Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

7 kroků k názornému prezentování aneb Namalujte cokoliv…

By on 18. 11. 2009 in Rozvoj with komentáře 4
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Michellangelo se nerodí každý den. Ani Leonardo či Rafael. A byla by opravdu veliká náhoda, kdyby se objevil v čase dnešním … a ještě se navíc věnoval obchodním prezentacím. Nejen věnoval, ale také doplňoval svůj „výklad“ obrázky, a ještě k tomu jednoduchými a k věci, bez symbolických odkazů k dalším rovinám lidského vědění či myšlení, jako tomu je v Sixtinské kapli.

Nebojte se, takového konkurenta v přednášení či vysvětlování asi nemáte. Ovšem s tím kreslení, to občas bývá problém. Dan Roam ve svých Nápadech kreslí velmi jednoduché obrázky, které zvládne stvořit (a s trochu srozumitelným výkladem i pochopit) každý.

Mají však jeden malý háček – velmi brzy se okoukají, a to jak divákům (méně často), tak přednášejícímu (téměř stoprocentně). Pokud patříte do skupiny „okoukaných“ přednášejících (dvojsmysl vznikl náhodou, ale mám pocit, že se docela hodí…), možná by se vám mohla hodit krátká lekce „kreslení“ jednoduchých obrázků z dílny Ole Qvist-Sørensena, grafického facilitátora a majitele dánské firmy Bigger Picture.

Celá lekce trvá zhruba dvacet minut, pokud se ale chcete naučit co nejvíce, vezměte do ruky tužku, vytáhněte z tiskárny nějaké čisté papíry – a spolu s Olem pěkně kreslit, kreslit, kreslit.

Úvod

Namalovat můžete cokoliv a na každém jednání či prezentaci se flipchart či whiteboard najdou vždycky. (A když ne, vezměte si s sebou tabulku (osobně ji používám a nemůžu vynachválit) či nějaký větší blok, do kterého by se dalo kreslit.)

Ole rozděluje kreslení jakéhokoliv „obchodního“ obrázku do 7 kroků.

1. Lidé

Nejprve se musí nakreslit postavy. Stačí k tomu zvládnout základní tvar hvězdy a potom s ním chvíli experimentovat.

2.    Místa

Postavy nemusí viset ve vzduchu. Diváci často potřebují vidět, jak vypadají „souřadnice“, v nichž se postava nachází. Pokud jim dokreslíte jednoduchou základnu, získáte další uzavřený prostor popisky.

3. Proces

Celá prezentace by měla někam směřovat. Pokud se pohybujete z místa na místo, zcela jistě se snadno určí startovní bod – a bod cílový. A to mezi? K tomu stačí šipky, nemyslíte?

4. Text

Dan Roam o textu v obrázcích příliš nemluví. Z přednášecí praxe ale vím, že pokud se objeví nějaká „motivační“ hesla či stručná shrnutí, neměla by se v obrázku objevit jen tak. Měl by je někdo říkat. A jsme u jednoduchých komiksových bublin.

5. Barvy, barvy, barvy

Vzpomínáte si, jak jste se občas topili v matematických rovnicích? x, x1, x2, y, y1, y2, – stačila chvilka nepozornosti a bylo vymalováno. Nejčastěji mluvíme k publiku, které je unavené či prostě jen myslí na něco jiného. Jednoduché vizuální reprezentace postačí v okamžiku, kdy tvoříme jednoduchý obrázek, který tvoří jedna či dvě proměnné stejného řádku. (V terminologii Nápadů na ubrousku za rovnici považuji celou prezentaci, „proměnné“ potom tvoří jednotlivá stádia kdo, co, kde, kdy atd.

Barvy udělají hodně. Z nezáživného, černobílého procesu se najednou „vyloupnou“ jednotlivé kroky implementace, každý tým či jedinec přesně ví, kam by měl směřovat a jak jeho úsilí zapadá do celkového obrázku firemní strategie.

6. Drobné efekty

Stačí jen málo a z 2D prostoru se stane 3D – se všemi výhodami i úskalími. V 3D prostoru se posluchači, kteří vidí jen dvojbarevný obrázek, nejčastěji ztratí. Pokud ovšem sem tam něco vybarvíte, divák bude mít své vodítko a vy dobrý pocit, že obrázek za něco stojí.

7. To ostatní

Jen s postavou, místem či šipkou si člověk nevystačí. Posledním bod lekce tvoří všechny ostatní další obrázky (či ikony), které do textu doplníte – a tím přesně stanovíte, co která postava či místo znamenají.

A teď spojit vše dohromady …

;

V poslední části lekce Ole ukazuje, jak by mohla prezentace (či grafika) vypadat, když spojíte všechny elementy dohromady. Co vy na to?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru