Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Aby vše klapalo: recenze knihy

By on 14. 12. 2009 in Témata with komentářů 6
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Na stránkách svého blogu jsem v poslední době psal o úskalích metody Getting Things Done, resp. o nesnázích, které mohou přijít tehdy, pokud spoléháte na to, že s ní získáte vidění z takové perspektivy, abyste měli nad svým časem kontrolu a viděli opravdu do dáli.

Neznamená to ale, že bych na GTD zanevřel. Jen jsem se rozhodl s ní nepracovat s coby time managementovou metodou (za jakou jsem ji dlouho mylně považoval), ale jako s metodou, která má pomoci čistě při správě projektů, úklidu v hlavě, ujasnění toho, co vlastně děláme, jaké jsou jednotlivé kroky k realizaci. Čili, i když jsem u GTD objevil její hranice (upozorňuji, může jít pouze o moji subjektivní zkušenost), upřímně jsem byl zvědavý na knižní novinku Davida Allena a nepatřil jsem mezi skeptiky, kteří předpovídali, že kniha je pro „znalce“ GTD nadbytečná.

Inu, ne že by přinášela nějaká nová zásadní sdělení. Když bych chtěl být škarohlíd, mohl bych nařknout Allena z toho, že jde o další zářez do publikační činnosti a další dolary na účtu. Škarohlíd ale nebudu, už z toho důvodu, že jeho publikace Aby vše klapalo má rozhodně smysl. A to nejen pro naprosté nováčky, ale i pro zkušenější uživatele GTD.

Nejprve k té první skupině.

Trošku hůře se mi vciťuje do čtenáře naprosto nepoznamenaného GTD, ale snažil jsem se to při četbě čas od času představit a nabyl jsem dojmu, že Allenovo Mít vše hotovo je na start vhodnější.

Přijde mi, že si Allen vybrousil za ta léta jazyk, je schopnější řečník (a spisovatel) a rozhodl se toho využít. Aby vše klapalo je oproti Mít vše hotovo mnohem ucelenější knihou, hutnější. Což sice zní nyní jako kompliment, ale v případě, že jste lidmi GTD neposkvrnění, budete pravděpodobně chtít text co nejjednoduší, srozumitelný – a nebudete se bránit, když vám některé věci autor zopakuje v knize několikrát. A této charakteristice odpovídá Mít vše hotovo. Ideální start do GTD. Provzdušněný (i graficky) text, který s námi zachází tak, jako se žáčky, kteří se teprve rozkoukávají, dost věcí nechápou a jsou (proč to neříct) i poněkud natvrdlí.

Aby vše klapalo místo toho provzdušněné vůbec není. Místy až přesycený text, který nemá mnoho hluchých míst, ale také nemá v sobě místa na odpočinek. Ne že by byl Allen tak náročný jako třeba Covey, ale prostě mě jeho nová kniha překvapila. (Mě jakožto uživatele GTD tedy pozitivně…)

A se plynule dostávám ke druhé skupině. Ke čtenářům, kteří s GTD už jistou dobu koketují, pracují, dokonce s ní mají i dlouhodobé zkušenosti a vědí, co jim na ní vadí a vyhovuje. Pro mě Aby vše klapalo bylo předně zopakováním filozofie této metody. Hezky jsem si vše zrekapituloval, přitom jsem však měl pocit jakéhosi vyššího levelu, nebo updatu či jak tomu říct. Zkrátka – neměl jsem pocit, že by stejný efekt mělo znovupřečtení Mít vše hotovo.

Mile mě překvapilo, že se Allen důsledněji věnoval (pro mě právě bolavému místu GTD) vzdálenějším cílům – vyšším vzletovým dráhám. Ale na stranu druhou, myslím, že zde Allen spíše vyhověl některým kritikům a není to zcela to, co by jej zajímalo. Ostatně, stačí se podívat na odstavec na straně 77, kde Allen obhajuje svoji metodu (a vymezuje se očividně oproti metodám jako je ta, která vychází ze společnosti FranklinCovey): „I proto se model GTD opakovaně osvědčuje. Nevytyčuje si vzdálený výchozí bod v podobě idealizovaných priorit, strategií či hodnot, od kterých byste se podle jiných systémů měli odrazit, ale navrhuje začít tam, kde se nacházíte právě teď.“

Téma, zda je vhodnější začít tam, kde se nacházím právě teď, nebo naopak odstartovat vytyčením svých hodnot, poslání, si zaslouží samostatný článek, nebudu tedy provokovat k diskuzi. Osobně bych ale u Allena ocenil, kdyby se

a) na vyšší vzletové dráhy vůbec nesoustředil,
b) vypracoval vzletové dráhy ještě důsledněji.

Vypadá to, že Allen směřuje k bodu b, a Aby vše klapalo tomu nasvědčuje – a ukazuje, že Allen jde dobrou cestou.

Kvitoval jsem jeho kapitoly zaměřené na vzdálenější cíle, strategii a dokonce i hodnoty, nicméně skrze své zkušenosti razím opačnou cestu než Allen – sympatizuji tedy s filozofii FranklinCovey.

Když bych měl na nové knize hodnotit ale to stěžejní, a tedy propracovanost metody GTD, která dokáže člověku neuvěřitelně odlehčit a zefektivnit práci (a mít ji pod dozorem), budu Aby vše klapalo hájit, jak jen to půjde. Systém se mi zdá být nyní více provázaný a jednotlivé fáze a kroky jsou lépe vysvětleny. Allen se dokonce i více věnuje diářům…

Pro mě osobně mělo čtení knihy motivační efekt. Hned po odložení publikace jsem začal velkou revizi svých projektů, lépe si je strukturoval, roztřídil a stále ještě na nich pracuji – abych pak mohl nový rok co nejlépe odstartovat. A tím se dostávám k přílohám, které patří k takové třešničce na dortu. Mít je před sebou (aspoň nějaký čas) se vyplatí. Navedou vás totiž k tomu, abyste z hlavy dostaly pokud možno co nejvíce záležitostí. Navedou vás k efektivnější správě projektů, ale také znovu provedou postupem, jenž GTD tvoří.

Tak vidíte. Jsem sice ten, kdo poslední měsíce tráví čas nad plánováním u diáře FranklinCovey, na GTD vyjmenovává její omezení, přesto jsem z nové práce Davida Allena velmi potěšen, namotivován a na jeho metodu jsem získal o něco „zdravější“ náhled, díky němuž budu GTD velmi rád šířit dál… (Už i z toho důvodu, neboť si myslím, že koexistence FC a GTD možná je.)

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Encore napsal:

    Bezvadna kniha. Nekde jsem cetl, ze je zbytecna a ze jen opakuje Mit vse hotovo.
    Neopakuje. Vyklada ji jinak. Vyklada GTD jinak. Rozsiruje jeho znalost. Jeho zkusenost. A to je velice dulezite, protoze rozsireni znalosti a zkusenosti utvari paradigma a praxi GTD, a tim vylepsuje jeho implementaci do zivota.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru