Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Co s načatým moleskinem?

By on 10. 11. 2009 in Nástroje with komentářů 8
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Nedávno jsem si přečetl článek Zpátky ke strojům blogera zvaného Bipperman (Jan Straka)  a našel v něm hned několik témat k dalším textům. Pozdržím se nyní toho, který vzešel z mého chápavého úsměvu nad Bippermanovým odstavcem:

Koupil jsem si i ten „zázračný“ moleskine, ale ve finále se mi do něj nechce psát informace typu „volal klient xy, chce dodat výrobek a“Nevím, zda opět píši srozumitelně, ale prostě mi na to podobného „notesu“ přijde škoda, takže po popsání prvních stran jsem jej odložil do šuplíku, kde čeká na svou šanci a na tyto poznámky používám obyčejný blok.

I já jsem si před nějakým časem pořídil „zázračný moleskine“, a to i s vědomím toho, že jsem kdysi dávno míval bločky a psal do nich v nepřímé úměře. Čím hezčí/dražší byly, tím se jich mé psací nástroje méně dotýkaly. Nějak jsem zkrátka neodolal. Na blozích jsem zakopával o zvolávání chvály a kdo by nechtěl mít zápisník, který tak voní historií, no ne?

Zkrátka a dobře, doputoval ke mně moleskine (dokonce dva kousky, to kvůli výhodnějšímu poštovnému), aniž bych měl vyjasněno, co s ním budu dělat. Tedy… co do něj budu psát. Obával jsem se toho, že to dopadne tak, jak popisoval Bipperman. Ani mně se nechtělo (a nechce) do tohoto bloku psát poznámky o tom, kdo a kdy mi volal, nebo úkoly. Na to mám ostatně jiné nástroje. A když už to zavánělo tím, že moleskinovi zatím nechám chvíli klidu v šupleti, zvolil jsem dvě cesty, kudy se s ním ubírat.

Zjistil jsem, že dělat si poznámky z knih může být užitečné. Při cestách, ale nejen při nich, jsem tedy krom knihy měl i moleskine. Hodilo se mi to například tehdy, když jsem se nedávno připravoval (a finalizoval) na přednášku o managementu času. Zrovna jsem dost brouzdal tuzemskými luhy a háji (po železnici) a hodilo se mi, že jsem si mohl jen tak listovat svým blokem a procházet výpisky a poznámky, které jsem si při čtení patřičných knih provedl.

Druhou cestou představuje něco poněkud odlišného. A to takové týdenní zamyšlení. Snažím se v poslední době více zapracovat na sobě samém, na svých cílech, na „předsevzetích“, a to, že mi určité činnosti (z nichž se měly stát návyky) seděly v klidu v OmniFocusu a v jiných aplikacích, návykům přímo určených, nikterak nepomáhalo k dosažení mých cílů.

Jednou jsem si tak vzal (ano, zase ve vlaku) moleskine do rukou a začal nad sebou značně sebekriticky přemýšlet. Nepsal jsem si jen hesla, i když ani to není špatná forma. Prostě jsem psal a psal. Co se mi daří a nedaří, na čem je třeba zapracovat…

…a rozhodl jsem se, že budu každý týden, alespoň ve stručnosti, takovou seberflexí procházet. Pochopitelně že by mi mohlo stačit třeba ulehnout a před spaním nad sebou přemýšlet. Ale… zkuste si tyhle nepříjemné, čas od času naštěstí i příjemné, poznatky o tom, co se vám (ne)podařilo, napsat. Ten proces, kdy to vkládáte do konkrétních slov a ta reálně někam ukládáte (nelze nic jen tak obalamutit, věta je prostě věta), je mnohem intenzivnější.

Určitě lze moleskine využívat na lecos jiného, stejně jako to, co jsem psal výše, lze zapisovat do jakéhokolliv bloku. Chtěl jsem tím jen naznačit to, že moleskine skutečně má v sobě jistá kouzla (jednoduše řečeno: krásně se mi do něj píše) a bylo by mi líto jej nechat spát.

A k čemu používáte moleskine vy?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru