Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Dalších pár triků pro Firefox

By on 22. 9. 2009 in Nástroje with komentáře 3

Více jak před čtvrt rokem jsem v příspěvku „Jak vypadá můj vyladěný Firefox?“ popsal několik doplňků, bez kterých si nedokážu prohlížeč představit. Za většinou doplňků si stále stojím, na tomto poli se nezměnilo víceméně nic. Dnes se ale podíváme na několik tipů, které maximálně znásobí váš firefoxový zážitek.

Bez klávesových zkratek pracujete jak s jednou rukou

Bez základních klávesových zkratek nemá cenu ovládat víceméně žádný program. Tím méně potom prohlížeč, který se snaží spoutat nespoutatelné médium, jako je internet. A protože ne každému se chce základní zkratky hledat, zde nabízím stručný přehled těch opravdu absolutně nejzákladnějších – a nejpraktičtějších.

F6 nebo Ctrl+L přesune kurzor do adresového řádku.
F5 : znovu načte aktuální stránku
Ctrl+F nebo / : rychlé vyhledávání text na stránce. “quick search” by using just the / key!
Ctrl+T : Otevře novou záložku.
Ctrl+W: zavře aktivní záložku
Ctrl+Shift+T: otevře poslední zavřenou záložku
Ctrl+=: zvětšit text
Ctrl+- : zmenšit text
Ctrl+K : Přesune kurzor do pole vyhledávání.
F11 : Zobrazit celou stránku.

Využívejte vyhledávácího pole na svých oblíbených stránkách

Víte, že si pro každé vyhledávací pole můžete nastavit vlastní zkratku, vyhledávat přímo z adresového řádku – a zkrátit tak složité načítání stránky? Víte, jak na to?

Dost často vyhledávám materiály na učitelském portálu „Rámcový vzdělávací program“. Místo,a bych vyťukával URL adresu a potom hledal na stránce pole vyhledávání, stačí mi jen zadat:

1.    Ctrl+L (nebo F6)
2.    rvp „hledaný výraz“
3.    Enter

Nastavení je snadné a můžete jej použít na kterékoliv stránce. Každému vyhledávacímu poli můžete přiřadit klávesovou zkratku.

1.    Přejděte na požadovanou stránku,
2.    umístěte kurzor od vyhledávacího pole,
3.    klikněte pravým tlačítkem
4.    vyberte „K vyhledávání přiřadit klíčové slovo“ a
5.    zadejte patřičnou „zkratku“.

Upravujte obrázky co nejjednodušším způsobem

Při přípravě prezentací často používám velké množství obrázků. Myslím, že se všichni shodneme na tom, že tradiční způsob stahování a upravování obrázků je nezdravě zdlouhavý.

Nejenže musíte obrázek někam stáhnout, ve většině případů jej musíte ještě otevřít v editoru, drobně upravit (zesvětlit nebo ztmavit, doostřit či vyvážit) a upravený obrázek znovu uložit. Pokud patříte mezi ty, kterým podrobné „zdlouhavosti“ vadí, prosím, seznamte se: Picnik

Picnik je on-line nástroj, který i ve verzi zdarma umožňuje základní úpravy obrázků. To by nebylo nic nového, vždyť podobných editorů se najde bezpočet. V čem je ovšem Picnik unikátní?

Pokud si nainstalujete doplněk Firefoxu, upravíte zobrazený obrázek snadno: stačí kliknout na Edit image in Picnik a za chvíli můžete obrázek vesele upravovat. A pokud budete aplikaci zkoušet, nezapomeňte vyzkoušet „filtry“ v nabídce Create. Ač jich většinu můžete používat až v placeném modulu Premium, i těch pár „free“ není k zahození.

Stahujte videa – co nejjednodušeji

V prezentacích se hodí občas promítnout nějaké to video, aby obecenstvo neusínalo. Dokud ovšem PowerPoint nebude umět vkládat videa přímo z internetu ve flash formátu .flv (což údajně PowerPoint 2010 umí), musí člověk požadované video stáhnout a konvertovat. Vedle nástrojů jako Keepvid či VLC mediaplayer používám firefoxový add-on Unplug.

Používejte postranní panely – ale jen na větších obrazovkách

Víceméně každou „webovou aplikaci“ můžete otevřít v postranním panelu: od záložek delicious.com přes Facebook či Twitter až po Todoist či Remember the Milk. Na tom není nic nového.

Zkuste ale využít jiné možnosti: každý Firefox umí otevřít i „mobilní“ stránky. Takže pokud používáte třeba Todoist.com, zadejte místo www.todoist.com adresu mobilní stránky: m.todoist.com. A potom už jen v nastavení zatrhněte: „otevřít záložku v postranním panelu“ – a bude se vám vždy v postranním panelu otevírat.

I sociální sítě můžete snadno kontrolovat

I vzkazy či zprávičky ze svých účtů na Facebooku či Twitteru považuji za „vyrušení“ – stejně jako e-maily. Na druhou stranu e-maily pravidelně kontroluji, jenže k oběma zmíněným službám jsem se v poslední době nechoval úplně zodpovědně.

Důvod? Posuďte sami: Přihlásit se na stránku, projít vzkazy a komentáře, zajít na další místo a zase kontrolovat. Nepřipadá vám to, jako když se člověk přihlašuje do 5 nebo 6 e-mailových schránek? Přesně toto moji „absenci“ na Twitteru a Facebooku způsobuje.

Takže stačí najít nějakou aplikaci, která funguje jako sběrný box – a pravidelně ji kontrolovat.  Co třeba Yoono?

Bez kterých add-onů bych už asi nepřežil?

Už v prvním článku jsem zmínil užitečnost add-onů TinyURL, BetterGmail, DownloadStatusBar či PDFDownload. A rozšiřuji o Greasemonkey pro skripty upravující chování webových stránek – třeba Helvetical či nově také Evernote WebClipper k uložení webklipů do poznámkové databáze.

A jaké doplňky používáte vy?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru