Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Autofocus dále propracován aneb jak popsat jednoduchou záležitost zbytečně složitým způsobem

By on 29. 9. 2009 in Rozvoj with Žádný komentář

Už nějakou dobu je na světě propracovaná verze systému Autofocus. Hned na začátku musím upozornit, že si Mark Forster dal opravdu velkou práci a pčístup k celé metodě promyslel. Nejsem si ovšem vůbec jistý, zda to nebylo na škodu.

Od okamžiku, kdy nová verze Autofocusu spatřila světlo světa, se snažím donutit přeložit text do češtiny. „Donutit se“, to je přesně ten správný výraz. Celý text Autofocus revised totiž není ničím jiným než zbytečným zkomplikování předchozího „systému“.

Základ systému zůstává stejný. Jeden obyčejný linkovaný sešit, tužka (později se k ní přidá zvýrazňovač) a seznam všech úkolů sepsaných pod sebe, které člověk zpracovává postupně, od shora dolů. Na rozdíl od „tradičních“ seznamů úkolů přišel Forster s „novinkou“ – člověk by měl řešit ty úkoly, do kterých se jim chce.

Tolik ke „starému“ popisu AF. S čím přichází návod nový?

S ničím převratným. Na čtyřech stranách textu se popisují tři možné „způsoby“, kterými člověk svůj seznam úkolů prochází. Nic víc, nic míň.

„Od konce“

Jak už říká sám název, postupujete seznamem zpětně od nejnovější položky k nejstarší. Zpětný postup se hodí zejména pro nejdůležitější úkoly na seznamu, ale člověk by je neměl používat výlučně jen na ně. Začínejte svůj den právě od konce. Jakmile narazíte na úkol, do kterého se vám chce, pusťte se do něj.

„Od začátku“

Tímto postupem začínáte u nejstarší nesplněné položky seznamu. Postup slouží především pro méně důležité úkoly, které nebyly vyřízeny během procházení od konce. Samozřejmě se zde může narazit i na nějaké ty urgentní úkoly. V okamžiku, kdy skončíte s postupem „od začátku“, zapište si na seznam úkolů položku „začni od začátku“ – (asi) abyste věděli, kde máte začít.

„Hodnocení“

Každý den, než se pustíte do práce, projděte celý seznam a všímejte si úkolů, které v něm stojí delší dobu. Tyto úkoly si označte pro přehodnocení. Stejně tak označte silnou čarou první blok úkolů, které jste neřešili. Pokud se jim během dne nebudete věnovat, zhodnoťte, zda se s nimi budete vůbec zabývat, a případně je ze seznamu vymažte. Zpět na seznam, tedy na jeho samotný konec, je znovu zapište až po té, co si je skutečně pořádně ujasníte.

Začínejte na papíře…

Stejně jako se prvním sesbíráním všech nápadů v GTD i zde doporučuje Mark Forster začít s obyčejným papírem. Až se vám systém dostane pod kůži, klidně přejděte na některé elektronické zařízení.

Jak to vypadá v reálu?

Na rozdíl od předchozí verze, kdy mohl člověk vycházet jen z popisu, nabízí Mark kopii jedné strany ze svého „úkolníčku“ a podrobně ji rozebírá.

1)    Datum se píše do levého okraje k první položce z daného dne.
2)    Čísla po straně úkolů označují dny, kdy byly tyto úkoly splněny/odstraněny. Čísla vepisuje Mark na začátku každého dne. Proto také uvidíte jeden smazaný úkol (článek pro „Eaglet“), který není očíslovaný – byl totiž splněn během onoho dne (a dostal by tedy číslo vyšší).
3)    Splněné/odstraněné úkoly označujte jednou rovnou čarou. Když se Mark pustí do některého z úkolů, označí si jej po straně tečkou, což mu pomáhá nejen se soustředěním, ale i v tom, že se v seznamu jednoduše vyzná. Jakmile úkol skončí, čára vychází z onoho bodu.
4)    Související odstraněné úkoly spojuje vertikální čára, která usnadňuje hledání nesplněných úkolů.
5)    Na stránce také vidíte dvě dlouhé čáry, které oddělují úkoly určené pro zhodnocení den.
6)    Pokud nepotřebujete sledovat statistiky, data k splněním úkolů rozhodně potřebovat nebudete. A stejně tak nejsou potřeba ani priority či kategorie – a stránka je na první pohled čistá a přehledná.

Tolik tedy na téma Autofocus. Pokud by se někdo z vás, čtenářů, chtěl pustit do překladu článku, s chutí do toho. Velmi rádi Váš překlad na MítVšeHotovo.cz zveřejníme – a Mark bude také určitě rád, že mu přibyla další jazyková mutace.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru