Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak železná košile je zvyk

By on 21. 10. 2009 in Sebeorganizace with komentářů 10
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Mít počítač s ohryzaným jablkem byl můj sen už od revoluce. Sametové, a ta proběhla už hezky dávno. Tenkrát jsem vlastnila svůj První počítač Sinclair ZX Spektrum a četla si o zázračné věci jménem Internet a uživatelsky velmi přátelském operačním systému od Applů, aniž bych tak úplně chápala, co to znamená, uživatelsky přátelský…

Od té doby si sami dokážete spočítat, kolik uběhlo let.  S počítačem jsem trávila stále více času. A protože nejsem grafik, bylo to PC, kdo byl mým společníkem.

Co jsem se s ním nahádala, aby dělal, to, co já chci a ne, co si on usmyslí. Zkraje to byly i takové maličkosti, jako je řádkování uprostřed odstavce, takový Word 95 býval velmi tvrdohlavý.

A léta běžela, já jsem se, ve vší skromnosti, slušně naučila svému PC rozumět, až jsem si vysloužila přezdívku elektronická Nastěnka.

Touha po Jablíčku, i když necelém, ve mně ale zůstala. Vloni jsem si jako první krok pořídila IPhone, který mne nadchl. Ano, takhle si představuji význam spojení „uživatelsky přátelský“! Protože se také pořád snažím o Mítvšehotovo, používám Things, které by naprosto dokonale, podle slov jiných, spolupracovaly s těmi v Macu, to víš, pro PC nejsou…

Až jsem to nevydržela a přinesla si svého stříbřitého miláčka domů. Bylo mi to naprosto jasné: od teď mi půjde práce vlastně sama a všechno to bude jenom ohromná zábava. Mac je „uživatelsky přívětivý“, a tak využiju všechny vychytávky dosyta…

Probuzení ze snu

Šedá je teorie, zelený strom života. Náhle jsem netušila, co na obrazovce vidím, nemohla používat své zažité klávesové zkratky. Už jen každé otevření či zavření nového souboru bolelo, úplně jsem cítila, jak se mi vyrývají nové drážky do mozku.

Víte, jak to dopadlo? Nebyla jsem schopná pracovat, zasekla se mi hlava, z levé a pravé hemisféry se mi zapletla pomlázka a já jsem si musela přiznat, že jak zpívá Richard Müller: „Nebude to také lahké, drahá, mě se nezbavíš, jsem tvoje PC!“

Kudy z toho?

Než jsem se v novém prostředí zabydlela, pokorně jsem měla na stole počítače dva. PC pro práci a Macíka pro radost.

Začněte něčím, co vás baví

Krok za krokem jsem se s ním seznamovala. První zásada: Když se člověk musí něco učit, nechť začne tím, co ho baví. A tak jsem si zpočátku jen prohlížela fotografie, které se mi úplně hladce uložily z karty foťáku. Tím jsem si bezbolestně nacvičovala nová nezvyklá tlačítka a pohyb na trackpadu.

Najděte si návody na internetu

V dnešní době začínají klasické knižní uživatelské příručky ztrácet smysl. Víceméně každé téma už totiž někdo řeší na internetu, bloguje o něm či s podporou výrobce vytváří jiná příznivější řešení. Tím víc to platí pro oblast počítačů.

Fotky jako první krok nebyly špatné a přišel čas na lekce pro pokročilejší. Hned v úvodu hodně pomohly kurzy v ovládání Mac OS na iTunes v Podcastech. Zde vám podrobně i s videonávodem ukážou, jaké funkce mají tlačítka, ukážou klávesové zkratky, přiblíží, jak vám počítač může usnadnit každodenní práci.

Podcasty nejsou jediné místo, kde najdete hodně rukou nabízejících pomoc. Například na www.mujmac.cz je přímo kurz pro začátečníky. A jsou i další. Pečlivě jsem je všechny uložila do záložky Apple, aby zde čekaly, podle hesla: Vždy připraven!

Přečíst si návod k použití je poslední možnost, jak uvést dané zařízení do chodu,
praví lidová poučka. Když ovšem člověk mění návyky, které dosud dennodenně využívá, musí si pomoct všemi dostupnými prostředky. Byť si bude připadat jako podivín.

Jak užitečná věc je nápověda! S tou jsem se přece naučila pracovat krok za krokem, když jsem, blahé paměti, přešla na Office 2007. Taky to byl ze začátku zmatek v hlavě, nevěděla jsem, kde co hledat, kam se schovala moje oblíbená tlačítka.

Teď jsem postupovala úplně stejně. Když jsem potřebovala nějakou funkci, třeba při zakládání nového emailového účtu, napsala jsem si do nápovědy „new account“ a už mi laskavá nápověda ukazovala modrými šipkami kudy z lesa cestička …

Oslovte odborníky

Po nějaké době jsem už částečně chápala, o čem to celé je. I přihlásila jsem se na školení, které pořádá obchod s Apple produkty iStyle. Trvalo sice jen dvě hodiny, ale pomohlo mi uspořádat si přeci jen poněkud chaoticky nasbírané vědomosti.

A není k zahození laskavý a trpělivý „přítel na telefonu“. Zde děkuji svým dvěma synkům. Na druhou stranu, dobře jim tak, neměli mi pořád ta svoje Jablíčka podstrkovat.
S čím je třeba počítat?

Každá změna přináší i menší porci nepříjemných překvapení. Když budu vycházet ze svých zážitků, tak určitě musíte počítat s tím, že budete chvíli na všechno zírat jak „husa do flašky“. Každá práce zabere mnohem, ale mnohem víc času.

Došlo mi, že lidská mysl má svoje zákonitosti, a když něco opravdu chceme dokázat, být efektivní, uspořádaní, učit se nové věci, musíme si dopřát ČAS. Naše návyky, ať už dobré nebo ty horší, se budovaly postupně, někdy i roky. Pokud si nechceme spíše ublížit, je dobré respektovat, že vytvořit nové, také zabere jistou dobu. Tady ani železná vůle, ani velká touha nedokážou zázraky. Vrstvu po vrstvě musíme nanášet na náš nový zvyk. Pak ho opravdu získáme, aniž bychom se trápili nebo si dokonce řekli, že to vlastně nemá cenu, že můžeme jet po staru…

Dokonce i na ty moje Things došlo až asi po třech týdnech. Sice jsem si je hned nainstalovala, ale připadaly mi nějaké odtažité a cizí. Asi už jsem na ně neměla kapacitu. Ale po této době už všechno šlo naprosto lehce a jsem s nimi velmi spojena. No, možná by se ty úkoly mohly plnit tak nějak víc samy. Steve, to je výzva pro Tebe!

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru