Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

MindNode pro Mac: minimalistické mapy, mmmm

By on 10. 9. 2009 in Nástroje with Počet komentářů: 13
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Nepsaný král podsvětí osobní produktivity Leo Babauta odjel na dovolenou do absolutního minimalismu: ale co teď s námi bude? Minimalismus je samozřejmě prima, ale nevěřím, že s ním lze dlouhodobě vydržet: přirozené bobtnání vesmíru logicky způsobuje, že k udržení “minimalistického světa kolem nás” budeme s přibývajícím časem potřebovat stále více energie… nebo jsem někde udělal chybu?

Ale teď k věci. Můj nejoblíbenější software na tvorbu myšlenkových map MindNode Pro má čerstvě svou aplikaci pro iPhone! To je jako na zavolanou: oba dva programy německého vývojáře Markuse Mullera jsou totiž čisté, přehledné,  jednoduché, nepřeplněné funkcemi, budiž tedy: minimalistické. Bohužel, existují jen pro Mac.

MindNode Pro používám už delší dobu jako výhradní mapovač. Vlastně nevím, co k němu dodat: je rychlý, intuitivní, hezký a navíc stojí relativně málo. Spustí se do vteřiny a můžete hned začít psát jméno hlavního uzlu. Brainstormingu nic nestojí v cestě. Po stisknutí Enter přibude vždy nový uzel, tabulátor udělá poduzel (ale samozřejmě klávesy lze na Macovi změnit pro každou aplikaci). Při tvorbě větví vybírá barvy z vlastní pastelové palety. Hrany při vytvoření lehce animuje. Na požádání udělá přehlednou reorganizaci. Lze vytvářet více hlavních uzlů, uzly z různých větví lze spojovat čerchovanou čárou a šipkou. Neumí k uzlům přidávat úkoly a neumí žádné další složitosti. Umí ale exportovat do OPML, FreeMindu, RTF, HTML, PDF, PNG, TIFFu. Načte svůj formát, OPML a FreeMind. To myslím stačí.

Spěchal jsem proto vyzkoušet iPhonovou verzi, která mi chyběla. Je vlastně úplně stejná, i když ještě minimalističtější. Nezobrazuje hyperlinky přidané k uzlům, ani nezobrazí křížové hrany. Zatím. Nicméně, funguje perfektně a opět v duchu minimalismu: je rychlá a přehledná.

Přehled uzlů stromu lze vidět i v klasické osnově, která slouží k přebarvování hran – ty přímo z mapy přebarvit nelze. Synchronizovat lze buď přes Wi-Fi, anebo i emailem, to se občas může hodit.

Stručně řečeno: doporučuji. Přestože ke skupinovému sdílení používám občas MindMeister.com, MindNode je dokonalá pro individuální offline práci s mapami.

Doufám, že  vám minimalistická recenze stačila – ostatně macovou verzi můžete vyzkoušet v trial verzi sami, tak proč se rozepisovat více. Rád zodpovím v diskusi pod článkem případné dotazy k iPhonové aplikaci (tu zadarmo zkoušet nelze a stojí € 5,99).

A ještě něco, MindNode Pro má “chudšího brášku” MindNode, který zvládá méně věcí, ale je zadarmo. Srovnání funkcí najdete zde.  Programy  koupit či stáhnout na www.mindnode.com.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru