Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Je libo další možnost volby? Zkuste The Hit List!

By on 16. 9. 2009 in Nástroje with komentářů 19
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Ačkoliv já sám jsem se nyní  usadil u aplikace OmniFocus, neznamená to, že bych se nezajímal, zda se jiné firmy, jiní vývojáři snaží k sobě nalákat lidi, kteří by rádi na GTD měli vhodný softwarový nástroj. Po recenzích na OmniFocus, TaskPaper a MidnightInbox se ke slovu dostává produkt z dílny Potion Factory.

The Hit List má bezesporu ambice k sobě nalákat nové uživatele GTD metody a dokonce i přetáhnout ty, kteří doposud pracovali s konkurenčními programy. Pro upřesnění: The Hit List asi stěží bude pokukovat po těch, co si dobrovolně zvolili zmiňovanou aplikaci od OmniGroup, neboť vývojáři z Potion Factory „útočí“ na ty, co rádi jednoduchost, intuitivnost a nepohrdnou efektním designem.

Nejvíce se v tomto směru podobá veleoblíbeným Things. A právě s nimi pravděpodobně svádí, bude svádět největší boj.

Spokojení uživatelé od TaskPaper stěží budou mít důvod proč přecházet k o něco složitějšímu programu (minimalismus TaskPaper je zkrátka lákadlo samo o sobě).

Optimističtější předpovědi ale mohou být při srovnání The Hit List a Midnight Inbox, neboť druhá aplikace má doposud mnoho nevychytaných prvků a balancuje mezi složitostí a nevyužitým potenciálem synchronizování (jak s iCalem, tak s iPhonem).

Právě mobilní zařízení je však bolavým místem i The Hit List. Udivuje mě, že doposud není iPhone verze venku, ačkoliv se o ní píše již nějaký ten pátek a měla by údajně být ve stavu testování. Nicméně datum uvedení není uvedeno a můžeme tak pouze čekat a doufat, že vývojáři nepovažují mobilní verzi za nepotřebný nadstandart.

Nicméně absence iPhone verze je jediným viditelným záporem The Hit List. Desktop verze (upozorňuji, že běží pouze pod platformou Mac OS X) obsahuje vše potřebné, co od GTD nástroje požadujete. A co to je?

Levý sidebar se značně podobá Things, máte zde však možnost kromě vytváření projektů, jednotlivé projekty slučovat do složek (což nabízí třeba OmniFocus). Co do grafiky se jako doma budou cítit uživatelé Mailu, klienta na elektronickou poštu, který je součástí „macovského“ systému. Jde jak o ikonky, tak i  o vizualitu schránky, obojí vychází z designu Notes z Mailu.

Jednotlivé projekty můžete tažením přesouvat a začleňovat je do jiných složek, jednotlivé kroky z projektů můžete také řadit do jiných projetů pouhým přesunem. Nemůžete ale udělat z kroku projekt a z projektu krok jiného projektu. Toto omezení mají i Things, zatímco Midnight Inbox, TaskPaper a OmniFocus nabízí větší flexibilitu. (Včetně podprojektů v rámci projektu)

The Hit List neoperuje s tzv. Areas (čili oblastmi zodpovědnosti), což ale stěží lze brát jako výtku, neboť ty podporuje ze zmíněných programů pouze Things a nepatří proto tato funkce mezi standard.

Stejně jako v Mailu, tak i v The Hit List si můžete nastavit tzv. Smart Folders s nadefinovanými filtry. V praxi to znamená, že třeba do složky „Nejdůležitější“ se vám automaticky vloží (ve svých mateřských projektech pochopitelně zůstanou) úkoly, kterým jste dali nejvyšší prioritu. Možností k nastavení máte spousty, do složek se vám tak mohou ukládat třeba úkoly, v nichž se objevuje slovo „škola“.

Samozřejmý je náhled v levém sloupci ne podle projektů, ale tagů/kontextů.

Hlavní okno má asociovat zápisník (verze Outline), když zvolíte zobrazení Card, jednotlivými úkoly listujete, jako byste je měli každý poznačený na papírových kartách. Vizualizace „Card“ má potěšit ty, co rádi efekty, ale obsahuje i praktickou výhodu – na bílé kartě si můžete napsat poznámky, které vždy dobře vidíte. Užití náhledu pomocí kart vidím vhodné spíše pouze při procházení today tasks. Když byste si takto chtěli nechat zobrazit úkoly nadcházejících sedmí dní, moc přehledné by to nebylo – nedívali byste se na týdenní plány z vyšší perspektivy.

Při samotném vytváření a editaci projektů a kroků se neztratíte, když se ale naučíte klávesové zkratky, pomůžete si. To proto, že narozdíl od takového OmniFocusu nemůžete rychle nastavit všechno potřebné pouhým přecházením z kolonky do kolonky. V základním zobrazení totiž The Hit List nabízí pouze název úkolu, start/due date a to, že si vepíšete kontext. Pak musíte buď využít v dolní liště umístěných ikonek jako přidání tagu, označení, aby akce začala dnes, zrušila se, přidal se soubor, nebo se naučíte všechny zkratky.

Nápomocný by vám mohl být v levém sidebaru aktivovaný rámeček Information, v němž vidíte všechna nastavení (kromě přiložených souborů) a můžete je zde editovat.

Dolní liště pak ještě nabízí snadné vyhledávání a filtrování. Nahoře si můžete vytvořit záložky, přepínat mezi nimi, aniž byste museli překlikávat v jednotlivých částech levého sidebaru.

Nedoporučuji si dát do hlavního okna záložky/listy se všemi projekty, spíše se hodí Inbox, Upcoming, Today nebo třeba preferovaný projekt či Smart Folders. Je dobré, že náhled buď Card nebo Outliner si nastavíte u každého listu zvlášť. U Today třeba Card, u nadcházejících kroků zase Outliner.

Zmínil jsem se o tagování a prioritách. The Hit List umožňuje očíslovat každý z kroků podle toho, jakou mu kladete prioritu. Umožňuje kromě přiřazení libovolného počtu kontextů také tagy, vlastní poznámky, podle kterých můžete kroky třídit.

Užitečnou službu může prokázat Timer. Rozhodnete-li se realizovat některý z úkolů a zapnete Timer, automaticky vám začne odpočítávat čas, který jste si coby „estimate“ u úkolu nastavili.
V The Hit List vývojáři nezapomněli ani na funkci Timeru repeat.

Ačkoliv je tento článek dlouhý – a některé věci zní komplikovaně, samotná aplikace složitá není. Naučíte se s ní pracovat během hodiny (a možná ani to ne).

Kdybych měl ovšem volit mezi Things a The Hit List, klonil bych se k první variantě, neboť nabízí jak Areas, tak iPhone verzi. A vyhovovala mi více i co do GUI, byť (jak jsem již napsal) The Hit List si s designem také neutrhl ostudu.

Jsem zvědavý, kdy se zrodí iPhone verze, zatím máte možnost synchronizace s iCalem a mezi jednotlivými počítači pomocí DropBox.

A to nejdůležitější: The Hit List můžete zakoupit za necelých $ 50.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru