Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Krátkodobé cíle

By on 14. 4. 2010 in Rozvoj with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Nějaké životní cíle má každý z nás. Díky těmto metám jsme motivováni k plnění svých povinností. V našem životě však kromě těchto dlouhodobých cílů existují i krátkodobé. Jedná se hlavně o cíle spojené s projekty, které jsou splněny během pár dní až týdnů (max. měsíců).

Části dlouhodobých projektů

Krátkodobé cíle můžeme také  chápat jako části těch dlouhodobých. Například máme za cíl dokončit své studium na vysoké škole. Abychom tomuto záměru vyšli vstříc, musíme splnit několik zkoušek a zápočtů. Každý z předmětů, které máme za povinnost dokončit, můžeme chápat jako projekt (protože k jeho zdárnému splnění je potřeba více než jeden krok).

Když se tak chceme motivovat k učení na danou zkoušku, máme v povědomí to, že budeme mít „tzv. další zkoušku za sebou“. Hlavně ale, že se posuneme blíž ke splnění toho hlavního cíle – dostudovat a získat titul.

Transformace na dlouhodobý cíl

Může se stát, že krátkodobý cíl časem přeroste v dlouhodobý. Tento případ může nastat kupříkladu v situaci, kdy si seženeme brigádu (ať už letní či v průběhu roku) za vidinou rychlého zisku peněz za krátkou dobu. V průběhu brigády nás ale práce zaujme a chceme dále na pozici zůstat. Původní záměrrychle získat peníze se přetransformuje do úmyslu mít pravidelný příjem.

Spontánní rozhodnutí a emoční výbuch

Asi to znáte. Máte na odpoledne rozvrženou práci/povinnosti, ale pořád se vám do toho nechce. Stále je něco jiného, co si žádá  vaši pozornost (sociální sítě, youtube videa apod.). V tom se ale ozve váš dobrý kamarád/kamarádka s nápadem, jestli byste nezašli na společnou večeři někam do restaurace. Co se stane? Víte že, danou práci musíte dnes stihnout. Přehodnotíte tedy své aktuální (krátkodobé) cíle a okamžitě se pustíte do práce. Tu zvládnete rychle, neboť jste dostatečně motivováni večeří s dobrým kamarádem.

Jak jsme ale dokázali přejít ze stavu zbytečného lenošení a odkládání věcí do stavu, kdy jsme plní motivace? Nazvěme to emoční výbuch. Je to moment, kdy provedeme rychlé rozhodnutí, na základě kterého získáme v krátké době obrovskou motivaci pro splnění povinností.

Další podoby

Co dalšího si lze představit pod pojmem krátkodobý cíl? Třeba nákup v potravinách. Bez jídla nikdo z nás dlouho nevydrží, a proto máme za cíl mít pravidelný příjem potravy. Dalších příkladů by šla vymyslet spousta. Jasné ale je, že každý chápeme tyto cíle po svém a po svém s nimi také nakládáme.

Napadají vás další příklady? Co řadíte vy mezi krátkodobé cíle?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru