Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Toodledo, pro mě skvělý online úkolovník

By on 14. 10. 2009 in Nástroje with komentářů 17
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Jakožto pravidelný návštěvník těchto stránek jsem byl požádán Workaholicem, abych napsal recenzi serveru Toodledo. A jak jsem se k aplikaci dostal? Celé to vzniklo tím, že jsem vášnivým hledačem toho nejlepšího GTD řešení pro PC.

To, že máme my „písíčkáři“ zhoršené možnosti, je stará vesta. Nevím, zda je to dáno tím, že GTD vznikla na americkém kontinentu, kde do jisté míry vládne Apple, ale v těchto dnech je to zhruba rok, co jsem dostal poprvé do ruky Davidovu knihu. Za tu dobu jsem přečetl, prolezl a prozkoumal spoustu webů, do čtečky mi chodí pravidelně notná dávka článků na téma GTD. Nikde jsem nenašel nějaké smysluplné full řešení GTD pro PC platformu typu Omnifocus, Things, atd., vyjma zde dost probíraného klasického Outlooku a One Note.

Jaký byl můj rok s GTD napíšu v jiném článku. Na těchto řádcích bych se rád věnoval jednomu z mnoha řešení, která jsem za ten rok vyzkoušel a které mi fungovalo jako jedno z nejlepších. A tím je server Toodledo.

Jak jsem psal na svém blogu někdy v únoru, dostal se mi do ruky na odzkoušení iPhone. Zpočátku jsem byl jako zarytý Nokiák a WM user velmi rozpačitý z tohoto přístroje. Mé nervy mnohdy zaznamenávaly životu nebezpečnou míru vibrací. Nicméně po pár dnech jsem přišel telefonu na chuť a od té doby je mým „přítelem“. Ti, co jsou považováni za „ovce“, mi jistě rozumí.

Proč o tom píšu – teprve iPhone mě přivedl k zamyšlení na elektronickou organizací svého času, a tím myslím skutečnou organizací, nikoliv zapisování si schůzek do telefonu a jejich následnou synchronizaci s Outlookem. Nepatřím k velkým nadšencům on-air synchronizace s online aplikacemi. Přece jen se mi nechce poskytovat svá data někomu jinému. Jenže pokud má být člověk GTD efektivní, neexistuje dle mého na PC prakticky jiná možnost.

Dost jsem utrácel za papírová řešení, tak se mi zpočátku nechtělo investovat do profi placených účtů na webu, proto jsem zvolil Toodledo. Jeho neplacená verze snad nemá strop v počtu záznamů, pouze neumožňuje řekněme „třívrstvé členění“ úkolů a několik dalších z mého pohledu drobností. Co však umožňuje, je naprosto bezchybná synchronizace s iPhone (buď svou aplikací nebo s mnou používanou aplikací ToDo).

Co Vám nabízí free verze serveru Toodledo?

Poté, co si založíte svůj účet, můžete si server nastavit dle vlastních požadavků. GTD je jednoduchá metoda a právě v jednoduchosti je krása. Proto mě vyhovuje free verze.

Stačí, když si nastavíte pouze 2 věci – Folders (Lists) a Contexts. Placená verze umí i tagování = třetí vrstvu členění svých úkolů, nicméně jsem ji dosud nepotřeboval. Operativnost práce na celém serveru je zcela v pohodě. Co se mi na něm hrozně líbí, je možnost úprav dle Vašich požadavků.

1)    Lists (Folders chcete-li)

Je v podstatě jedno, zda jste GTD pozitivní, razíte Coveyho přístup dle životních rolí anebo nepoužíváte ani jeden ze zmíněných přístupů. Folders slouží k základnímu rozdělení Vašich oblastí cílů. V mém případě to bylo na začátku prosté rozdělení do dvou oblastí – Home a Work.

Nakonec jsem prošel několika stádii – složky podle rozpracovaných projektů, poté složky jako přímo kontexty a nakonec pouhých 8 složek dle Coveyho životních rolí.

Je v podstatě jedno, co preferujete – znovu zdůrazňuji, ovládání a nastavení je jednoduché, takže si každý najde svou cestu. Pro GTD účely bylo dobré např. mít listy jako kontexty, a to především proto, že se vám po synchronizaci s iPhone zobrazily hned na úvodní obrazovce.

Pro uživatele Outlooku – Folders se po nainstalování utilitky synchronizují Folders jako Kategorie v Outlooku. Tzn je to určitá cesta, jak propojit úkoly v Outlooku vč. Kategorií s webem a Vaším iPhone. Nezařazené úkoly zůstávají v prostém Inboxu.

2)    Contexts

Kontexty si můžete nastavit rovněž dle libosti, není co dodávat. V době, kdy jsem měl Folders nastavené jako kontexty jsem si naopak do kontextů dával např. název projektu nebo osobu, se kterou mám danou věc projednat.

Třídění úkolů

Z mé zkušenosti musím říci, že mi pro každodenní práci dvouvrstvé členění úkolů bohatě stačí. Pokud se rozhodnete Toodledo vyzkoušet, pak zjistíte, že členění a různých náhledů jsou opravdu mnohá – dle Folders, kontextů, data splnění, priorit nebo prosté zobrazení všech úkolů najednou. Zajímavou možností je např. náhled kalendáře, který zobrazuje měsíční pohled spolu s úkoly dle data splnění v jednotlivých dnech.

Práce s Toodledo je velmi intuitivní, úkoly lze zadávat velmi rychle do Inboxu a posléze si je třídit. Pro uživatele s iPhone doporučuji aplikaci ToDo, díky které nosíte své úkoly stále v kapse.

A pokud chcete investovat nějaké peníze, můžete si koupit profi účet a své úkoly sdílet s jinými, psát si do poznámkových bloků, atd. Přiznám se, že tak daleko jsem nezašel, protože free verze mi spolu s iPhone nabízí přesně to, co potřebuji – tedy právě v čase, kdy se organizuji elektronicky, což je můj neustálý boj, ale o tom někdy v jiném článku.

Jan Straka

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru