Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

MindNode pro Mac: minimalistické mapy, mmmm

By on 10. 9. 2009 in Nástroje with komentářů 13
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Nepsaný král podsvětí osobní produktivity Leo Babauta odjel na dovolenou do absolutního minimalismu: ale co teď s námi bude? Minimalismus je samozřejmě prima, ale nevěřím, že s ním lze dlouhodobě vydržet: přirozené bobtnání vesmíru logicky způsobuje, že k udržení “minimalistického světa kolem nás” budeme s přibývajícím časem potřebovat stále více energie… nebo jsem někde udělal chybu?

Ale teď k věci. Můj nejoblíbenější software na tvorbu myšlenkových map MindNode Pro má čerstvě svou aplikaci pro iPhone! To je jako na zavolanou: oba dva programy německého vývojáře Markuse Mullera jsou totiž čisté, přehledné,  jednoduché, nepřeplněné funkcemi, budiž tedy: minimalistické. Bohužel, existují jen pro Mac.

MindNode Pro používám už delší dobu jako výhradní mapovač. Vlastně nevím, co k němu dodat: je rychlý, intuitivní, hezký a navíc stojí relativně málo. Spustí se do vteřiny a můžete hned začít psát jméno hlavního uzlu. Brainstormingu nic nestojí v cestě. Po stisknutí Enter přibude vždy nový uzel, tabulátor udělá poduzel (ale samozřejmě klávesy lze na Macovi změnit pro každou aplikaci). Při tvorbě větví vybírá barvy z vlastní pastelové palety. Hrany při vytvoření lehce animuje. Na požádání udělá přehlednou reorganizaci. Lze vytvářet více hlavních uzlů, uzly z různých větví lze spojovat čerchovanou čárou a šipkou. Neumí k uzlům přidávat úkoly a neumí žádné další složitosti. Umí ale exportovat do OPML, FreeMindu, RTF, HTML, PDF, PNG, TIFFu. Načte svůj formát, OPML a FreeMind. To myslím stačí.

Spěchal jsem proto vyzkoušet iPhonovou verzi, která mi chyběla. Je vlastně úplně stejná, i když ještě minimalističtější. Nezobrazuje hyperlinky přidané k uzlům, ani nezobrazí křížové hrany. Zatím. Nicméně, funguje perfektně a opět v duchu minimalismu: je rychlá a přehledná.

Přehled uzlů stromu lze vidět i v klasické osnově, která slouží k přebarvování hran – ty přímo z mapy přebarvit nelze. Synchronizovat lze buď přes Wi-Fi, anebo i emailem, to se občas může hodit.

Stručně řečeno: doporučuji. Přestože ke skupinovému sdílení používám občas MindMeister.com, MindNode je dokonalá pro individuální offline práci s mapami.

Doufám, že  vám minimalistická recenze stačila – ostatně macovou verzi můžete vyzkoušet v trial verzi sami, tak proč se rozepisovat více. Rád zodpovím v diskusi pod článkem případné dotazy k iPhonové aplikaci (tu zadarmo zkoušet nelze a stojí € 5,99).

A ještě něco, MindNode Pro má “chudšího brášku” MindNode, který zvládá méně věcí, ale je zadarmo. Srovnání funkcí najdete zde.  Programy  koupit či stáhnout na www.mindnode.com.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru