Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Poněkud neefektně o efektivitě – nad knihou Time Management Davida Grubera

By on 27. 1. 2010 in Témata with komentářů 14
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Hledali-li bychom v českých luzích a hájích osobnost, která se problematikou time managementu, osobního rozvoje a efektivity zaobírala jako jedna z prvních a která, dle různých ohlasů, má patřičnou váhu i za hranicemi naší země, nesla by jméno David Gruber. V nakladatelství Management Press se ke sklonku roku 2009 postaralii již o třetí vydání Gruberovy publikace Time Management a určitě stojí za to si této práce povšimnout.

Pro ty, kteří se s Gruberovy texty ještě nikdy nesetkali, dobrá zpráva: kniha by vám mohla přinést několik podnětných okamžiků. Pro ty, kteří mají za sebou četbu prací jako Rychločtení, rychlostudium, info management či Jak se efektivně učit cizí jazyk: počet podnětných (ve smyslu nových) okamžiků se značně zmenší. Přiznávám, že mě to až udivuje, kterak David Gruber čerpá ze svých ostatních prací a, proč to neříct, recykluje své myšlenky a formulace. Setkal jsem se i s jeho jinou literaturou a přijde mi, že další a další knihy jako by byly takovými director`s cut jednoho textu. Ano, pochopitelně trochu přeháním, ale proč vlastně ne, i pan Gruber rád přehání. Jeho metoda psaní mi není nijak blízká, ostatně, upozornil jsem na to už ve své recenzi Rychločtení zde (http://www.itimeblog.com/2009/12/07/cist-rychle-a-efektivne/), nicméně to může být pouze můj osobní problém. Time management je v tomto směru  snesitelnější, ale má pro mě pár šrámů.

Předně mi vadí, a to se nyní opakuji (viz má recenze na Rychločtení), jak má pan Gruber neustálé nutkání zdůrazňovat, že on je mozkem všech těch myšlenek, které budou následovat. Mnoho z pojmů má chráněných a pozor na to, abychom je nezneužívali! Má také potřebu podtrhávat skutečnost, že tyto velké věci pocházejí z Česka, a že tedy i naše malá země umí světu ukázat… Asi někdy někdo pana Grubera šeredně zradil, jinak si to nedokáži představit, ale dočítat se o tomhle v každém jeho textu nemám potřebu.

Ale budiž – nechci mu brát jeho zásluhy. Ostatně, asi bych teď byl nařknut z toho, že závidím. Po tomto úvodu ale nastává šrám číslo dvě.

Kniha má prazvláštní strukturu. Působí nekonzistentně. Prvních téměř čtyřicet stran je opravdu jen pro odvážlivce – a doplňuji, že mě to osobně mrzí, protože ten „zbytek“ za přečtení stojí. Raději bych si pořídil Gruberovu knihu, která by neměla 230 stran, ale jen 190, ale cítil bych z ní větší smysl a provázanost. První čtyři desítky stran totiž kromě výše uvedeného (šrám č. 1) obsahují pro mě dost mělké a nepodstatné kapitoly o historii time managementu (ve světě a v ČR) a především pak kapitoly, kde David Gruber vyjmenovává své pojmy, které vymyslel. Třeba lídrologie je věda o leadershipu, komunologie o komunikaci. Pojmů je několik, napočítali byste i pár desítek. Gruber se asi již setkal s uštěpačnými poznámkami, rád bych tady taky nějakou utrousil, a proto hned dovává, že v tom je prvek závisti. Budiž. Já v knize hledal návody, jak lépe spravovat svůj čas,a  učit se nové pojmy, s nimiž jsem se nikde jinde doposud nesetkal, zatím nemám ve svém GTD. Tak třeba jindy.

Ale nyní už na veselejší notu. Nejsem rozhodně zaujatý, a proto jsem v knize našel několik momentů, které mě motivovaly. A paradoxně především ta část, která by dle mého názoru v knize o time managementu ani být neměla. Mám na mysli dvacet stran o „langue managementu“, kapitole o výuce anglického jazyka. Pro mě osobně velmi bolestné místo (s angličtinou stále zápasím), i proto jsem rady Davida Grubera vstřebával plnými doušky. Jen.. jen zkrátka marně hledám pevnější spojitost s ostatními kapitolami, notabene když toto najdeme v jiné knize Davida Grubera. (A ano, najdeme zde i kapitolu o rychločtení, ale to alespoň s time managementem více souvisí.) Ne že bych chtěl tak razantně oddělovat téma účení se cizímu jazyku od efektivního nakládání s časem, ale následující kapitoly o tom, jak třeba vyřizovat emaily (velmi podobná část jako z knihy Rychločtení…), telefonáty, jak pracovat s diářem mají spojitost s time managementem očividnou a s částí o angličtině zkrátka nefungují.

Značnou část také zabírají témata, jež se vztahují k mezilidské komunikaci (asi vás nepřekvapím, David Gruber obdobné napsal do publikace Zlatá kniha komunikace), ta mi nepřišla zrovna nejnosnější. Těšil jsem se proto na část o práci s diářem, úkoly. Zde je už David Gruber konkrétnější, jde více k věci, staví na své vlastní zkušenosti. To vše oceňuji a věřím, že leckomu to může dopomoci najít efektivnější systém. Vzhledem k tomu, že ale mně vyhovuje to, co mi nabízí FranklinCovey diář ve spojení s GTD metodou, nechala mě i tato část chladným.

Inu, vypadá to, že mám na Davida Grubera spadeno. Určitě ne. Respektuji jej a vážím za to, jak oblast time managementu a osobního rozvoje v Česku rozjížděl a jak s ní i nadále pracuje. Zatímco téma time managementu v jeho podání většinou jen některé věci připomene,  jeho činnost v oblasti cizích jazyků se mi dost líbí. Kniha s nadějným titulem Time Management je tak vhodná především pro ty, kteří a) chtějí mít takové literatury přečteno co nejvíce, b) nečetli ještě nic a chtějí s tím začít.

David Gruber: Time Management, Management Press 2009

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 14

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. fialka8 napsal:

  No jo, není David jako David. Ale mohli byste ocenit, že si koupíte 1Gruberovu knihu a máte v kostce všechny předchozí :-).

  “ jak oblast time managementu a osobního rozvoje v Česku rozjížděl“ .. Gruber ale navazoval na Jiřího Tomana, snad ve všem kromě metody rychločtení.

  Pro nás, co si v diáři vedeme deníček, je velmi užitečný systém zelené čáry (rovné a cikcak), jestli je to přímo z jeho hlavy, netuším.

  fialka

 2. Anonym napsal:

  Every high school student wants to get assurances that the custom research papers they get from the buy an essays service are of good quality. Hence, it’s very important suff.

 3. Anonym napsal:

  Choosing dissertation service or just some thesis service, some students don’t observe such kind of nice mini dissertation just about this good topic.

 4. mlebeda napsal:

  Souhlasím s názorem, že kdyby D. Gruber vystihl podstatu, vynechal omáčku, tak byli knihy mnohem lepší. Ty, které jsem od něj přečetl o racionálním čtení a timemanagementu pro mne byli svého času přínosné. Ani ty psychovzorce bych mu nezazlíval, převedl v nich do matematické definice, to co ostatní jen více či méně srozumitelně popisují. Techničti založení (jako já) pak takový jednoduchý zápis formou vzorce třeba i ocení. Ale jinak je pravda, že pan Gruber se zbytečně neustále opakuje, vychvaluje a lituje.

 5. tokillornottokill napsal:

  aneb david gruber a jeho krutopřísná znalost anglického jazyka na h*vno: http://www.youtube.com/watch?v=2myec3-xoUw

 6. Míša napsal:

  Díky za článek, informativně je úplně vyhovující. Gruber se má rád, až moc rád, je to nesympatický člověk.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru