Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Příjemné překvapení na sklonku léta aneb TaskPaper

By on 2. 9. 2009 in Nástroje with komentáře 4
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Během léta jsem se rozhodl odzkoušet několik aplikací, které by mi od začátku září mohly dopomáhat při mé práci. Mezi nimi nebyl pouze software, který stojí na metodě GTD, nicméně právě zkoumání cest, jak uchopit Allenovu metodu, stálo v popředí mého zájmu.

Během léta jsem tak například přešel z velebených Things na OmniFocus (více zde), zůstal rozpačitý z Midnight Inbox, rychle zapomenul na pár prográmků pro iPhone, abych v samotném sklonku léta byl velmi mile překvapen nenápadným produktem společnosti HogBaySofware.

Možná podle některých teprve nyní objevuji Ameriku, ale přiznám se, že jsem TaskPaper doposud neznal. A jestli jsem náhodou o něj někdy narazil, tak patrně vinou screenshotů mu nevěnoval pozornost. On totiž HogBaySoftware nebuduje aplikace proto, aby vypadaly na první pohled úžasně a aby při užívání velikášsky dávaly najevo, kolik toho umí (a kolik se s nimi musíte učit, popřípadě kolik RAM vám požírají).

Jednoduchost, až minimalismus, to je hlavní devizou vývojářů od HogBaySoftware. Přitom naprostá funkcionalita a… jak můžete brzy zjistit, kromě užitečnosti i návykovost.

TaskPaper nemá tak přísně vybudované základy na metodě GTD jako Midnight Inbox, ale nekopíruje kroky Allenových nápadů ani tak jako třeba (také poměrně dost jednoduché) Things. TaskPaper působí jako prostinký poznámkový editor. Zapisovat si nápady, mít u nich odrážky, sem tam mít něco tučněji nebo přeškrtnuté. Tak na mě podle obrázků TaskPaper působil. Jenže…

Vlastně mu nechybí nic, abyste se mohli zříci pomyšlení na jakékoliv další GTD aplikace za několik desítek dolarů. Pokud ovšem (a to je důležité „pokud“) nepracujete s větším než malým množstvím projektů. Pokud nevyžadujete od programu servis, jaký má například OmniFocus – se všemi těmi složkami, kroky, podkroky, review, perspektivami atp. Jestliže vašemu srdci (a stylu práce) vyhovují Things, mohly byste velmi vážně přemýšlet nad tím, že TaskPaper si vás získá. Než však začnu vysvětlovat proč, důležitá nevýhoda: neexistuje zatím mobilní alternativa. Píšu „zatím“, neboť věřím, že si vývojáři nenechají svůj talent stagnovat někde na zahradě před domkem a pro TaskPaper iPhone verzi vytvoří. Stejně tak, jako udělali dodatečně alternativu pro desktopovou verzi WriteRoom.

A co tedy program umí? Vytvářet projekty, k nim poznámky a jednotlivé kroky. Přiřazovat k nim libovolný počet kontextů (a jakýchkoliv kontextů). Filtrovat úkoly podle kontextů, nebo si zobrazovat jen některé projekty. Vyhledávat slova, věty, měnit pořadí nebo přesouvat úkoly/projekty pouhým tažením. Má možnost rychlé poznámky – okna. Ano, vše důležité. A to vše s odzbrojující lehkostí. Přirovnal bych to k pocitu, že ani nevnímáte přítomnost nějaké speciální aplikace. Coby uživatel jsem si práci s TaskPaper užíval, byla jednoduchá a přitom mě neustále dokázala překvapovat, že umí to a tohle.

Není třeba popisovat všechny funkce – jako třeba postranní sidebar apod., ale nerad bych opomenul možnost měnit témata zobrazení. Líbí se mi to základní (obyčejné), ale Dark Matter je ještě hezčí. A dokonce si můžete zvolit téma s všeříkajícím názvem Things Inspirred.

V čem vidím jistý nedostatek, je neintegrovaný kalendář, nicméně to lez vyřešit tak, že si coby kontext připojíte k projektu/úkolu datum, kdy jej chcete mít hotový. A pak už si pomocí Search dát třídit úkoly podle zvoleného termínu.

Pokud patříte mezi ty, kteří váhají, jaký GTD program si vybrat, pokud patříte mezi ty, kterým se nechce dávat příliš velké sumy za software (v tomto případě si vystačíte s $ 30), anebo zkrátka patříte mezi ty, kteří neradi složitosti, neměli byste TaskPaper nechat ležet ladem.

A další dobrá zpráva závěrem – existuje i alternativa pro Windows TodoPaper, kterou jsem neměl možnost vyzkoušet, ale bude fungovat na podobném principu – byť asi sotva dosáhne tak mile přívětivého vzhledu jako macovská verze.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru