Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Aby od psaní už nic nerozptylovalo…

By on 2. 12. 2009 in Rozvoj with komentářů 12

Proč ne. Přiznám to. Občas mám problémy z pozorností. Hlavně když se mi do něčeho nechce. Není se zač stydět.

Možná to znáte taky. Blíží se konec projektu, víceméně všechny úkoly jsou hotové a zbývá ještě jedna věc: musí se napsat závěrečná zpráva. A tisková zpráva. A já nevím co ještě. Musí se prostě psát.

Dáte dohromady podklady pro zprávu, od kolegů vyberete výkazy práce, excel za vás všechno spočítá, vy si mezitím připravíte i návrh tím nejlepším možným způsobem (jak jinak než myšlenkovou mapou či osnovou) a je to. Patříte přece k lidem činu, všechny úkoly půjdou hravě.

Ale pak se to všechno nějak zadrhne…

Z psaní závěrečné zprávy k projektu (anebo jak jsem právě zjistil, vytvoření publikovatelné „tiskovky“) se někdy stane pěkný … „opruz“.

Člověk se pustí do psaní, chvíli práci věnuje 100 % pozornost a potom zničehonic zjistíte – v závislosti na chuti, náladě, únavě či hladině kofeinu v krvi –, že se vám mozek toulá po sněhových pláních (v létě), písečných plážích (v zimě) či ve vzpomínkách na vyhřátou postel (v práci).

(V nejméně kreativních okamžicích potom mozek zcela nezodpovědně „brainstormuje“ nový projekt. Ten vás přece maximálně zajímá! Na nic nezajímavého nemáte přece čas. Nové nápady se rozrojí, a ejhle, jak se pak máte soustředit na něco, co se vám nesype zpod prstů?)

… a psaní stojí

Ruce v lepším případě visí několik milimetrů nad klávesami a místo hodnocení proveditelnosti či udržitelnosti by chtěly psát něco jiného, drnkat na klavír či pařit nějakou novou, hodně „vymazlenou“ gamesku. V horším případě potom datlují nesmyslné formulace, tvoří prapodivné kombinace slov či produkují na sebe nenavazující věty. A ano, oči, ty zasněně obdivují měsíc schnoucí gardenii, která úpí na parapetu pod nánosem pavučin přičinlivého osminožce.

A když ještě neposlechnete zdravý rozum a nevypnete všechny ty rušivé aplikace jako je okno s Twitterem, Facebookem, telefon, mail či kolegy, práce na jedné věci se docela protáhne.

Není to jen sežraný čas.

Dělat více věcí najednou, čili praktikovat tzv. multitasking nejen vyčerpává, na tom se asi shodneme všichni. Z únavy se rodí různé myšlenky. Co kdybych to nechal, jak to je? (A kvalita jde šupem dolů.) Komu bych to mohl předat? (Zase další člověk moji osobu příliš nemusí.) Co kdybych to nechal na jindy? (<#@!?>) U psaní (čehokoliv) následující pravda platí dvojnásob: Odložit či se přestat soustředit, to je v podstatě rozsudek smrti.

Teď jsem si vzpomněl, ještě jedna možnost zbývá.

Když už je úplně nejhůř a tvůrčí energie není, to se potom zkouší těch několik upocených řádků nějak zformátovat.

MS Word (a zejména ten novější, sedmičkový) nabízí formátovacích možností habakůk. Tisíc v jedinou chvíli, ani se nenadějete a za chvíli těkáte jako … jako éter. Nevznášíte se, abych byl úplně přesný, šmejdíte myší a přehrabujete se v téměř nespočetných možnostech úprav.

Je vám libo použít styl nadpisu 1, 2 nebo 3? Odrážky – zvolte z 15 nabízených. Víceúrovňový seznam? A co teprve změnit styl celého dokumentu? Nebyl by „moderní“ nějak tvořivější? Co výrazný? Ne, tady zase nehrají barvy nadpisů s logem naší firmy. To taky není problém, všechno se najde v hlavní nabídce. A kolik jiných možností nabízí další nabídky menu, nad to raději ani nevzpomínám.

Řešení: přepnout zobrazení

Psát vážněji (to jest, pravidelněji a pokud možno i trochu čtivěji), jsem začínal až ve Wordu 2003. Tady jsem vyrušování z přemíry možností řešil jednoduše: přepnul jsem zobrazení na celou stránku a vesele psával dál.

Roky uplynuly a já (stejně jako zástup dalších lidí) přešel na nové Office 2007. Nebudu popisovat martyrium, kterým prošel každý, kdo si tento software nainstaloval. Tři roky staré obtíže jsou u softwaru tématem maximálně pro muzejník. (Po dvou letech používání „nových“ Office můžu zodpovědně říct, že dnes nelituji ani jedné minuty, kdy jsem se učil zacházet s předělaným rozhraním. Taky jsem nadával, stejně jako vy.)

Když jsem ale začal ve staronovém Wordu před nějakými dvěma roky psát a chtěl vypnout dotěrné ikony a další zhůveřilosti, krve by se ve mně nedořezal.

Kde je to zatracené tlačítko?

Nenašel jsem ho. Nutnost donutila Dalibora nikoli skládat úchvatné symfonie, ale hrát odrhovačky, které přitáhly pozornost obecenstva – a nakrmily ho. Stejně tak jsem i já přestal po několika minutách pátrat po ztraceném tlačítku a věnoval se práci.

Abych se prostředím občas donutil k psaní, začal jsem časem používat textové editory, které svým vzhledem nevyrušují. Co si pod tímto pojmem představit?

Jednoduše programy jsou to programy, které skryjí vše kromě právě editovaného textu. Žádné formátování, žádné ikony ani ovládací páska, žádný panel Windows.

Které alternativy se nabízí?

DarkRoom

První přišel na řadu free software DarkRoom, windowsovská verze placeného OS X programu WriteRoom, která odizoluje vše, co by mohlo odvést pozornost. (Pozor, DarkRoom vyžaduje .NET 2.0)

(Podobně barevné rozhraní dnes nabízí další jednoduchý editor JDarkRoom, běžící na platformě Java.)

Q10

Až mě černá přestala bavit, změnil jsem „donucovací“ textový editor na Q10, který funguje na podobném principu.

Kromě základních funkcí nabízí jisté další (místy rušivé) elementy, jako je zabudovaný časovač, sledování počtu slov, vynikající paměť (nezáleží na tom, zda si dokument uložíte či ne, kdykoliv jej zavřete a znovu otevřete, objevíte se v posledním editovaném dokumentu) a především – můžete jej spouštět z USB disku, což někdy slouží jako hodně velká výhoda.

Writer

Do jisté míry unikátní je on-line textový editor Writer, který vypadá úplně stejně jako zmíněný DarkRoom.

Černé pozadí, světle zelený text (barevné zobrazení si samozřejmě můžete nastavit). Abyste mohli program používat, nemusíte se registrovat. (Registrace je ovšem nutná, pokud požadujete, aby se váš text ukládal na server.) Zobrazení celé obrazovky zajistíte jednoduše, stačí do něj přepnout váš prohlížeč. Trochu nepříjemě působí to, že Writer nezábírá v zobrazení na celou stránku úplně celou stránku [sic!] – v horní části se stále objevuje pruh, který při psaní trochu ruší.

GoogleDocs

Uživatelé služby GoogleDocs, kteří bojujete s tyranií vyrušování, zaplesejte! GoogleDocuments umožňují přepnutí do zobrazení celé stránky, respektive skryje ovládací prvky (Ctrl+Shift+F) v Zobrazit. Zde žádný pruh jako u předchozí varianty nenajdete.

Writespace

I pro Word existuje plug-in, který změní jeho rozhraní do vzhledu podobného předchozím aplikacím. Nefunguje špatně, dokud ovšem nepracujete s delším textem, jehož některé části jste už před dokončením začali formátovat. Tady se Writespace se projeví jako medvědí služebník – každé další otevření v tomto rozhraní odstraní všechny naformátované změny a můžete začít od začátku.

Řešení ve Wordu

Uplynula nějaká doba a jak je mým oblíbeným zvykem, zase jsem začal přemýšlet nad Wordem. Přece to musí jít!

Šlo to. Na stránkách Office Watch jsem nakonec našel potřebné řešení. Stačilo pár kliknutím a z Wordu se stal zase o něco efektivnější nástroj. (A jako bonus teď nemusím upravovat uvozovky a další drobnosti, jako jsem to musel činit u výstupů ze všech předchozích programů – ani jeden z nich totiž unikátní koncept českého pravopisu „uvozovky dole-nahoře“ nezná.)

Jak nastavit přepínání do celé obrazovky?

Přepínání do celé obrazovky se dá umístit do panelu rychlý přístup. Odkaz naleznete v nabídce Možnosti > Přizpůsobit. V rozbalovací nabídce vyberte Všechny příkazy a rolujte dolním seznamem až k příkazu Přepnout zobrazení  na celou obrazovku. Ten si potom přidejte na panel rychlý přístup.

Přidejte si klávesovou zkratku

I pro tuto funkci můžete přiřadit vlastí klávesovou zkratku. Stejně jako výše dojděte v rozbalovacím seznamu až k Přepnout zobrazení na celou obrazovku a stiskněte tlačítko Klávesová zkratka: Vlastní v dolní části dialogového okna.

Potom už jen stačí kliknout zvolenou zkratku a je to. (Já obětoval klávesu F11 (původně mám dojem aktualizuje obsah polí), neboť tato klávesa dělá stejný krok u Firefoxu.)

Jak se udržujete u psaní nechtěného (či neoblíbeného) vy?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru