Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Aby vše klapalo: Dlouho očekávaná novinka spatřila světlo světa

By on 27. 11. 2009 in Témata with komentáře 2

Jako džin z láhve byl na svět v ponurých listopadových dnech vypuštěn překlad poslední knihy amerického gurua time-managementu Davida Allena Aby vše klapalo.

Nová Allenova kniha nepřichází zbořit či kompletně přestavět zásady metody GTD, které stanovil ve své první publikaci Mít vše hotovo, vydané nakladatelstvím Jan Melvil Publishing, s.r.o. před více než rokem. Přichází s něčím trošku jiným, a z mého pohledu lepším.

GTD v praxi funguje

Stejně snadno jako si každý dokážeme představit třeba dřevěné mlýnské kolo (stačí si vzpomenout na nějakou pohádku či obrázek z dětství), dokážeme si představit, jak by mohlo celé GTD popsané v Mít vše hotovo v praxi vypadat. Přece úplně stačí záležitost přesně definovat, určit další kroky a potom se jen vydat po předem promyšlené cestě. A k tomu stačí mít ještě nějaký ten notýsek či šikovný počítačový prográmek.

Ono to ovšem vždy zas tak jednoduché není.

Každý, kdo zkoušel Allenovu techniku zapojit do svého života, tu a tam narazil. Tam se zaseklo sbírání a zaznamenávání záležitostí a člověk nechodil spát s klidnou hlavou. Tuhle se nenašel čas na definování projektu a čtrnáctidenní úsilí přišlo totálně vniveč, protože se řešilo úplně něco, co se řešit nemuselo. Jindy se zase … ale nebudu přece nosit mouku do mlýnice, vždyť každý můžete doplnit ze své vlastní zkušenosti.

Mlýnské kolo si každý představit dovedeme, nejsme malí. Jenže co byste dělali, kdybyste se mávnutím kouzelného proutku objevili v mlýnici a někdo přivezl povoz zrna?

Všichni bychom se napoprvé pořádně zapotili. Tam by se zaseklo tohle, támhle něco jiného – a pokud někdo z vás nemá nějaký ten kurzík v ovládání vodního mlýna, chtěli bychom do toho každý, jak tu sedíme, aspoň jednou pořádně praštit a jít od válu.

Hledáme složitosti v jednoduchých věcech

S Allenovým GTD je to stejné. Jeho zásady jsou tak jednoduché, že se většina lidí právě v této jednoduchosti začne najednou ztrácet. Všichni jsme si vyzkoušeli, že dlouho pěstované špatné pracovní návyky nevykořeníme ze dne na den. Chce to čas a bolí to. A z každodenního shonu navíc víme, že nic není tak složité, aby to nemohlo být ještě složitější – a bohužel máme tendenci složitosti vidět i tam, kde nejsou. Dvojitý recept na katastrofu.

První část knihy (respektive druhá) Mít vše hotovo, v níž Allen vysvětluje jednotlivé principy a postupy, které pomohou dostat chaos záležitostí pod kontrolu, se soustředí především na konkrétní, detailní postupy. V zájmu jednoduchosti se však místy až vytrácí lidskost a člověka občas mrazí v zádech. Nejednou má pocit, že jediné řešení, jak by to mohlo klapnout, je proměnit se v lidský stroj. (Co si budeme nalhávat, někdy by to taky chtělo prohnat transmutační zkumavkou i celé okolí včetně rodiny, šéfa a dvou třetin kolegů.)

Ale nebojte se, nemusí se z vás stát robot, a přesto může všechno klapat – a dokonce je i pravděpodobné, že budete mít vše hotovo.

Aby vše klapalo není druhou knihou Davida Allena. Mezi Getting Things Done (2001) a Making it All Work (2009) vyšla ještě jedna kratší publikace – Ready for Anything (2003), kterou Allen sestavil ze svého týdenního newsletteru Productivity Principles.

Kdo ji četl, určitě jej napadlo něco podobného: Kniha Ready for Anything se ze všech sil snažila fungovat jako „kouč na drátě“. Její čtení bylo, jako kdybyste zvedli každý týden telefon a zavolali někomu, kdo vám bude dvacet minut dýchat za krk a nutit vás do používání zdravého rozumu. A jako bonus vám ještě vysvětlí, proč to není zas tak špatný nápad. Každá kapitola Ready for Anything navíc končí sérií několika otázek – přesně takových, jaké by vám položil váš kouč.

Ptáte se, proč tak dlouhé povídání o úplně jiné knize? Kniha Aby vše klapalo přichází, aby dostála svému jménu. Nejenže znovu (a výrazně podrobněji než v Mít vše hotovo) vysvětluje jednotlivé principy a postupy metody GTD. Ona v sobě spojuje v sobě obě předchozí publikace: nevysvětluje jen CO dělat, ale také JAK to dělat  – a pomocí v textu ukrytých otázek velmi podobných těm z Ready for Anything vysvětluje i PROČ právě takhle a ne jinak je to nejlepší.

Na adresu GTD často zazněla výtka, že člověku příliš nepomáhá srovnat si život také z dlohodobějšího pohledu. Že řeší především každodenní operativu či administrativu a příliš nenutí člověka přemýšlet nad tím, zda dělá skutečně ty správné věci.

Letové hladiny, ze kterých bychom měli život neustále sledovat a vnímat, v kontextu desítek velkých i menších rad v knize Mít vše hotovo zapadají. Člověk pak často propadne kouzlu organizovaného života: uklidíte si a najednou máte pocit, že je všude spousta volného místa. Výsledek? Jdete dokoupit nové věci, aby poličky nevypadaly tak smutně.

Každodenní záležitosti ze svého života neodstřihnete.

Stále budete s telefonem u ucha stát před ledničkou, kde zjistíte, že vám dochází jogurty, zatímco se vám bude do telefonu kolega omlouvat, protože vám zase nestihne vytvořit požadované podklady. Každý den budete řešit desítky či stovky e-mailů. Každý den budete muset třídit a zakládat své poznámky z porad. Každý den budete procházet své seznamy dalších kroků a odškrtávat splněné úkoly.

Jak ale zajistit, aby vše klapalo tak, jak bychom chtěli?

Poznámky z porad se vám na stole moc neohřejí, pokud se na onu poradu dostavíte nikoliv proto, že vám někdo poslal nějaké to FWD: FWD:, ale prostě proto, že přesně zapadá do vašeho plánu. Jenže to nejdřív ten plán nějaký musí existovat.

Chybějící jogurty přestanou být problém v okamžiku, kdy se rozhodnete, že tento přístup kolegy nezapadá do toho, co označujete jako fungující spolupráce. Jenže abyste mohli toto rozhodnutí udělat, musíte mít dopředu naprosto jasno, jak taková spolupráce vypadá. I z té desítky či stovky e-mailů se dají vybrat jen ty podstatné – pokud ovšem víte, co přesně je pro vás podstatné.

A přesně to je to, co vám Aby vše klapalo pomůže odhalit.

Ukáže vám, že je možné mít jasno ve svých cílech a hodnotách – a že se současně neutopíte v prkotinkách, které se na vás od rána do večera valí jako příbojové vlny. Pomůže vám znovu začít vnímat okolí s klidnou myslí: víte totiž, CO přesně chcete dělat – a děláte to proto, protože přesně víte, PROČ to děláte a JAK to ovlivní váš další život. Ukáže vám, jak řídit život z horizontální i vertikální perspektivy.

Do knihy se také dostala spousta tipů a nápadů i z Allenových seminářů, praktických a okamžitě použitelných.

Začal jsem příměrem mlýnského kola, a tak mi dovolte, abych jím také skončil.

Kdybychom se poprvé ocitli v mlýnici a před vraty by frkali nedočkaví koně prvního zákazníka, vzali bychom zavděk čímkoliv, co by nám pomohlo kolo roztočit. A ejhle, na zdi vedle petrolejky visí návod k použití, kniha Mít vše hotovo. Díky jasně popsaným krokům se z našeho mlýna stává vyhlášené a klienty vyhledávané místo. O práci a chleba se bát nemusíme.

Jenže ouha, on i mlýn chce tu a tam trošku doladit. Jednou najdete na zemi ležet nějaký čep, jindy praskne lopatka či začne skřípat hřídel.

Tady už jasný a stručný návod nestačí. Tady potřebujeme pochopit či uvědomit si hlubší principy … a  vystavět svůj postup na úplně jiných základech. Abychom mohli něco opravit, musíme chápat, jak že se to celé komplikované soukolí točí jedním směrem. Musíme si uvědomovat, že všechna kolečka do sebe zapadají. A v neposlední řadě bychom si také měli ujasnit, zda skutečně chceme být mlynářem – anebo nastal čas vrazit formánkovi na hlavu mlynářskou čepici (stejně jako to poradil Plaváček převozníkovi, když se vracel od Děda Vševěda se třemi zlatými vlasy) a prásknout do koní. Musíte si srovnat své hodnoty a ujasnit smysl svého jednání.

A s tím vám přichází pomoci nová Allenova kniha. Přichází vám ukázat, čeho všeho byste si měli všímat, kde co utáhnout a kde povolit, kde promazat a na co nezapomínat … aby vám všechno klapalo a vy dál (anebo od teď a už napořád) hravě zvládali pracovní i životní výzvy.

David Allen

Aby vše klapalo. Jak hravě zvládat pracovní i životní výzvy

Brno, Jan Melvil Publishing, s.r.o. 2009.

Překlad: Radek Kašpar.

ISBN: 978-80-87270-00-4

Cena v e-shopu: 249,- Kč (+ poštovné)

PS: Vydání knihy také znamená konec naší soutěže.

Jak dopadly vaše odhady? Trefili jste se?

Všem soutěžícím děkujeme za účast a jako poděkování jim zašleme novou Allenovu knihu Aby vše klapalo.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru