Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Vyměřený čas

By on 1. 2. 2010 in Rozvoj with komentářů 5
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Asi sami dobře víte, že dobře rozepsané projekty a projasněnost toho, co chcete a budete dělat, nestačí. Mnozí z nás totiž máme tendenci neodhadnout vztah mezi kvantitou projektů a časem. Dokonce… zdá se mi, že čím více pronikám do tajů efektivity a time managementu, tím více si uvědomuji, jak je nám čas pevně daný. A že těch čtyřiadvacet hodin není ani tak moc.

Ne že bych si chtěl postěžovat, ale i přes všechny vymoženosti GTD, všelijakých nástrojů a diáře, stejně mám potíže s odhadnutím, kolik mi co zabere času. Kolik vlastně trávím hodin nad tou a tou činností, nebo naopak jak  určitému projektu věnuji málo času. Toto přemýšlení mě vedlo k tomu, abych více pronikl do tajů trávení času. Má to ale svá ale.

Jedním z těch pokusů bylo, že jsem si vypočítal kolik má měsíc hodin. Pak jsem od tohoto čísla poodstoupil, vypsal si čtyři základní oblasti: OSOBNÍ, STUDIUM, PRÁCE, OSOBNÍ ROZVOJ. Brainstorming pokračoval. Každou z oblastí jsem rozepsal – tak třeba v kategorii STUDIUM mám pojem DISERTACE a k ní překlad, psaní, poznámky. U OSOBNÍ je to kupříkladu zdraví, odpočinek, rodina.. – vše ještě dále rozepsáno.

U každé této součástky mého života jsem vytvořil šest sloupců. Kolik bych rád, aby dané činnosti věnoval času denně, kolik týdně (a to jsem někdy rozepsal na to, co chci dělat pouze v pracovní dny, co o víkendu). Další sloupec byl pak odhad/součet času na měsíc. A zásadní poslední sloupec na prioritu, v němž jsem si vypsal ke každé oblasti důležitost, jakou jí kladu. (A1, A2… –  C4).

A teď jaké byly mé praktické zkušenosti.

Zaprvé: zjistil jsem, že mi to moc nevychází. I když jsem se uvažovat racionálně, stejně jsem „přetékal“ – a to jsem neměl započítány (kromě spánku) žádné rezervy. Začal jsem ukrajovat, některé aktivity omezovat. Nakonec byla čísla už příznivější.

Zadruhé: realita byla mnohdy zcela jiná. Především s přípravou na své přednášky jsem se řádně zmýlil. A to, jak jistě uznáte, pak věci začnou nabírat jiný směr.

Zatřetí: nedokázal jsem vytrvale hlídat svůj čas. V iPhone mám například výtečnou aplikaci Eternity, ale vydržím ji pečlivě používat opravdu jen chvíli – dva dny třeba.

Co z toho plyne? Jsem tam, kde jsem byl. Jen možná o něco více skeptičtější k tomu, že si nějak rozumně vypočítám a stanovím limity, abych opravdu měl dostatek času na důležité věci. Ne že by se to za poslední čtvrtletí nezlepšilo, ale… má to svá ale.

Proto skončím výzvou k diskuzi: Jaká je vaše zkušenost? Máte přehled, kolik vám vaše aktivity zabírají času? Dokážete si určit limity, aby se dostalo na vše důležité? A dokážete si pohyb v těch limitech pohlídat?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru