Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Things – (ne)korunovaný král ToDo aplikací

By on 13. 8. 2009 in Nástroje with komentářů 5

Na světě existuje nespočet aplikaci pro správu úkolů, některé jednodušší, jiné složitější, ale jen opravdu pár jich je opravdu použitelných pro uplatňování metody GTD. Things jsou jednou z nich a mnohými jsou dokonce označovány jako aplikace úplně nejlepší. Co je na tom pravdy? To se dozvíme v dnešní recenzi.

Bohužel hned zkraje musím zklamat všechny uživatele Windows, neboť Things jsou aplikace jen pro Mac (Win verze se do budoucna ani neplánuje). Existuje i verze pro iPhone, které již článek věnován byl.

Zobrazení

Každá To-Do aplikace ke správě úkolů přistupuje mírně odlišně, nabízí různé možnosti, různé pokročilé funkčnosti, a tak je nejprve potřeba se s každou z nich mírně seznámit. Začneme s tím, jaké Things nabízí možnosti zobrazení a třídění úkolů.

Inbox

První složkou je Inbox, jehož název mluví sám za sebe. Zde se nacházejí všechny nově přidané a neroztříděné úkoly.

Today

Složka Today obsahuje úkoly, které je nutno splnit dnes. Úkol do ní můžete manuálně přenést, nebo se do ní dostane automaticky, pokud byl na daný den naplánován či pokud je poslední možný den pro jeho splnění.

Next

Složka Next obsahuje všechny úkoly, které není nutné splnit dnes a již byly roztříděny. Může se jednat o samostatné úkoly, nebo i úkoly v určitých projektech.

Scheduled

Ve složce Scheduled se nacházejí ty úkoly, které jste si naplánovali na určitý den a nechcete, aby se vám pletly jinde. V daný den se automaticky přesunou do složky Today.

Someday

Složka Someday plně odpovídá GTD seznamu Someday/Maybe a jsou v ní tedy úkoly, které nejsou aktuální a hodláte je udělat “někdy, možná”.

Projekty

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na seznam aktivních projektů, které máte stále na očích v bočním menu. Pokud není projekt aktivní, můžete ho přesunout do složky Someday.

Oblasti zodpovědnosti

První klíčová funkce ale přichází teprve s Oblastmi zodpovědnosti. Díky nim se daří Things skloubit metodiku GTD s filozofií Stephena Coveyho, který právě role/oblasti zodpovědnosti doporučuje jako klíčový faktor při týdenním plánování.

Možná se ptáte, jak se Oblasti zodpovědnosti liší třeba od běžných projektů? Vcelku jednoduše – oblast zodpovědnosti nemůže být “splněna”, slouží spíše jako takový větší rámec, do kterého můžeme úkoly i celé projekty zařadit.

Pro příklad, manažeři mohou mít oblasti zodpovědnosti/role:
manžel
člen rodiny
ředitel firmy
prezident neziskové organizace
stavitel modelů letadel
osobní rozvoj

Na konkrétních rolích tolik nezáleží, jde o to, že Things tuto funkci umožňuje, čímž se odlišuje od 90% ostatních To-Do aplikací a získává tak konkurenční výhodu.

Funkčnost – práce s úkoly

U každé To-Do aplikace je klíčové, jak pracuje s úkoly. Resp. jak jednoduchá práce s úkoly je. Pokud totiž přidání nového úkolu znamená vyplňování tuctu různých políček a hejblátek, je docela velká šance, že jej do systému nepřidáte. A začne se rozpadat.

S Things je přidání úkolu nesmírně jednoduché a otázkou několika vteřin (někdy ani to ne). Každý úkol má totiž jen 4 možné vlastnosti:
Název úkolu
Tagy
Poznámky
Termín splnění

Navíc úkoly můžete přidávat jak v aplikaci samotné, tak přes speciální formulář kdykoliv se vám zamane. Stačí jen stisknout zvolenou klávesovou zkratku (moje je shift+cmd+space) a přidávat nové úkoly třeba při surfování na internetu, nebo editování videa. Prostě kdykoliv vám vytanou na mysli.

Pokud se vám některé úkoly stále opakují, můžete si je nastavit jako opakující se. Ve stanovených časových intervalech se tak zobrazí ve složce Today. Tato funkce se hodí např. pro týdenní hodnocení, na které tak nemáte šanci zapomenout.

Prostředí

Jednou z hlavních předností aplikace Things je její grafické uživatelské rozhraní. Již na první pohled vypadá prostě úchvatně a tento dojem se neztratí ani na pohled druhý. Aplikace je po grafické stránce velice povedená, a co se uživatelské přívětivosti týče, může si směle podat ruku s aplikacemi od samotného Applu. Nedávno dokonce byla oceněna Apple Design Award 2009.

Nenabízí tisíce možností nastavení, ale jen to nejnutnější, co je skutečně potřeba. Nestanovíte si sice u každého úkolu jeho prioritu, čas potřebný pro splnění (můžete s pomocí tagů), nepřiřadíte mu vlaječku ani štíteček, zato ale můžete úkoly jednoduše přesouvat stylem Drag&Drop typickým pro celý Mac OS X a užívat si geniální jednoduchosti této aplikace.

Synchronizace s iPhonem

Každý určitě již řešil problém se synchronizací, ať již kalendáře, kontaktů nebo právě úkolů. Things nabízejí synchronizaci pouze se svou verzí pro iPhone, pokud ale vlastníte obě verze, je to doslova zabijácká kombinace.

iPhone verze totiž zdárně kompenzuje možný problém při zapisování si úkolů v terénu. Určitě se nikomu nechce pokaždé vyndávat notebook z tašky, či pádit ke svému stolnímu Macu zpět z města jen proto, aby si zapsal nový úkol. A poznamenávat si jej třeba na papír a poté znovu přepisovat je prostě neelegatní řešení.

Verze pro iPhone sice nenabízí veškerou funkčnost své desktopové sestřičky, což by bylo mírně nepraktické, ale pro rychlé zaznamenání si nového úkolu a jednodušší správu bohatě stačí. Než jsem si pořídil desktopovou verzi, fungoval jsem jen na verzi pro iPhone a překvapivě jsem si vystačil. Nemohl jsem sice používat Oblasti zodpovědnosti, ale nějak jsem přežil i bez nich.

Synchronizace obou verzí je řešena “bezdrátově”, bohužel musejí být obě zařízení připojena na stejné WiFi. Tato podmínka se dá obejít, ne úplně elegantně, ale dá. Na MítVšeHotovo už o tom také vyšel článek. Do budoucna ale chtějí vývojáři Things právě na synchronizaci zapracovat a přinést nějaké inovativní řešení, které bude dostatečně elegantní a funkční. Už to prý nebude dlouho trvat.

Budoucí vývoj

Pokud jste se již rozhodli některou z ToDo aplikací využívat, je dobré vědět, že na ní vývojáři neúnavně pracují a snaží se ji stále zlepšovat. U Things toto platí na jedničku, Cultured Code na Things pracuje dnem i nocí a nebojím se, že by se brzy jejich vývoj zastavil.

Podle článku na oficiálním blogu se do budoucna plánuje:

  • zlepšení synchronizace s iPhone verzí
  • optimalizace rychlosti aplikace
  • jednodušší možnosti práce v týmu/delegeování úkolů

A určitě spousta dalších věcí, o kterých se ještě neví.

Klady a zápory

Jak jste se mohli v této recenzi dočíst, aplikace Things mě doslova nadchla. Abych se přiznal, na Mac jsem přešel z velké části jen kvůli ní. Nicméně i přes tuto mou osobní zaujatost jsem se snažil o relativní objektivitu, tak snad jsem alespoň trochu uspěl.

Největším kladem Things je jednoznačně přehlednost, intuitivnost a jednoduchost používání. Pracovat s aplikací se naučíte zhruba za tři minuty, ale i po dlouhé době budete stále okouzleni, jak krásně funguje a vypadá. Oproti jiným aplikacím nabízí i funkci Oblasti zodpovědnosti, která by mohla pro někoho znamenat velikou konkurenční výhodu (pro mě znamenala).

Pravého potenciálu ale můžeme dosáhnout až při kombinaci desktopové a iPhone verze, které se navzájem svými silnými stránkami doplňují. Synchronizace není ještě sice vyřešena úplně šťastně, ale na lepším řešení se již pracuje. Doufejme, že přijde brzy.

Jedinou možnou slabou stránkou by mohla být cena, která činí 49.95$ http://culturedcode.com/things/ za desktopovou aplikaci a 9.99$ za verzi pro iPhone. Než začnete ovšem láteřit nad vývojáři-vydřiduchy, podívejme se na ceny konkurenční aplikace – OmniFocus .

Její desktopová verze stojí 79.95$ a verze pro iPhone dokonce 19.99$! Z tohoto souboje tedy vycházejí Things jednoznačně vítězně (co se ceny týče) a opravdu se vyplatí oněch 50$ “obětovat”. Nebudete litovat.

Things si můžete koupit na oficiálních stránkách za 49.95$, verzi pro iPhone pak na AppStore za 9.99$. Jak jsem již řekl, nebudete litovat. Opravdu.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Jonak napsal:

    Nemá někdo zkušenost s nastavením synchronizace Mac/iphon/ipad ? Po zavedení oblastí odpovědnosti se tyto natáhnou do iphon/ ipad, ale po vypnutí Mac se z Mac Things „ztratí“ v iphon i ipad zůstanou, ale jsou prakticky nepoužitelné?
    Následně po zapnutí Mac Things tato vyžaduje licenční kód, který jsem ovšem nikde na appstore nedohledal, jen fakturu za aplikaci !
    Předem díky za jekékoliv info.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru