Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

2Do – láska na první pohled

By on 7. 12. 2009 in Nástroje with komentářů 11
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Zhruba před měsícem jsem narazil na informaci, že se na trhu objevila další zajímavá iPhone aplikace, která sice ne zcela přímo, ale alespoň částečně, pracuje s metodou GTD. Název, který si pohrává s výslovností číslice, 2Do, jak jsem poté zjistil, toho tolik s Allenovou metodou společného nemá. Na jedné straně mírné zklamání, na straně druhé velmi pozitivní dojem z rozhraní a samotného užívání.

Nejsem uživatelem mobilních zápisníků, Notes od Apple zapínám jen vyjímečně a nepracoval jsem prakticky se žádnými jinak, než tak, že bych si je „ohmatal“ (např. příjemné AwesomeNotes). 2Do aplikace funguje na bázi úkolovníku, s poznámkami primárně také nepracuje (pouze poznámkami v rámci konkrétního úkolu). A ačkoliv jsem zkraje prohlásil, že s GTD toho mnoho co do činění nemá, dokáži si představit, že pro někoho, kdo do této metody nechce proniknout zcela, může představovat 2Do jednu z nejlepších možností, jak spravovat své povinnosti.

Nadšení vzbuzuje GUI, rozhraní, které je doslova vymazlené. Zkrátka se máte asi mezi svými úkoly cítit dobře. Jak napovídají screenshoty, základem je linkovaný „papír“. Jeho barvu si můžete změnit, ale žlutá (ano, podobá se Notes od Apple) se mi zdá jako ideální. Při prvním pohledu působí obrazovka přesyceně – plno lišt a záložek, pokud ale vezmete telefon do ruky a 2Do na něm rozjedete, nebude trvat dlouho, aby vám ovládání za chvíli nedělalo problémy, ba naopak, dost možná vás bude bavit.

Vývojáří si totiž pohráli s nejrůznějšími efekty (zatím ponechávám stranou praktickou stránku aplikace, a tedy samotné užívání a užitečnost). Funguje zde přesouvání pouhým tažením prstu (to zrychluje práci), úkol lze jemným tažením prstu po písemnkách přeškrtnout. Když úkol smažete (lze nastavit ale dobu, po které se hotový úkol smaže sám), stane se z řádku kousek papíru a coby taková vlaštovka odletí z obrazovky pryč. Tyto vychytávky (a jejich ještě pár) můžete vypnout, ale to by byla škoda.

Na aplikaci 2Do vedle vzhledu oceňuji právě tuto intuitivnost, snadnost a lehkost, s jakou  můžete všechno spravovat, přesouvat, editovat.

A nyní k tomu, jak s 2Do pracovat a co vše nabízí.

Přidávání úkolů si můžete nastavit jako to první, co vám při zapnutí aplikace naběhne (ideální, pokud chcete zadávání úkolů zrychlit). Objevíte se hned v tom nejdůležitějším řádku a máte před sebou klávesnici, takže lze opravdu rychle úkol poznačit.

Pokud chcete s tímto zadáváním pracovat po způsobu GTD, tedy kvapně napsat a nechat ve schránce, kterou pak někdy v klidu protřídíte, musíte si na toto odvyknout. Něco jako Inbox zde není. Resp. neexistuje samostatně. Úkol, ke kterému nic zatím nepřidáte (datum apod.) se prostě seřadí mezi nezařazené úkoly za všechny ty roztříděné dolů. Lze to vyřešit tím, že si vytvoříte speciální záložku Inbox a provedete při zadávání úkolu ještě jeden pohyb prstem (nepočítám potvrzení uložení), a to, že označíte, že chcete, aby se úkol přesunul do Inbox složky.

Při samotném třídění schránky, popř. při prvním vytváření úkolu, můžete nastavit jeho prioritu (žádná či tři další stupně od nejmenší do největší), tzv. Due Date (žádný, dnes, zítra, vlastní termín). Také lze nastavit podobu upozornění. Může jít o Push notifikaci, alarm nebo mail. (Nastavování toho, kdy se má patřičné upozornění aktivovat je velmi snadné a rychlé.) K úkolu můžete připsat poznámku nebo přiřadit URL adresu.

Dostáváme se pak k seznamu úkolů. Po levé straně vidíte barevně rozlišené záložky. Jako první se nabízí All, jako druhé Today. No a pak už jsou to ty záložky, které jste si sami vytvořili. Může jít tedy buď o oblasti Doma, Škola, Práce apod., můžete si to ale nastavit coby kontexty, nebo si zvolit jiný klíč – záleží jen a jen na vás.

Obsah složek lze třídit podle několika kritérií. Podle toho, jak jste postupně úkoly zadávali, podle priority, podle deadline, podle poznámek či připojených URL. Při prohlížení úkolů v rámci jedné složky můžete jednoduše zavřít levý panel jednotlivých záložek, to proto, abyste měli větší prostor na obrazovce věnován výhradně seznamu úkolů.

Díky oknu v horní liště můžete zadat úkol, který vám aplikace rychle vyhledá.

Třetí ikonka v dolní liště pak nabízí zobrazení pouze hotových úkolů – přičemž můžete úkol znovu aktivovat. Šikovný je ukazatel, který vás informuje o tom, do jaké kategorie (resp. složky) daný úkol patří.

Čtvrtá ikonka aktivuje synchronizaci. Ta funguje přes utilitku, kterou si nahrajete do počítače – vše se vám synchronizuje s vašim iCalem. Co tedy napíšete v iCalu, budete mít v 2Do, co napíšete v 2Do, objeví se v iCalu.

Pátá ikonka představuje nastavení aplikace. Zde si nastavujete složky kalendáře, zvuk, který zazní při push notifikacích, zapínáte či vypínáte alarmy, nastavujete zobrazení po nastartování aplikace – buď přidání úkolu, všehny úkoly, dnešní úkoly, poslední otevřená složka… Plus jsou zde i další, ne zas tak významná, nastavení.

Podtrženo sečteno, jestliže bych měl používat v iPhonu úkolovník, s největší pravděpodobností bych zvolil 2Do. Sám za sebe můžu říct, že jeho uživatelem zatím neplánuju být, už z toho důvodu, že jsem přešel na papírové řešení zaznamenávání úkolů, a GTD projekty se mi lépe spravovaly v Things a spravují v OmniFocusu.

Pro ty z vás, kteří ale vyloženě nelpíte na tom, aby aplikace byla defaultně vytvořena coby GTD nástroj, by 2Do mohl být programem, který se vám zalíbí. Vývojáři si s ním totiž dali určitě dost práce a upřímně jsem zvědav, jak jej budou ještě vylepšovat.

P.S.: Zjistil jsem, že zvědavý už být ani nemusím. Na webových stránkách uvádí společnost Guided Ways Technologies Ltd v bodech, co vás čeká v následujících updatech. Velmi záhy se má objevit verze 1.1 a aplikace začne pracovat s kontexty, nastavováním opakování úkolů, lze ji zaheslovat, pracovat s vícero barvami, ještě lépe úkoly třídit.

I další vývoj vypadá více než slibně a dovoluji si předvídat programu 2Do světlou budoucnost. Užívání se mimojiné rozšířit i o GTD focus a další způsoby synchronizace (zde můžete hlasovat, zatím vede synchronizace s Googlem).

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru