Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak motivovat sám sebe

By on 7. 4. 2010 in Rozvoj with komentářů 5
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

O různých druzích motivace jsem již psal v jednom z předchozích článků. V dnešním textu bych se rád věnoval motivaci vlastní. Jak sám sebe motivovat ke splnění povinností či k cílům, které jsem si určil.

Jasný cíl

Úmysl, ke kterému směřujeme je asi hlavním klíčem k motivování sama sebe. Bez určení záměru, pro který danou činnost provádíme, nemá smysl se prací zabývat. Před začátkem práce proto doporučuji věnovat chvilku času nad uvážením, zda má aktivita smysl a zda mi něco přinese.

Odměňování za splnění povinností

Pokud budeme od rána do večera pracovat a plnit své resty, toto tempo neudržíme dlouho. Naše motivace bude slábnout a bude těžké ji znovu a znovu oživovat. Proto je dobré zvolit si vlastní, avšak úměrný způsob odměňování. Splnil jsem důležitou zkoušku ve škole? Koupím si knihu o time managementu.

Pozor však na kontraproduktivní odměny! Kdybych si například za splněnou zkoušku koupil místo knihy počítačovou hru, mohl bych jí věnovat svůj čas na úkor povinnostem do práce/školy…

Vazba na další krok, ne na celek

Zřejmě každý z nás má před sebou nějaký velký cíl. Při myšlence na tento cíl však mnohdy býváme až demotivováni jeho rozsahem. Vhodným řešením je proto určení tzv. dalšího kroku známého z metodiky GTD.  Nesoustředíme se tak přímo na vlastní cíl (i když je potřeba mít záměr stále v podvědomí a uvědomovat si jeho smysl), ale na úkol (další krok), který je potřeba vykonat pro splnění samotného cíle. Díky určení tohoto úkolu také práci rozmělníme na menší podproblémy a nebude pro nás takový problém pustit se do jedné z těchto povinností. (Co je pro vás snadnější? Začít pracovat na úkolu, který bude trvat půl dne nebo na úkolu, který zvládnete za hodinu?)

Vidina volného času

Času máme všichni stejně, a proto jsme rádi za každý čas, který můžeme strávit dle vlastních představ. Motivací při práci na nezáživném úkolu pro nás tedy může být fakt, že pokud povinnost splníme včas či dříve, pak si můžeme takto nabytý čas užít dle vlastního uvážení. Příkladem může být odevzdání domácího úkolu ještě před stanoveným termínem. Já sám mám dokonce s tímto způsobem odevzdávání pozitivní zkušenost. Učitelé lidem, kteří své povinnosti plní s předstihem posílají zpětnou vazbu a úkol je tak možné poupravit a poslat znova.

Motivace hudbou

Hodně lidí při cestě do/z práce/školy poslouchá svou oblíbenou hudbu. Lze se však hudbou nechat motivovat? Lze, avšak nepřímo. Existují tzv. Psychowalkmany, které dokáží ovlivnit naši náladu. Já osobně s psychowalkmanem zkušenost (i když krátkodobou) mám. Musím říct, že po použití tohoto přístroje jsem pociťoval uvolněnost a větší odvahu a touhu pustit se do něčeho kreativního. Na druhou stranu se mi však také osvědčila jednodušší varianta relaxace hudbou. Pokud se cítím bez cíle a bez motivace k další činnosti, věnuji cca 20-30 minut k načerpání psychické síly právě za pomoci hudby. Vytvořil jsem si několik seznamů písniček pro různé hudební žánry. Playlisty mívají zpravidla 8-12 položek. Podle aktuální nálady si vždy jeden z nich vyberu, lehnu si na postel a do sluchátek si pustím hudbu. Tu si pustím celkem nahlas – tak, aby mi hlasitost nebyla nepříjemná, ale zase ne moc slabě, abych neusnul. Při poslechu hudby totiž zavřu oči, abych se nesoustředil na okolní objekty. Uvolním se a nechám se ovlivňovat hudbou.

Kdysi jsem četl článek, jehož závěrem bylo, že jednání řidičů je ovlivněno hlasitostí a žánrem hudby, kterou při jízdě poslouchají. Pokud si tedy do uší necháte hrát líbivé zvuky Enigmy, budete po otevření očí uvolnění a zrelaxovaní. Když si však necháte zahrát rychlé údery kopáků od Nightwish, pak budete více nabuzeni k práci. Alespoň taková je moje zkušenost.

Podělte se v komentářích, jak motivujete sami sebe!

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Chris napsal:

    Co se tyce uceni, tak se vzdycky po nauceni urcityho poctu stranek odmenim cigaretkou :D

  2. kansass napsal:

    Bipperman, mám to s tím psaním do puntíku stejné…:-)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru