Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Drtivý dopad iPadu do oblasti GTD?

By on 9. 2. 2010 in Nástroje with komentářů 11

Emotivních diskusí na téma Je iPad úžasný, či zbytečný? se neúčastním. Na tuto otázku totiž zatím nelze uspokojivě odpovědět: moudřejší budeme až s prvními fakty – reálnými zkušenostmi uživatelů za několik měsíců.

Dovolím si přesto už nyní trochu zafantazírovat nad konkrétními dopady takto koncipovaného produktu do oblasti GTD a produktivity práce. A rovnou prozradím:  našel jsem jen důvody, proč se právě iPad musí stát „chybějícím kolečkem“ pro oblast osobní produktivity.

První důvod: známý paradox osobní produktivity

Mnohé ženy tráví desítky minut denně zlepšováním svého vzhledu, aby se líbily mužům. Z toho plyne, že v době, kdy jsou zavřené v koupelně, jim „toho pravého“  vyfoukne žena, kterou malování nebaví. S námi, kteří jsme postiženi zálibou v „osobní produktivitě“, je to nejspíš podobné. Baví nás „produktivita“, ne až tak „produkce“. Baví nás nástroje, ne až tak jejich výsledky. (a koho nástroje nebaví, ať si klidně pracuje, že). To je v tomto smyslu velký bod pro iPad – podle všeho jde o zařízení, které bude radost používat.

Druhý důvod: nový způsob kontaktu s čísly

Vždy, když pracuji v Excelu (mimochodem jeden z nejlepších počinů Microsoftu, kam se hrabou ostatní), cítím krkolomnost svého počínání. Kdyby někdo sledoval jen mé prsty, myslel by si, že hraji Pacmana. Kličkuji mezi buňkami ťukáním na kurzorové klávesy, s obtížemi myší „listuji“ a „kopíruji“ čísla a složitým zoomováním se marně snažím dostat celek i detaily pod kontrolu. Proč je to tak krkolomné? Protože tabulkový procesor měl být od začátku dotykový, protože zprostředkovaná manipulace (rukou umístěnou vpravo od těla) s tolika malými buňkami je bizarní. Takže druhý velký bod pro iPad (v osobní produktivitě): iPad díky vysoké čitelnosti a rychlosti odezvy dotykového displeje pravděpodobně umožní manipulovat s čísly tak, jako bychom přesouvali kuličky na počitadle a vrátí počítání tam, kam odjakživa patří.

Software: balíček iWork („Office“ pro Macy) bude k prodeji ve verzi pro iPad společně s jeho uvedením. Prý do 10 dolarů za aplikaci. Navíc: už teď jsou v AppStore desítky tabulkových procesorů pro iPhone, které jejich výrobci jistě upraví i pro iPad.

Třetí důvod: brainstorming, mindmapping, zápisy z porad

Pomalu se dostáváme k důvěrně známým tématům. Všechny v nadpisu zmíněné metody mají výraznou slabinu: fungují nejlépe na „kluzkém“, „mazatelném“ povrchu. Bez digitálních udělátek jsou poloviční: čím snadněji a rychleji můžete své nápady, souvislosti, relace, uzly, grafy editovat a přesouvat, tím méně jste omezováni a tím více vás jejich výsledky inspirují k dalším nápadům. Doteď používám při poradách či brainporadách jednoduchý program na osnovy a mentální mapování, ale vždy trpím: jednak musím vždy tahat notebook a myš, a také obsluha myší je pro tento typ tvůrčí činnosti prudivá – tedy ve srovnání s něčím jako je iPad. Možná namítnete: tak si vezmi papír. A já namítnu: ale proč tak nepružně a kdo ty zápisy má přepisovat? iPad prostě budete mít sebou i tam, kam notebook či poznámkový blok nenosíte, nápady na ploše zkombinujete, prohážete atd. (Mimochodem, kdo z vás hraje Scrabble, jistě ví, že volné přehazování písmen v docku je zárukou nalezení nového slova – a totéž platí pro nápady volně umístěné na ploše).

Software: opět – na AppStore jsou desítky outlinovacích a mindmapovacích nástrojů, které přímo vyzývají k předělání na větší displej. (Tvůrce mého oblíbeného MindnodePro už na verzi pro iPad pracuje.)

Čtvrtý důvod: GTD v přímém přenosu

Mohlo by se zdát, že největší slabinou iPadu (v konfiguraci, v níž byl představen) pro oblast GTD bude omezené použití v roli inboxu pro obrazová data (např. jako vstup pro Evernote). Nemá kameru: takže s ním nevyfotíte jízdní řád na zastávce, ani tabuli na přednášce ap. Může to ohrozit jeho užitečnost pro GTD? Po krátkém zamyšlení jsem vykoumal, že i kdyby iPad tento hardware měl, stejně bych používal většinou pohodlnější snímací zařízení: mobil. Ten, který mám vždy u sebe. Neumím si představit focení jízdního řádu na zastávce pomocí svítící věci o rozměru A4. A co kdyby Apple vybavil iPad nějakou odnímatelnou nebo vyklápěcí kamerou? To je ale opět řešení, které se podobá mobilu v druhé ruce. S ohledem na snadnou propojitelnost mezi mobilem a iPadem (přímo přes bluetooth, wifi, nepřímo třeba přes mail) vlastně není důvod žádat více.

Všechny ostatní vlastnosti iPadu jsou pro nasazení GTD naopak jako stvořené: podle videí rychlý start (mimochodem Kindle i jiné čtečky startují desítky vteřin), velký displej blížící se formátu A4, dotykové ovládání a snadná manipulace s úkoly ve smyslu „táhni a pusť“ bez zbytečného rolování na desátou obrazovku. Totéž si představte u dalších aplikací pro projektové řízení atd. Vše, co platí o „číslech na konečcích prstů“ v odstavci o Excelu, můžeme nejspíše přenést do oblasti „hry s úkoly, termíny a poznámkami“. Tedy nová zkušenost, která tu v zastaralejší podobě byla už kdysi, dokud jsme spoléhali na papír.

Software: už teď víme, že výrobce OmniFocusu (GTD nástroj, který používá David Allen), firma OmniGroup, vyvíjí mutace svých iPhonových a macových aplikací pro iPad. Podobné úmysly zcela jistě oznámí i další desítky vývojářů – mimochodem túdúčka (neboli to-do aplikace) patří na AppStore k jedněm z nejrozšířenějších.

Pátý důvod: kreslení

Pokud jste někdy měli v ruce iPhone, tak víte, že s aplikací jako Layers, Brushes, NetSketch, se svět vlastních skic a kreseb stává najednou dostupnějším a zábavnějším. Potíž je s velikostí displeje. I pro nás, kteří neumíme malovat, a zůstáváme u skic, schemátek a „nápadů na ubrousku“, je možnost volně črtat nápady nesmírně inspirativní a motivující. Zůstane-li reaktivita a citlivost displeje iPadu stejná jako u iPhone (prý ano), máme tu novou oblast: digitální črtání a kresba. Význam pro svět prezentací a osobní produktivity nechci přeceňovat, nicméně za zmínku stojí, že právě naší knížky Nápady na ubrousku (zabývající se konceptem uplatnění vrozeného vizuálního myšlení při řešení problémů) se za pár měsíců prodalo tolik, že chystáme dotisk – prostě, trh tu je.

Software: zmíněno v textu, stovky dalších aplikací. Že by jednou i Photoshop či Illustrator?

Šestý důvod: cena

Ne, nechci tvrdit, že deset tisíc za nejmenší model je málo za „zařízení, které má jen dotykovou klávesnici“ (a českou asi dlouho nebude mít vůbec). To je špatný úhel pohledu. Chci tvrdit, že deset tisíc za zařízení, které je malé, všudenositelné, a které by umožnilo zásadně zkrátit kontakt mezi myšlenkou a jejím rozvinutím, je přijatelná nabídka.

Pochopitelně, druhou věcí je, že my „postižení produktivitou“ u nákupu škatulky neskončíme: těch aplikací budou desítky. A já se na ně těším. A vy?

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 11

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Jarda napsal:

    IPad je proste super, aspon pro mne, ktery dost cestuje. I kdyz vlastnim i MacBook Pro 13″ tak prece IPad je mnohem mensi a tudiz vhodnejsi na cesty. A cena? Mam nejvyssi verzi IPadu 3GS, 64 GB, ale koupil jsem ho ve Vidni v Apple Storu a usetril jsem 7 500 CZK vuci cenam u nas. Tak proc ho nekoupit.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru