Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

USB disk jako přenosná kancelář

By on 19. 11. 2009 in Nástroje with komentářů 7

Současné USB flash disky (nebo také flash paměti) jsou stále rychlejší a rychlejší a vejde se na ně čím dál více věcí. Ty tam jsou ty časy, kdy 512 MB paměti stálo tolik, co dnes stojí základní deska pevného počítače.

Schválně si dneska zajděte si do nějakého počítačového obchodu a zkuste sehnat disk této velikosti. Prodavač na vás vykulí překvapeně oči a potom jimi sklouzne na prosklenou vitrínku. Pamětlivy firemních školení, kde zákazník je vždy na prvním místě, začnou oči horečně přejíždět zleva doprava nahoru dolu, jen aby se pokusily podivnému přání zákazníka vyhovět. Neúspěšně. Disky menší než 1GB se dnes pomalu stávají muzejním artefaktem. Díky technologickému pokroku v oblasti miniaturizace si nějaké to USBčko může dovolit víceméně každý.

Ruku v ruce s rozšiřováním kapacity se také rozšiřují možnosti, které tento malý přívěsek na klíče nabízí. Už nemusí sloužit jen k přenášení dat či jako místo, kam si zálohujete data důležitá. (Vzhledem k velikosti zařízení to ovšem nemusí být úplně nejlepší nápad, zvlášť když doma máte jednoho či dva nezbedníky. Čím menší zařízení, tím rychleji poroste frustrace, jak budete na kolenou přehrabovat krabice plné hraček, panáčků a kostek lega.)

Na USB discích dnes můžete přenášet celou svou kancelář. Ať zasednete k jakémukoliv počítači, máte k dispozici své oblíbené aplikace – a co je ještě lepší, nemusíte se trápit s kompatibilitou na disku uložených souborů a v počítači instalovaných programů.

Vedle individuálních programů pro přenosná zařízení, třeba prohlížečů –  Portable Firefox , Google Chrome Portable, Portable Opera či miniaturní Avant Portable Browser existují předpřipravené „sady“ aplikací, které instalujete na disk najednou.

PortableApps

Mezi nejznámější (a nejrozšířenější) balíčky patří bezesporu PortableApps. Jedná se o sadu většinou opensourcových aplikací, které můžete v každém okamžiku ze své flash klíčenky odkudkoliv spouštět:

 • OpenOffice.org Portable (celý kancelářský balík),
 • Mozilla Sunbird Portable (kalendář/manažer úkolů ne nepodobný MS Outlooku),
 • Mozilla Thunderbird Portable (emailový klient),
 • TaskCoach Portable (velmi zajímavý správce úkolů),
 • ClamWin Portable (obstojný antivirus),
 • Firefox Portable (web browser),
 • Gimp Portable (na úpravu fotografií),
 • Gaim Portable (instant messaging),
 • FreeCommander Portable (souborový manažer podobný TotalCommanderu),
 • Toucan Portable (nástroj pro synchronizaci dat),
 • a další.

PortableApps se nabízí ve dvou verzích, které se liší nabídkou aplikací – a velikostí, kterou na disku po instalaci zabírají. V současné době je k dispozici třetí beta verze sady 2.0, která oproti rozšířené 1.5 přichází se spoustou novinek – od změn témat vzhledu až po snadnější práci s instalací/odinstalací jednotlivých aplikací balíčku.

LupoPenSuite

Velmi pěkně zpracované grafické prostředí a především českou lokalizaci nabízí balíček LupoPenSuite, který se od PortableApps liší také v alternativní nabídce více než 200 různých aplikací. Místo Gaimu nabízí na rychlé zprávy si můžete vybrat Pidgin či Meebo, místo OpenOffice propojuje váš flash disk se pomocí odkazu se  Zoho Office Google Documents či nabízí jednoduchý textový editor AbiWord.

Stejně jako PortableApps i LupoPenSuite můžete instalovat ze dvou různých instalačních balíčků, které tvoří plné a lite verze jednotlivých aplikací.

NirLauncher

Pokud nemusíte „trendy“ grafické rozhraní předcházející dvojice, možná by vás zaujal o něco umírněnější balíček NirLauncher. Vedle „klasické“ nabídky výše zmíněných aplikací v něm najdete celou sadu správcovských programů Systernals , které vám usnadní řešení problémů na strojích vašich klientů.

LiberKey

A jako poslední přichází na řadu balíček LiberKey se třemi instalačními sadami, které obsahují obdobné aplikace jako předcházející sady umožňující práci s audio či grafickými soubory, kancelářské aplikace, nástroje pro správu, zabezpečení či internetem a sociálními sítěmi.

(Dobrá zpráva na závěr: Z podrobnějšího prohledání jednotlivých nabídek člověk zjistí, že je víceméně jedno, kterou z předchozích variant zvolí, protože všechny umožňují doinstalování dalších aplikací.)

Jaké aplikace spouštíte přímo z USB flash disku vy?

PS. Jen tak pro zajímavost, nemusíte používat jen USB disk. Zkoušel jsem nainstalovat Pidgin Portable na paměťovou kartu ve „firemním“ fotoaparátu, který občas používáme jako poslední záchranu pro přenos souborů. (Přesněji, však ty situace znáte, když zrovna nikdo nemůže najít flashku…) Podařilo se.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Anonym napsal:

  strojích toto nefunguje payday loans

 2. Anonym napsal:

  ne uplně nových eyelash extensions

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru