Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Rychlé poznámky ve Windows 7

By on 15. 3. 2010 in Nástroje with komentářů 21
Jaroslav Luhan

Jaroslav Luhan

GTD jsem začal používat v roce 2008, těsně před tím, než vyšla knížka Mít vše hotovo od Melvilu. Mým hlavním nástrojem je Microsoft Outlook+OneNote, chytrý telefon a papír A4. Jak můj systém funguje, si můžete přečíst na tomto webu v mých článcích, ale neustále se vyvíjí, takže aktuální verzi přednáším na školeních.
Jaroslav Luhan

Poslední články od Jaroslav Luhan (Všechny články)

Prakticky denně potřebuji rychle zapisovat drobné poznámky, nápady, nebo udělat záznam o obsahu „vyrušení“ během práce, poznamenat telefonní čísla případně další kroky během telefonátu. Papír není vždy po ruce.

Dříve jsem používal funkci Poznámky v Outlooku. Jiným programům jsem nepřišel na chuť. Buď toho uměly příliš mnoho (One Note, Sticky Notes apod), nebo nebyly stabilní, případně jsem při výměně notebooku ztratil původní instalačky. Poznámky v Outlooku měly nevýhodu, že nebylo úplně jednoduché rychle vytvořit novou a nebylo jednoduché se k nim dostat při větším počtu otevřených oken.

Moje skromné požadavky perfektně splňuje vestavěný program ve Windows 7 – Rychlé poznámky.

Program spustíte tak, že kliknete na menu Start a začnete psát text Rychlé poznámky.  V seznamu výsledků pak klikněte na ikonu Rychlé poznámky. Zobrazí se první prázdná poznámka. Můžete psát jednoduše text a v případě, že máte Tablet PC, lze psát i perem.

Poznámka má dva ovládací prvky: plus pro vytvoření další poznámky, křížek pro zavření. Pravým tlačítkem změníte barvu. Pomocí klávesových zkratek můžete změnit formát. Pokud text kopírujete přes schránku, formátování zůstane zachováno.

Po spuštění Rychlých poznámek se na hlavním panelu zobrazí ikona. Pro příští zrychlení přístupu k poznámkám je vhodné ikonu navždy připnout (pravé tlačítko myši/ připnout tento program na hlavní panel). Kdykoliv na ikonu kliknete, poznámky se dostanou do popředí. Ale toto je běžné chování Windows 7. Co se týká ergonomie ovládání, Microsoft opravdu udělal krok dopředu. Kde se to asi inspiroval?

Nemusíte se starat o ukládání nebo zavírání poznámek při restartu počítače. Poznámky si automaticky pamatují svůj obsah a umístění. Pokud PC restartujete, poznámky se znovu otevřou.

Tipy pro práci

Vytvořte si „barevný kód“, podle druhu poznámek. Například zelená – úkol, na kterém právě nyní pracuji a jeho další kroky. Rychle se po vyrušení můžete vrátit k původní práci. Modrá – rychlé poznámky k již existujícím zařazeným úkolům (něco mě napadlo a musím to přidat do mého systému, například Outlooku později). Červená – dvouminutové úkoly, které vyřeším během přestávky mezi hlavními denními úkoly (MIT) a nemá tedy smysl je zapisovat nějak sofistikovaněji.

Snažte se každý den všechny poznámky vyřešit, zařadit, zavřít. Nevytvářejte si další systém pro evidenci projektů a dalších kroků. Rychlé poznámky používejte jen jako vyrovnávací paměť během dne, kdy není čas na rozmýšlení dalších kroků. Nevěřte tomu, že si vše z telefonátu nebo hovoru zapamatujete. Opravdu to nefunguje. Zaznamenání do poznámek vám kapacitu mysli uvolní.

Závěrem

Dejte mi do diskuze vědět, zda jsou pro vás takové tipy zajímavé. Původně jsem nechtěl psát celý článek o takové triviální aplikaci. Nicméně mě k tomu inspiroval fakt, že v mém okolí Rychlé poznámky využívá jen minimum lidí.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 21

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Encore napsal:

  Bezvadny, diky moc :)

 2. vlk napsal:

  Jojo, rychlé poznámky v win7 jsou fajn, používám už je nějaký čas a naprostá spokojenost :-)
  I když na nějaké věci raději používám papír – třebas na nákupy :-D
  Přesto jsem si tento článek rád přečetl ;-)

 3. Majky napsal:

  ako dostanem nas5 ci je to nemozne?

 4. Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

  @Majky – nazpět po smazání omylem? Krkolomě, ale jde to. Soubor s poznámkami je v adresáři c:\Users\NÁZEV_PROFILU\AppData\Roaming\Microsoft\Sticky Notes\ (místo NÁZEV_PROFILU vložit jméno uživatele nebo profilu uživatele)

  A tam jde ten soubor obnovit ze zálohy, nebo z bodu obnovení (pravé tlačítko, vlastnosti, předchozí verze…)

 5. nicolas napsal:

  ahoj,
  pouzivam tieto poznamky velmi casto a teraz potrebujem urobit zalohu vsetkeho, co v nich mam ulozene (cista instal. OS)
  z posledneho vasho prispevku som pochopil, ze staci asi len zkopirovat ten subor a potom ho vlozit naspat, je to tak?

  dik za odpoved

 6. Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

  @nicolas Přesně tak. Soubor StickyNotes.snt si schovat a pak vrátit zpět, nebo na stejné místo v jiném PC.

 7. mykanec napsal:

  Dotaz na změnu fontu u rychlých poznámek.
  Poznámky ve win7 používám, ale postrádám možnost jak změnit font; je na to nějaká „mast“? Stávající se mi nelíbí.
  Děkuji.

 8. Mike napsal:

  Změnit font nějakou normální cestou bohužel nelze, ale vše se dá nějak lidově řečeno „ochcat“. V tomto případě stačí font Segoe Print nahradit nějakým jiným fontem. Návod je velmi jednoduchý – ze složky Písmo (Start -> Ovladací panely -> Písmo) si na plochu nakopíruj font, který chceš používat na bločkách, například Tahomu. Soubor Tahoma.ttf přejmenuj na Segoe Print.ttf a přetáhni zpět do složky Písmo. Po restartu Rychlých poznámek budeš mít nový font :)

 9. šárkA napsal:

  Jaroslav Luhan
  13. 6. 2011 v 21:24

  @Majky – nazpět po smazání omylem? Krkolomě, ale jde to. Soubor s poznámkami je v adresáři c:\Users\NÁZEV_PROFILU\AppData\Roaming\Microsoft\Sticky Notes\ (místo NÁZEV_PROFILU vložit jméno uživatele nebo profilu uživatele)

  A tam jde ten soubor obnovit ze zálohy, nebo z bodu obnovení (pravé tlačítko, vlastnosti, předchozí verze…)
  /// nechápu, nic mi to nenašlo…taky jsem to omylem vymazala a teď tu zuřím…:((((

 10. Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

  @šárkA Tak ještě trochu jinak:
  spustit průzkumník a do řádku cesty napsat včetně znaků procent %appdata%
  pak najít adresář Microsoft a v něm podadresář Sticky Notes. Nad adresářem kliknout pravým tlačítkem, vybrat vlastnosti a zvolit Předchozí verze. Tam by měly být aspoň nějaké zálohy, pokud je ta funkce zapnuta. Pokud se i tak nezadaří, napište mi email.

 11. Karel napsal:

  Ahoj…tyhle poznámky používám rád, ale mám dotaz na který sem zatím nikde nenašel odpověď.
  Mám dotykový monitor a ovládám počítač rád dotykem…do poznámek se dá kreslit pokud po nich začnu šmrdlat prstem, protože dělám trochu grafiku a můžu si tak udělat i nakreslenou poznámku…jenže tu není žádná guma a ani nějaký celkový vymazání. A to je problém. Pokud by jste věděli jak se dají vymazat nakreslené věci poraďte. Díky

 12. Karel napsal:

  a kruci, pořád se učím… (Díky, netušil jsem, že něco takového existuje…)

 13. Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

  @Karel: mazat kreslené poznámky by mělo jít tahem zprava doleva, jako škrtnutí, ale bohužel teď u sebe nemám žádné zařízení s dotykovou obrazovkou, abych to zkusil.

 14. Honza Pačuta napsal:

  Font Rychlých poznámek je možné změnit v registru, viz.
  http://superuser.com/questions/35589/how-do-i-change-the-default-font-of-sticky-notes

 15. jirásek napsal:

  Děkuji za návod. Zavřel jsem si poznámky a nemohl otevřít. Již jsem si ale myslel, že jsem blbý, protože mi nešly otevřít. Nenapsal jsi totiž, že je třeba udělat ENTER.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru