Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Myšlenková mapa neustále po ruce

By on 7. 8. 2009 in Nástroje with komentáře 4
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Čtenářům tohoto serveru netřeba představovat užitečnost myšlenkových map, také se již několikrát na stránkách Mít vše hotovo psalo o některých desktopových aplikacích, s nimiž lze mapy vytvářet a editovat. Tentokrát se prostřednictvím minirecenzí podíváme na tři vybrané a odzkoušené aplikace, které můžete nosit stále při sobě – jsou totiž určené pro iPhone.

Headspace

Začnu tou nejlevnější variantou. Vyjde vás na 1,59 EUR a to je částka, kterou lze bezbolestně „obětovat“ na odzkoušení prográmku, jenž by vám mohl pomoci.

Podíváte-li se na videonávod (mimochodem, poněkud mysteriózní a vlastně svojí audiovizualitou až zneklidňující), s největší pravděpodobností dáte aplikaci Headspace šanci.

Nicméně… pokud ještě váháte, možná svoji zvědavost vyzkoušet program potlačte. Alespoň já s praktickým využitím Headspace moc nadšený nejsem, jeho 3D vizualita a efektní grafika se totiž nejen rychle přejí, ale hlavně – nejde ruku v ruce s funkčností aplikace.

Myšlenkové mapy by měly člověku především pomáhat rychle zaznamenávat tok myšlenek a nápadů – pomocí map je lze přehledně rozmístit do „pavouka“ a všelijak dílčí podněty přeskupovat. Ačkoliv toto vše v Headspace jde, já osobně jsem neustále narážel na to, že mi vše trvá příliš dlouho, neustále se mi plovoucí „graf“ (nemá klasickou podobu myšlenkové mapy) pohybuje tak, jak nechci, a že mě vlastně design začíná vadit/štvát.

Jak říkám, cena není vysoká, je dost možné, že budete mít pocity naprosto odlišné, takže za zkoušku (téměř) nic nedáte. Jako pomocník k utváření myšlenkových map mi ale Headspace nepřijde jako vhodný.

SimpleMind

O 4 EUR dráž vás vyjde, rozhodnete-li se pro aplikaci SimpleMind. Ta ale na rozdíl od předchozího Headspace opravdu jako pomůcka pro tvoření myšlenkových map funguje dobře.

Na SimpleMind jsem ocenil rychlost, funkčnost i možnosti snadné editace. Program obsahuje několik předdefinových stylů, takže si je můžete třeba u různých projektů měnit. Volnost ale při neomezeném nastavování „bublin“, barev a písma, nemáte. Oceňuji možnost undo a redo a tažením prstem přesouvat jednotlivé části mapy.

SimpleMind, jak jsem předestřel hned v úvodu, něco stojí, ale máte také volbu stáhnout si verzi zdarma (tzv. eXpress edition). Ta na rozdíl od placené verze neumí exportovat mapy do OPML a Freemind formátu, jako PNG soubor či do PDF. Plná verze také dokáže nahrát mapu na server (lze s ní pracovat na počítači) a poslat na mail. Pokud toto oželíte, pak free SimpleMind je jasná volba k vašemu mobilnímu vytváření myšlenkových map.

iBlueSky

Když si připlatíte ještě o něco více a dostanete se na necelých 8 EUR, můžete mít aplikaci, která přidává k funkcím obsaženým v SimpleMind ještě něco navíc.

iBlueSky podporuje kromě OMPL a Freemind ještě i Novamind formát (s takto vyexportovanou mapou lze tedy pracovat opravdu flexibilně v mnoha desktopových/online aplikacích na mindmapping). Samozřejmostí je PNG a PDF, posílání přes mail. Výhodou iBlueSky je, že dokáže soubory exportovat do vysokého rozlišení, mapy vytisknuté na papír tak vypadají velmi dobře.

Samotné vytváření a editování mapy je snadné, rychlé a můžete editovat snadno i každou „bublinu“ (barvy, písmo..) a dokonce k ní připsat i poznámku. Zato zde chybí možnost undo a redo. Nicméně „bubliny“ lze zase jednoduše mazat.

Shrnutí nebude mít jasného vítěze, určitě však poraženého. HeadSpace mě nepřesvědčil. U SimpleMind oceňuji free verzi, která leckomu postačí. Kdybych však měl porovnat placené verze posledních dvou aplikací, rozhodoval bych se již obtížněji. Pro větší možnosti v exportu a kvalitnější rozlišení bych však nakonec sáhl po iBlueSky.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Michal napsal:

    Na androida je Freemind taky, stači mi free verze, jsem velice spokojen, jednoduchy, intuitivní, přehledný :)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru