Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak vytvořit klávesové zkratky ke skrytým ikonám

By on 28. 11. 2009 in Nástroje with komentářů 13

Před pár dny jsem „přednášel“ ze svého laptopu a kdosi z „obecenstva“, složeného z mých osmáků, se začal nahlas podivovat mé pracovní ploše, která se promítala přes dataprojektor.

Chvíli jsem nechápal, co se děje, a potom mi to došlo.

Ikony!

Když jsme u nás na škole měli před čtrnácti dny jeden z mnoha tzv. projektových dnů (tentokráte na téma světová náboženství), přinesli si někteří z žáků vlastní notebooky, aby mohli shromažďovat a zpracovávat informace a následně tvořit své prezentace pomocí nástrojů, na které jsou zvyklí.

Na jejich pracovní plochy byla opravdu radost pohledět. Jedna ikona vedle druhé, místo vešekré žádné, rušivé prostředí ne nepodobné bagru pod oknem či rozjetému thrilleru na druhém monitoru. Zmatek, chaos. Nahlas jsem se tehdy podivil, že někdy něco zvládnou do školy udělat.

Co se zdá prázdné, nemusí být prázdné napořád

To že mám prázdnou pracovní plochu není až tak úplně pravda. Ve skutečnosti prázdná není, přesvědčte se sami.


Proč ikony mizí?

Když pracuji, snažím se maximálně soustředit na jednu jedinou věc a jediné, co snesu, je hudba hrající na pozadí. Aplikace spouštím buď přes panel rychlého spuštění, nebo pomocí klávesové zkratky – která směřuje k ikonám na ploše.

Jak ikony skrýt?

I když si myslím, že to většina čtenářů zná, dovolte mi krátký popis.

Ikony skryjete jednoduchým způsobem. Pravým tlačítkem myši klikněte na plochu a v nabídce Zobrazit zrušte zaškrtnutí Zobrazit ikony na ploše.

A ještě nastavení klávesové zkratky

Pro jistotu přidávám stručný „návod“ na nastavování klávesových zkratek v systému Windows – pro ty, kterým nevyhovuje spouštění často používaných aplikací přes panel rychlého spuštění či nabídku Start.

Klikněte na ikonu a přejděte na nabídku Zobrazit. Umístěte kurzor do řádku Klávesová zkratka „Žádná a klikněte požadovanou zkratku.

Zde je přehled „mých“ zkratek:
Ctrl + Alt + F    Firefox
Ctrl + Alt + D    Složka Dokumenty
Ctrl + Alt + O     MS OneNote
Ctrl + Alt + W    MS Word
Ctrl + Alt + P    PowerPoint

(Pokud budete nastavovat klávesové zkratky, nezapomeňte si ikony zase zobrazit a následně skrýt.)

Jak to vypadá u vás „doma“, na vaší pracovní ploše?

Nahrajte do komentářů screenshot své pracovní plochy a případně popište, jakým způsobem ji organizujete (tedy pomocí jakých nástrojů, co kam patří atd.). Jaké klávesové zkratky nejčastěji používáte?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 13

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. benuh2001 napsal:

  No já používám plochu právě naopak – jako by to byla plocha stolu. Prostě s čím pracuji a co mám ještě řešit, tak dám na plochu. Abych v tom neměl úplný chaos, tak používám šikovnou utilitku Fences, která mi na ploše udělá „chlívečky“.

  Ben

  P.S. Mám 2 monitory – notebookový s plochou zaplněnou ikonama a velký, kde se mi spouští aplikace.

 2. Jey-Jey napsal:

  Zkratky jsou opravdu perfektní – líbí se mi tento styl, který mě nikdy nenapadl.
  Nicméně po spuštění zkratky trvá cca 21s než se načte. To je hodně. Kde může být chyba respektive to takhle funguje standardně?

 3. Jey-Jey napsal:

  Je to zvláštní, ale dnes načtení zkratek funguje rychleji :-) cca 7s.
  Přesto to není ještě ideální.. 2s by byly úžasný!

 4. Jey-Jey napsal:

  Instalace nového systému Win 7 všechno vyřešilo! :) Po stisknutí zkratky je načtení okamžité… Silný nástroj s kombinací zkratek z lišty Win+1, Win+2…

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru