Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Put Things Off – To-Do aplikace pro věčné odkladače

By on 23. 6. 2009 in Nástroje with komentářů 9
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Pro iPhone i Mac (v omezené míře i pro Windows) existují spousty To-Do manažerů a GTD programů. Většinou se předhánějí v tom, která nabídne víc možností nastavení priorit, kontextů, termínů, poznámek, projektů, doby trvání úkolů a spousty dalších zaručeně potřebných věcí.

Pár aplikací jde ale cestou opačnou – celý proces správy úkolů se snaží co nejvíce zjednodušit. Z těch známějších jde určitě o aplikaci Things (ať už pro iPhone či Mac), dnes bych vás ale rád seznámil s aplikací, která dovedla celý proces ještě mnohem dál – Put Things Off.

Co je to?

Put Things Off je aplikace pro iPhone od Nicka Cernise, který píše blog Put Things Off, kde prezentuje své originální názory ohledně produktivity a internetu. Jakožto věčný „odkladač“ (z angl. „procrastinator“) vytvořil aplikaci pro podobně smýšlející lidi.

Pro ty, které nebaví u každého úkolu stanovovat tisíce nastavení a věnovat svůj čas správě úkolů, místo vlastní práci. Vytvořil aplikaci, která je podobně jednoduchá jako tužka a papír.

V čem PTO spočívá?

V aplikaci PTO existují jen čtyři „přihrádky“:

  • Inbox
  • Today
  • Put Off
  • Done

Není zde žádný seznam projektů, kontexty, priority, štítky, nic.

Při správě úkolů máte jen dvě možnosti – buďto úkol udělat dnes (zobrazit v „přihrádce“ Today), nebo jej odložit. Když se nad tím zamyslíme, je to opravdu to jediné, co vlastně můžeme s úkolem udělat.

Jak proces správy úkolů funguje v praxi?

  1. Pro přidání nového úkolu kliknete na ikonu +.
  2. Zadáte název úkolu a případně datum, kdy se má objevit v přihrádce Today.
  3. Pokud datum nezadáte, zobrazí se v Inboxu, kde jej můžete buďto odložit, nebo přesunout do Today.
  4. Úkoly, které se zobrazí v Today můžete buďto označit jako splněné, nebo odložit.
  5. To je celé.

Úkoly samozřejmě můžete editovat a mazat, ale to se snad rozumí samo sebou.

Proč PTO používat?

V první řadě nabízí PTO opravdu krásnou grafiku, která používání aplikace značně zpříjemní. Je doplněna i drobnými animacemi (přesouvání úkolů do jednotlivých složek, …) a zvuky, které dobře ilustrují provedené akce, což se hodí zvlášť u rozřazování úkolů, když se omylem překlepnete.

PTO je aplikace vhodná hlavně pro lidi, kteří nepotřebují tisíce nastavení a GTD jim přišlo vždy moc komplexní. Stačí jim poznamenat si pár úkolů denně a tím to pro ně hasne. Pokud rádi úkoly odkládáte, nebudete zklamáni, byť vyléčit vás PTO asi nedovede.

Proč PTO nepoužívat?

Protože není vhodná pro GTD.

Pokud vám vyhovuje metoda Davida Allena a dobře jste si ji osvojili, nebude pro vás PTO tou pravou volbou. Jednodušší To-Do manažer byste těžko pohledali a jeho dispozice se prostě s GTD neslučují.

Nedovedu si také moc představit, jak bude vypadat práce s úkoly při jejich větším počtu (řekněme v desítkách). Na obrazovce se v jednu chvíli mohou zobrazit pouze čtyři úkoly, pro zobrazení dvaceti bychom tak museli „přescrollovat“ pět obrazovek. A to věru není moc přehledné a pohodlné.

Závěrem

PTO je určitě To-Do manažer, který stojí za pozornost, nicméně pro běžného stoupence GTD je aplikace zřejmě nepoužitelná. Ocení ji spíše lidé s jinými požadavky – hlavně rychlost a přehlednost.

Pokud vás mé dosavadní přiblížení aplikace neodradilo a stále si ji chcete vyzkoušet, pak ji můžete koupit v Appstore za 2,99$.

Autor se tématu produktivity a osobního rozvoje věnuje i na svém blogu Životaměnič.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru