papíry ADK formátu A5, jen místo denních plánů jsou normální linkované papíry do kroužkového bloku. Týden je rozdělený – úterý až pátek vidíte na obrázku, za pátkem následuje na dalších stranách sobota, neděle, sloupek na poznámky a pondělí. Já používám mnohem víc zkratek, tady jsou rozepsané. K tomu je kroužkový blok nazvaný podle Fly lady Autopilot (se seznamy domácích prací, opakujících se prací na zahradě, jídelníčky atd.) a blok PC rozdělený na dvě části – pravidelněji navštěvované stránky, které nemají RSS, a abecedně seřazení lidé a firmy, se kterými udržuji nějakou korespondenci. Vypadá to možná trochu složitě, ale nemusím pořád psát opakující věci.

V denním plánu nadepíšu zkratku dne a datum a vynechám dva řádky na pochůzky nebo hlavní úkol dne (ten ještě bývá zdůrazněn rámečkem).

Cvičit – to je doufám jasné.

R.R. je ranní rutina. Podle Fly lady: zběžný úklid obytných prostor, péče o psa, moje snídaně s upřesněním drobných denních prací (v jejich seznamu v autopilotu je po straně označím barevnou kancelářskou sponkou, když úkol udělám nebo ho už nemá cenu dělat, sponku odstraním), vaření a hlavně kolik času plánuju na kterou práci v ADK. Používám 5 minut, 0,5 jako půl hodiny a 1 nebo 2 hodiny (líp se to přepisuje). Pak doplním vlevo hodinu začátku práce.

Prádlo je v pondělí, v úterý a ve středu, pere se, žehlí, zašívá … Ráno narvu do pračky, přeškrtnu 8. hodinu a napíšu, kdy ho plánuju sundat.

Kytky je zalévání květin, na čase nezáleží.

Koupelny jsou podle týdenního plánu, smetáček pod nimi označuje práci v určité zóně bytu podle měsíčních plánů. Toto úterý mám dělat pracovnu, dopsala jsem si tam stůl, příště to může být třeba okno. Záleží jen na mě, kolik času (10-60 minut) a čemu se v zóně budu věnovat.

V 11 hodin začínám vařit, do 13 hodin by měla být kuchyně uklizená.

Ve 13 hod. byly v plánu kartičky se slovíčky, ale bylo nutné urychleně něco udělat v počítači. Proto jsou hodiny odpoledne přeškrtané a například hřbitov se přesunul na čtvrtek. To taky nebyl čas a následuje přesun až na další stranu (šipka).

Roztřídit papíry z finančního úřadu se na úterý přesunuly z předchozí strany, ráno jsem jim jen doplnila hodinu.

Splněné úkoly jsou označovány zelenou fixou (to je zelená čára např. od Grubera), nesplněné škrtám. Silnější šipka označuje přesuny nebo další kroky – ve středu je tak označen pes a popelnice – obojí zaplaceno na obecním úřadě, ale potřebuju to ještě zapsat do domácího účetnictví a založit. Na to je čas o víkendu. Další přesun je u pojistek ve středu.

Jakmile jsou úkoly škrtnuty, splněny nebo přesunuty, přeškrtnu celý den úhlopříčně a vím, že vše je nějak podchyceno. Na pohled to ale vypadá příšerně, proto se s tím taky nikde nechlubím. Oko technika slzí, ale líná dušička zvítězila.

Ještě zbývá dole zápis počasí a výpis televizního programu. Mně se to tak osvědčilo, jinak se totiž skoro vždycky něco někde najde. Např. ve čtvrtek jsem se k počítači dostala později a večer jsem se dívat chtěla, takže si to odskákaly stránky se spolužáky, na které už nezbyl čas.

Čtvrtek je příklad, že nemá smysl cokoliv plánovat, když se podřizuju plánům manžela. Dřív mi to nabouralo mnohem větší časové úseky, teď s tím víc počítám a méně nadávám.

V pátek je dejme tomu nutno někam odjet. Škrtám papíry, smetáček a zahradu (byly nadepsané už na začátku měsíce), nakonec škrtám i cvičení,  v 7 ránu se sotva ohnu pro boty. Ranní rutina je posunutá hned od 6 hodin a je včetně malé procházky se psem (m.p.). Vezmu si něco na pití, ostatní věci mám nachystané podle žlutého nalepovacího papírku už ve čtvrtek, kdybych to nestihla, přelepím ho na pátek. Němčinu jsem si vzala s sebou, jinak bych ji zapomněla a ještě z toho měla radost.

Sloupek na poznámky zmíněný na začátku slouží k jakýmkoliv poznámkám a mimořádným úkolům, které není nutné dělat v konkrétní den, nebo potřebuju promyslet, kam je zařadit.

Projekty a podobně jsou v ADK v zelené části a vybírám si z nich, když vypisuju měsíc. Dost často skončí jejich další kroky na těch žlutých papírcích a pěkně se přesouvají. Taky můžou být zařazeny na středu do tzv. antiodkládacího dne (A-O) – skvělý to vynález Fly lady.

Na tomto obrázku je trochu vidět nejnutnější „kancelář“:

ADK, pod ním v jaguářím designu můj opravdový deníček, nad ním seznam měsíčních úkolů pro nás hůře si již pamatující, vpravo hromádka inboxu na zpracování večer u zpráv, pod tím 2 bloky A5 a kroužkové desky A4 na papíry tohoto formátu. Úplně vlevo je v ADK zastrčený modrý měsíční kalendář, ten vozívám s sebou na poznámky.

A dřív se to všechno vešlo lidem do hlavy…

Podělte se o své vlastní zkušenosti s plánováním měsíce/týdne/dne – jaké nástroje používáte? Máte své vlastní zkratky, tipy a triky? Pošlete nám je.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 9

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Jirka napsal:

    Ty vole to je děsný..

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru