Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Angličtina do ucha

By on 3. 3. 2010 in Rozvoj with komentářů 10
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

K ostření pily v mentální rovině bezpochyby patří i osvojování cizích řečí a  pravidelná „údržba“ nabyté slovní zásoby. Budu se jen opakovat, když si dovolím obecnou parafrázi odborníků, kteří doporučují s jazykem pracovat co nejaktivněji. Nemáte-li po ruce zrovna nějakého rodilého mluvčího, můžete si dopomáhat alespoň poslechem. Dříve než se dostaneme k tipům na možné audiovizuální pomůcky a webové služby, pozastavíme se u toho, co nabízejí výhradně audiopořady, čili podcasty, a to se zaměřením na výuku jazyků.

Nejjednodušší cestou, jak se k takovému obsahu dostat, popřípadě se v něm lehce zorientovat, nabízí „pohyb“ po iTunes Store. Skrze rozcestník doputujete až k uvítací obrazovce, kde vám iTunes nabídne s titulkem Language Learning Podcasts osm hlavních jazyků. (Když se ale nenecháte iTunes tolik vést, počet jazyků se znásobí a naleznete i ty exotické (vietnamština) či značně archaické (biblická řečtina). O češtinu nezavadíte.

Předpokládejme ale, že vás opakování z mateřštiny nezajímá, proto spíše pár tipů k jazyku nejfrekventovanějšímu.

V případě angličtiny potěší podcast, který předpokládá, že  jste se nenarodili s angličtinou na jazyku. ESL (= Englis as a Second Language) má od uživatelů (celkem 290 hlasů) plný počet a na kontě již více jak 540 epizod a dalších 200 nazvaných English Café. Ačkoliv mi po hlase mluvčí nejsou zrovna dvakrát sympatičtí, hovoří opravdu tak, aby začátečník rozuměl co nejvíce a postupně s ESL nabýval schopnost anglicky hovořící jedince pochopit.

Existují i podcasty, které nepracují tolik s rozhovory (a scénkami), ale vystačí si s vysvětlováním gramatiky. Sem patří lekce z dílny BBC a najdete je pod označením Grammar Challenge.

V seznamu najdete však celou řadu podcastů, které se snaží k posluchačům promlouvat zábavnou, odlehčenou formou (The Bob and Rob Show: Regural Feed s kouzelnou znělkou, Fun English Lesson). Vedle nich naopak seriózní kurzy jako Business English Pod a pořady, které se primárně soustředí na slovní zásobu a mohou vám často osvětlit jemné nuance, které vás ochrání před nevhodným použitím daných slov.

A protože se na stránkách Mít vše hotovo.cz hodláme nejrůznějším cestám, kterak se v cizích řečích zdokonalovat, pravidelně věnovat, berte tento článek jen jako první a malou jednohubku. Výborné bude, když do komentářů napíšete svoji zkušenost s poslechem podcastů a tipy na ty, které vám přijdou užitečné.

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 10

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Michal H. napsal:

  čest a sílu,

  jsem začátečník v anglickém jazyce ale rád bych se zdokonalil alespoň do úrovně elementar abych se trochu domluvil. Myslíte že se dá naučit jen poslechem a nebiflovat se slovíčka ?
  Ivo Toman s učením Taxus Learning tuto metodu používá a má úspěchy tak si mslim že asi jo.

  Doporučuji stránky http://www.helpforenglish.cz/

  jaké další tipy by jste mi dali jako naprostému začátečníkovy ? ;)

 2. a napsal:

  Michal H.:

  Jako naprostému začátečníkovY bych ti doporučil s enejprve pořádně naučit mateřský jazyk a teprve pak začít uvažovat o angličtině! :-)

 3. marika napsal:

  Já doporučuji tento web http://www.anglictina-zdarma.comuf.com/

  Jsou tam různé audio kurzy ke stažení zdarma

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru