Angličtina do ucha
Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)
- Znovuzrozený Droptask - 12. 9. 2016
- O (ne)využití chytrých hodinek - 4. 4. 2016
- Gymglish – online výuka angličtiny - 3. 3. 2016
K ostření pily v mentální rovině bezpochyby patří i osvojování cizích řečí a pravidelná „údržba“ nabyté slovní zásoby. Budu se jen opakovat, když si dovolím obecnou parafrázi odborníků, kteří doporučují s jazykem pracovat co nejaktivněji. Nemáte-li po ruce zrovna nějakého rodilého mluvčího, můžete si dopomáhat alespoň poslechem. Dříve než se dostaneme k tipům na možné audiovizuální pomůcky a webové služby, pozastavíme se u toho, co nabízejí výhradně audiopořady, čili podcasty, a to se zaměřením na výuku jazyků.
Nejjednodušší cestou, jak se k takovému obsahu dostat, popřípadě se v něm lehce zorientovat, nabízí „pohyb“ po iTunes Store. Skrze rozcestník doputujete až k uvítací obrazovce, kde vám iTunes nabídne s titulkem Language Learning Podcasts osm hlavních jazyků. (Když se ale nenecháte iTunes tolik vést, počet jazyků se znásobí a naleznete i ty exotické (vietnamština) či značně archaické (biblická řečtina). O češtinu nezavadíte.
Předpokládejme ale, že vás opakování z mateřštiny nezajímá, proto spíše pár tipů k jazyku nejfrekventovanějšímu.
V případě angličtiny potěší podcast, který předpokládá, že jste se nenarodili s angličtinou na jazyku. ESL (= Englis as a Second Language) má od uživatelů (celkem 290 hlasů) plný počet a na kontě již více jak 540 epizod a dalších 200 nazvaných English Café. Ačkoliv mi po hlase mluvčí nejsou zrovna dvakrát sympatičtí, hovoří opravdu tak, aby začátečník rozuměl co nejvíce a postupně s ESL nabýval schopnost anglicky hovořící jedince pochopit.
Existují i podcasty, které nepracují tolik s rozhovory (a scénkami), ale vystačí si s vysvětlováním gramatiky. Sem patří lekce z dílny BBC a najdete je pod označením Grammar Challenge.
V seznamu najdete však celou řadu podcastů, které se snaží k posluchačům promlouvat zábavnou, odlehčenou formou (The Bob and Rob Show: Regural Feed s kouzelnou znělkou, Fun English Lesson). Vedle nich naopak seriózní kurzy jako Business English Pod a pořady, které se primárně soustředí na slovní zásobu a mohou vám často osvětlit jemné nuance, které vás ochrání před nevhodným použitím daných slov.
A protože se na stránkách Mít vše hotovo.cz hodláme nejrůznějším cestám, kterak se v cizích řečích zdokonalovat, pravidelně věnovat, berte tento článek jen jako první a malou jednohubku. Výborné bude, když do komentářů napíšete svoji zkušenost s poslechem podcastů a tipy na ty, které vám přijdou užitečné.
čest a sílu,
jsem začátečník v anglickém jazyce ale rád bych se zdokonalil alespoň do úrovně elementar abych se trochu domluvil. Myslíte že se dá naučit jen poslechem a nebiflovat se slovíčka ?
Ivo Toman s učením Taxus Learning tuto metodu používá a má úspěchy tak si mslim že asi jo.
Doporučuji stránky http://www.helpforenglish.cz/
jaké další tipy by jste mi dali jako naprostému začátečníkovy ? ;)
Michal H.:
Jako naprostému začátečníkovY bych ti doporučil s enejprve pořádně naučit mateřský jazyk a teprve pak začít uvažovat o angličtině! :-)
Já doporučuji tento web http://www.anglictina-zdarma.comuf.com/
Jsou tam různé audio kurzy ke stažení zdarma