Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Mocný strom myšlenek – ConceptDraw MINDMAP

By on 21. 4. 2010 in Rozvoj with Počet komentářů: 1

Nástrojů pro vytváření myšlenkových map najdeme pro všechny systémové platformy dost a dost. Potíž se tedy nenachází ve složitosti nějaký najít, nýbrž vybrat si ze široké nabídky ten, který nám bude vyhovovat. Problematice tzv. mindmappingu se na stránkách Mít vše hotovo.cz dlouhodobě věnuje především Workaholic, on sám představil hned několik cest, kudy se vydat, přičemž vy, čtenáři, jste se v komentářích podělili o hezký počet zkušeností, tipů a rad.  

Pokud bych měl být ale osobní, pro vlastní potřeby mi nejvíce vyhovuje MindNode Pro (běží však jen na Mac OS), o němž psal Tomáš Baránek. Představuje jednoduchou, dostatečně však funkční ukázku toho, jak tvoření myšlenkové mapy může pomáhat. V tomto článku se chci ale věnovat programu stojícímu na poli přesně opačném – minimalismus MindNode je nahrazen košatostí, pár základních funkcí zase vymoženostmi, které nelze v této recenzi ani náznakem všechny pojmenovat a popsat.

Řeč je o produktu z dílny Computer Systems Odessa. Jejich ConceptDraw MINDMAP dokazuje, že mindmapping nefunguje pouze jako ideální cesta kreativně, bezbolestně a rychle pracovat s myšlenkami a nápady. Mapa v podání této aplikace obstarává i to, co po dokončení brainstormingu následuje. Editaci, správu podnětů, zacházení s konkrétními položkami jako s dílčími kroky projektu a v neposlední řadě i profesionální prezentaci. I proto jsem si zvolil MINDMAP jako druhý nástroj pro myšlenkové mapy – pokud mi totiž nejde o soukromý brainstorming, “květnatění” myšlenek, ale naopak o týmový brainstorming či pokud chci s danou mapou vystupovat navenek, ConceptDraw nabídne mnohem lepší služby. (A dobrou zprávou pro všechny, je multiplatformní, rozběhnete jej tedy jak na Windows, tak i na Mac OS a Ubuntu.)

Ale jak jsem už naznačil, v článku se stěží mohu byť jen dotknout toho všeho, co si pro nás lidé z Computer Systems Odessa připravili. Do “ruky” si můžete vzít manuál, popřípadě pustit pár screencastů, ale i tak se vám odkryje pouze část bohatství. Upozorňuji, že tento fakt může sehrát pro mnohé spíše negativní roli – pokud se tedy nehodláte něco zaučovat a na něco nového delší čas zvykat, na MINDMAP zapomeňte. Já, protože mám podivnou zálibu v studování návodů všeho druhu, se do poznávání aplikace pustil – ale následující dojmy stavím zejména na uživatelských zkušenostech, ne na vyčtených informacích. Proto mnohé funkce budou scházet, další výhody i nevýhody  by dost možná přišly třeba po dalším měsíci užívání.

Při zapnutí aplikace se před vámi objeví malé okno – v podobě takové myšlenkové mapy se zde nabízejí možnosti, kudy se vydat. Ideální, pro mě velmi užitečná, se ukázala volba brainstormingu. Nemusíte tedy začít tvořit rovnou nějakou mapu, ale pouze vypisovat nápady, které se řadí pod sebe do sloupců. Můžete si nastavit odpočítávání, brainstormingu věnujete konkrétní čas a po jeho vypršení se “přesouváte” dále – vypsané položky můžete spravovat již do podoby myšlenkové mapy. Funkce brainstormingu (mimochodem aplikace je ve fullscreenu, nevidíte řádek nabídek a ani Dock, nemělo by vás tedy nic rušit) se mi osvědčila při rozborech filmů se studenty. Nejprve říkají spontánně slova, která je ve spojitosti se zhlédnutým filmem napadají, až pak teprve začneme dílčí položky probírat – třídit, seřazovat do “stromů”.

Začínáme-li dělat myšlenkovou mapu, můžeme si hned zkraje nastavit její vzhled. Témat nabízí aplikace celkem čtrnáct, není problém si ale grafickou podobu mapy vytvořit a uložit vzhled jako další téma. Některá z těch, co aplikace nabízí, mi přijdou spíše podivná než užitečná, ale pestrost je pestrost a každý máme svůj vkus. Mně vyhovuje defaultní motiv a s ním jsem zatím také vždy pracoval.

Velmi podstatné při vytváření myšlenkové mapy je snadnost/lehkost, ta třeba aplikaci MindNode neschází, překvapilo mě, že i MINDMAP reaguje svižně, klávesové zkratky jsou logické a zapamatovatelné. Narozdíl od MindNode, kde je potřeba použít kláves, aplikace ConceptDraw sama “reguluje” rozmístění položek, takže se navzájem nepřekrývají. Samozřejmostí je jednoduché chytnout/přetáhnout/vložit. Kolonky se přesouvají, posouvají, zde není třeba se ani nijakým zkratkám učit, v tomto případě myš obstará maximum a jde o intuitivní práci.

Pro mapu je také důležitá přehlednost. Pochopitelně dost závisí na samotném tématu/motivu, nicméně MINDMAP grafické rozlišování dalších a dalších větví tolik neřeší (pokud si sami neupravíte), zatímco třeba MindNode onu linku postupně ztenčuje. Na druhou stranu dokáže být ve výsledku MINDMAP dostatečně provzdušněný a přehledný, pokud si jej uhlídáte. (Čili nepůjdete cestou využití co největšího množství clipartů, šipek, propojovátek atp.)

A to jsem se vlastně už dotkl možností, které aplikace nabízí a v to tak hojné míře, že jen brouzdání galerií obrázků a ikonek se vám postará o probdělou noc. Pokud zamýšlíte mapu prezentovat (užití obrázků kvůli sobě samému mi přijde poněkud extravagantní) či jinak s ní pracovat před dalšími lidmi, mohou se cliparty hodit pro znázornění popisující skutečnosti (prostory, lidi, různé symboly…). Zde si neodpustím uštěpačnou poznámku, že mnohé z těchto grafických “zlepšováků” ve mně však asociují léta minulá, kterak jsem se na gymnáziu učil pracovat s Wordem a byl nadšený, že tam v sobě má i nějaký ten obrázek. Ano, tak takhle nějak design clipartů v MINDMAP vypadá.

Užitečnější mi přijdou variace šipek/spojnic a dalších geometrických prvků, které mohou ještě více zachycovat běh vašeho myšlení (a svým způsobem pak ale komplikovat samotné čtení mapy). Jen připomínám, že vše lze upravovat – a to včetně linek, písma, “mráčků”, možnosti jsou takřka neomezené. Pokud tedy hodláte mapu prezentovat s tím, že má vypadat opravdu dle vašich představ, zapomeňte na minimalistická řešení typu MindNode.

No a pokud hovořím o prezentování, bezesporu se ptáte po možnostech exportování. I zde se ukazuje síla ConceptDrawu – dokáže hezky mapu totiž převést nejen do tzv. outline,  ale následně z udělat PowerPointovou prezentaci (a věřte, že i zde si můžete navolit celou škálu aspektů, jak má takový převod vypadat). Samozřejmostí je PDF či obrázek, co třeba ale převod do textu, export do iPodu/iPhonu či napojení na MS Project? Užitečnou jsem shledal práci s OPML formátem, protože pak se zaručí i kompatibilita s jinými aplikacemi na myšlenkové mapy. A jestli máte v mapě některé položky editovány coby úkoly a k nim přiřazeny termíny, MINDMAP je spojí s iCalem (v případě verze pro MAC OS).

Tolik úplně to nejzákladnější. Na MINDMAP je ale stále co objevovat. Do značné míry může fungovat jako alternativa pro projektové manažery, popřípadě plánovače. Položky lze spravovat jako úkoly, zobrazovat si, kolik procent je již realizováno, připojovat linky, komentáře… ConceptDraw navíc má i další “sourozence”, mezi nimi i projektový manažer, který krásně s MINDMAPEM komunikuje. Není to náhoda – MINDMAP totiž rozhodně není zacílený pro osobní potřeby jednoho uživatele. Může být, pokud ten hodlá zaplatit vývojářům 169 USD. Jeho potenciál vidím ve schopnostech, které nabízí – a ty dle mého soudu dalece přesahují mé vlastní požadavky. Pokud si tedy chcete dělat mapy především jen pro sebe, patrně si zvolíte zcela odlišnou strategii výběru. Pokud ale s mapami pracujete ve firmě, pravidelně s větším počtem lidí, prezentujete své projekty a nápady skrze ně, nebo dokonce by vám vyhovola mapa coby takový organizér práce, MINDMAP představuje skutečně dobrou volbu.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Marek Lecián napsal:

    Pokud chcete prověřené programy zdarma, které spustíte na ve Win i Linuxu nebo rovnou z cloudu najdete je tady…
    http://mareklecian.cz/mindmapy-programy-pouziti/

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru