Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Život & timemanagement – jak se mění jejich pojetí v čase

By on 1. 12. 2009 in Rozvoj with komentářů 6
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Level 1 – Newbie

Jste dítě, moc toho nevnímáte a zajímá vás jen spánek a jídlo. A taky zábava. Hrajete si a v hraní chcete strávit většinu svého času (pokud nemáte hlad, nebo nechcete spát). Je vám jedno, kolik stojí vaše oblíbená hračka, stejně jako vás nezajímá pojem budoucnost. Vlastně ani nevíte, co to je. Žijete v přítomném okamžiku. Dost často zažíváte „Flow“ pocit, respektive jste často „in the Zone“ – jinak řečeno, do hry jste schopni se ponořit tak, že nevnímáte čas ani okolí. Nevíte, co to je timemanagement.

Level 2 – School kid

Už jste součástí společnosti. Někdo vám vysvětlit, co to jsou peníze. Myslíte si, že padají sami z těch plechových krabic v supermarketu. Vaše okolí, rodiče, společnost, spolužáci vám vysvětlují, jak to na světě funguje. Vše, co vám řeknou, berete jako dogma. Už víte, která značka mobilního telefonu je OK a která není OK. Začínáte si zvykat, že pro to, abyste ve své komunitě obstáli, musíte o svůj status bojovat. Chce to značkový hadry, kvalitní mobil, MP3 přehrávač a řadu dalších věcí. Slovo timemanagement pro vás nezní dost cool, nepoužíváte jej.

Level 3 – Experienced user of this world

Už víte vše, co potřebujete. Znáte „pravidla hry“ – musíte makat a chodit do práce, abyste měli peníze, který pak můžete vyměnit za nájem, jídlo, drinky, oblečení. Čím větší plat, tím lépe. Nikoho nezajímá, pro koho pracujete, nebo co děláte. Je to prostě osm hodin denně zabitých v „oupenspejsu“. Pruda, ale pátky jsou OK, víkendy taky. Když jste s něčím nebo někým nespokojeni, snažíte se změnit své okolí, nepřipouštíte si, že by chyba mohla být uvnitř vás. Bojíte se negativních zkušeností. Jste v pasti, jen si to nechcete přiznat. Když hodně makáte, máte na auto, fajn dovolenou a ještě si zvládnete pořídit moderní hračku – hypotéku. Proč, když jsou v ní všichni okolo vás? Na správu úkolů a schůzek vám stačí papírový diář nebo kalendář v mobilu.

Level 4 – Micromanager

Peníze tečou, máte svůj status. Hrajete hru se svým okolím o to, kdo se má lépe. Je to zábavná hra a můžete ji hrát donekonečna. Škoda, že jednou za čas potkáte člověka, který vede o celou délku a dle vašich měřítek se má lépe. Nákup vymožeností doby vám vždy udělá radost. Bohužel jen na chvíli. Bylo by fajn, kdyby to vydrželo déle, ale co, je řada dalších krámů, co se dají pořídit a díky nim udržovat status. Práce máte nad hlavu, tak zjišťujete, co to ten timemanagement je. Zkoušíte diář od ADK, metodu GTD, ZTD, Action list a další. Funguje to, daří se vám mít svou práci pod kontrolou. Nežijete v přítomném okamžiku. Ale máte dobře naplánovanou dovolenou, nákup většího bytu a své cíle. Vždy když cíle dosáhnete, než se z něj stihnete radovat, už máte před sebou další. Jste pořád v pasti, jen o tom nevíte. Vždyť jste úspěšní.. a o tom ten svět je, nebo ne?

Level 5 – Looser & Winner

Máte pocit, že jste svobodní. Finančně se máte dobře, poplatíte vše, co potřebujete a ještě vám něco zůstane na účtě. Připadáte si, že jste winner. Že patříte do té skupiny lidí, kteří se mají dobře a hlavně se mají lépe, než ostatní. Takže logicky vyhráváte. Ve skutečnosti jste závislí na svém okolí – když vás okolí pochválí je vám dobře a chcete ještě a děláte vše pro to, abyste dostali další pochvalu. Když vás okolí kritizuje, máte špatnou náladu. Nejste svobodní, jste závislí na názorech lidí okolo vás. Makáte víc a víc, abyste dostali svůj pravidelný příděl pochvaly, která vás na chvíli uspokojí. Myslíte si, že jste šťastní. Ale jste pořád v pasti. V oblasti timemanagementu se zamýšlíte nad tím, co jste za člověka…

Level 6 – Life designer

Zkoušíte si užívat okamžik, ve kterém se právě nacházíte. Chcete zpět zažívat „Flow“, který si pamatujete z dětství. Absolutní ponoření se do aktuální činnosti. Už nedřete od rána do večera, ale znáte své tělo a svou mysl. Víte, kdy fungujete efektivně a kdy nemá smysl cokoliv řešit. Hledáte určitou rovnováhu mezi prací, přáteli, rodinou a fyzickou námahou. Už víte, že každá změna potřebuje svůj čas. Dokážete se na věci podívat z odstupu a posoudit je „mimo sebe“. V oblasti timemanagementu už neřešíte denní úkoly, ale zaměřujete se na své priority, na své role. Už nechcete pracovat na každém projektu, který vypadá zajímavě. Spíš si vybíráte a ty určené se snažíte udělat pořádně. Na těch 80-90%. Žádný perfekcionismus. Už vás nezajímají cetky, baráky nebo auta. Už nejsou tak důležité. Budujete vztahy. Ne pro peníze, nebo pro ten správný kontakt, ale prostě pro to, že s některými lidmi je vám dobře. Umíte říkat ne a zároveň je vám jedno, co si o vás okolí myslí. Akceptujete negativní zkušenosti jako součást života a jako nejlepší způsob, jak se někam posunout. Úspěch člověka moc kupředu neposune, prohra, strach, neúspěch a překážky jsou tím motorem.

Znáte pravidla hry a je vám jasné, že to co vidíte, není skutečnost. Je to jen obraz reality, který prošel vaším mozkem a dali jste mu stovky různých nálepek, které ovlivnili i váš názor na skutečnost. Uvědomujete si, že přesně tohle děláte od dětství a snažíte nálepky vyhodit ze svého pohledu, ze své mysli. Vidět skutečnost a ne její modifikaci, její odraz. Jde to pomalu, ale zkoušíte to.

Chápete okolní společnost – je vám jasné, že spousta lidí stráví život v práci, kterou nesnáší, s partnerem kterého nechce a přitom konzumují zprávy, které nemají s realitou co dělat. Akceptujete tu skutečnost, přestože sami takhle žít nechcete. Víte, že svět je prostě takový a každý si může sám za to, jaký život si nadesignuje. Vy jste life designer. Svůj život si budujete podle sebe.

… v jakém levelu jsi ty?

Příspěvek zveřejnil autor Petr Mára na svém blogu. Děkujeme autorovi za poskytnutí textu.

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru