Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Kindle DX na vlastní oči

By on 4. 2. 2010 in Nástroje with komentářů 6
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

O letošních Vánocích americký Amazon (který je zřejmě největším prodejcem knih na světě) ohlásil, že u něj prodej elektronických knih poprvé překonal prodej knih fyzických. Tehdy jsme v naší redakci, a jistě nejen my, definitivně pochopili, že e-knihám se v blízké budoucnosti jako nakladatelé rozhodně nevyhneme. Naši novou profesní etapu jsme zahájili vzápětí: Koupili jsme si čtečku e-knih Amazon Kindle DX.

Proč právě Kindle?

Upřímně řečeno, protože jinou možnost jsme vlastně neměli. Hlavním konkurentem Kindlu je čtečka Nook od Barnes&Nobles, která sice boduje nižší cenou a některými sympatickými prvky, ale ztrácí ve velikosti displeje a především se stále prodává pouze v USA. Stejně nedostupný je pro Čechy obsah ReaderStoru pro Sony Reader; nadějný Que a zhusta diskutovaný iPad se dosud neprodávají ani v USA.

Samozřejmě, pokud si nehodláte kupovat současné (anglicky psané), a tudíž DRM chráněné knihy, tak jako my, ale jde vám především o pohodlné čtení volně přístupné klasiky a vlastních dokumentů, máte možností mnohem více. Pro nás ale bylo spojení s Amazonem klíčovým argumentem: tento obchod dnes nabízí přes 400 tisíc titulů pro Kindle , z toho plných 340 tisíc je přístupných i pro českého zákazníka, k tomu 94 deníků a 39 časopisů. (Velký přehled čteček najdete zde.)

Koupě čtečky

proběhla bez problému skrze platební kartu. Kindle DX stál 489 USD, neoprénový obal 45 USD a poštovné 27 USD (DHL), tj. celkem 12 191 Kč. V ceně již bylo DPH a clo, které si Amazon při platbě připočítává podle země zákazníka a poplatky odvede za něj. Jako firmu nás ale stejně neminulo nechutné papírování spojené s přidělením celního čísla EORI, jež od nás DHL vyžadovalo.

Amazon začal přijímat objednávky na mezinárodní verzi Kindlu DX 15. ledna. My jej objednali 18. 1., odeslán byl 21. 1., ale kvůli celnímu papírování dorazil až 1. února.

První dojem

byl lepší, než jsme na základě fotek čekali, Kindle vypadá velmi elegantně. Čelní bílý plast nepůsobí lacině, zadní díl je vyroben z eloxovaného hliníku „á la titan“, jen ovládací prvky s klávesnicí jsou provedeny řekl bych průměrně. Čtečka se dobře drží a váží srovnatelně s běžnou papírovou knihou (něco přes půl kila). Měří 18 x 26,5 cm.

Kindle můžete nabíjet buď pomocí přiloženého USB kabelu z počítače, nebo i ze sítě, k tomu ale budete potřebovat adaptér na americkou zásuvku. V provozu údajně vydrží 7-13 dní, což jsem zatím neměl možnost ověřit. Kindle DX disponuje 4GB paměti bez možnosti rozšíření a USB portem – po připojení (k PC i Macu) jej vidíte jako standardní flashku. Čtečka má dobrý reproduktor a 3,5 mm jack na sluchátka.

Displej

je samozřejmě klíčovou součástí čtečky. Svojí velikostí se blíží nejběžnějšímu knižnímu formátu A5 (úhlopříčka 24,4 cm vs. 25,6 cm) a osobně bych si na výrazně menší obrazovce číst nechtěl. Co však specializované čtečky e-knih především odlišuje od všech palmtopů, tabletů či smartphonů je fakt, že jejich displej je vyroben z tzv. elektronického papíru, který zobrazuje obsah, aniž by svítil (konkrétně Kindle používá technologii E Ink). Čtení e-knihy pomocí čtečky je proto srovnatelně komfortní s čtením papírové knihy, bez únavy a pálení očí, které se u většiny lidí po dlouhém dívání do zářícího zdroje spolehlivě objevují.

Mám-li subjektivně srovnat text na elektronickém a skutečném papíru, je první případ o něco méně kontrastní – el. papír není čistě bílý, ale mírně našedlý, naopak písmena nejsou čistě černá. Přesto je úroveň kontrastu (nastavovat ji nelze) dostatečná pro pohodlné čtení. A kdo hůře vidí, může si zvětšit písmo.

Na obrázcích níže můžete porovnat charakter různých knih, vyfocených v denním světle: Vlevo dole je kniha z klasického bílého ofsetovém papíru, vlevo nahoře je nažloutlý ofset, který často používají anglosaské knihy, vpravo nahoře svítí displej iPhonu a pod ním je Kindle DX.

Ovládání

je logické a čtečku si lze osvojit i bez otevření návodu. Samozřejmě, kdo je již zvyklý na dotykové displeje, musí se opět přeučit na tlačítka a navigace mu bude připadat zdlouhavá. Zajímavé funkce, které stojí za zmínku, jsou:

  • rotace displeje do všech čtyř poloh – buď automaticky podle polohy čtečky, nebo výběrem v menu;
  • předčítání obsahu; ano čtečka umí docela hezky, téměř neroboticky číst textový obsah, samozřejmě jen anglicky a u e-knihy, které tuto funkci umožňují (což je ale běžné);
  • podtrhávání a psaní poznámek, které lze exportovat;
  • vestavěný slovník – po postavení kurzoru na dané slovo se ve spodním okraji obrazovky objeví stručné heslo z anglického výkladového slovníku, stisknutím enteru zobrazíte plné znění;
  • vyhledávat výrazy můžete v rámci dané knihy, všech dokumentů, slovníku , Amazonu nebo anglické Wikipedie.

Bohužel, Kindle je docela pomalý. Přelistování stránky trvá tak půl vteřiny, některé operace i déle, spuštění předčítání skoro půl minuty. Na běžné čtení to nevadí, ale při používání slovníku, podtrhávání, psaní poznámek apod. už trochu ano.

Konektivita

je poněkud překvapivě omezena pouze na mobilní síť EDGE/G3, Wi-Fi přijímač čtečka nemá. E-knihy, které si koupíte na Amazonu, se vám zhruba do minuty objeví ve čtečce, přesněji ve všech čtečkách, které máte ke svému účtu na Amazonu registrované, a můžete jich mít celkem šest (já osobně mám kromě Kindlu další tři čtečky: softwarové na svém pracovním a domácím počítači a aplikaci v iPhonu). Než si e-knihu na Amazonu koupíte, můžete si zdarma stáhnout ukázku obsahu, např. první kapitolu, což je velmi užitečné.

Za konektivitu neplatíte, alespoň ne přímo, jako zákazník mimo USA ale budete mít e-knihy Amazonu o dva dolary dražší než Američané (i tak jsou zpravidla levnější než papírové knihy; nejčastěji stojí mezi 10 a 14 dolary). Také se v Česku, na rozdíl od USA, s Kindlem nedostanete na veřejný internet, s výjimkou anglické Wikipedie.

Podporované formáty

DRM chráněné: AZW (e-knihy Amazonu, jde o DRM variantu formátu MOBI), Audible (audioknihy Amazonu).

Nechráněné nativní: PDF (neumožňuje ale měnit velikost písma, nelze zoomovat) , TXT (umožňuje měnit velikost písma a dokonce i předčítání – nechte si přečíst nějaký český text, je to legrace), MOBI (rozšířený formát e-knihy, funguje změna velikosti i předčítání), PRC (formát příbuzný MOBI), přehrajte si také MP3.

Pomocí konverze: HTML, DOC, RTF, JPEG, GIF, PNG, BMP (i PDF, pokud jej chcete konvertovat). Co to znamená? Že soubory těchto formátů nenahrajete do čtečky přímo (USB kabelem), ale musíte je poslat emailem na váš účet na serveru Amazonu. Ten vám je během několika minut pošle zpět do emailové schránky, konvertované do nativního AZW formátu. (Případně si dokumenty můžete nechat poslat rovnou do čtečky přes mobilní síť, bude vás to však stát dolar za megabyte.) Každopádně počítejte s tím, že v dokumentech bude zachováno jen jednoduché formátování, složitější se rozpadne. Jde tedy spíš o nouzové řešení.

Kindle bohužel neumí číst velmi rozšířený formát e-knih EPUB, který si tak musíte nejprve konvertovat do MOBI, což dobře zvládá např. volně dostupný Calibre.

K čemu je tedy Kindle dobrý?

V prvé řadě k nakupování současné anglicky psané literatury. K tomu je v současné době, domnívám se, nejlepší volbou. Dále samozřejmě ke čtení e-knih. Netroufnu si napsat, zda je druhou, pátou či úplně nejlepší čtečkou na trhu, ale bezpochyby jde o kvalitní přístroj, který vás dost možná přivede k samozřejmému čtení elektronických knih. Jiné věci od něj moc nečekejte, s dokumenty i Wikipedií se vám bude lépe pracovat jinde.

Vít Šebor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Klára napsal:

    Dobrý den chtěla bych se zeptat, pokud si koupím reader na amazonu, tak nebudu mít problémy s českou diakritikou? Můžu si na menu navolit jazyk? Děkuji.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru