Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Myšlenková mapa jako nástroj řízení projektu

By on 9. 6. 2009 in Témata with komentářů 7

V programech na řízení projektů se moc nevyznám – nikdy jsem je totiž nepotřeboval. Spíš než „moc“ bych měl napsat vůbec – bude to mnohem přesnější. Bohužel v poslední době čím dál častěji zjišťuji, že mnohé své aktivity za projekty považuji – a co je ještě horší, ony ty aktivity jinak než jako projekt asi ani uchopit nejdou.

Na rozdíl do složitých softwarů pro definování a další řízení projektů, na které nemám ani čas, ani chuť, rozhodl jsem se před několika lety využívat pro projekty toho, co mi jde „dobře“ – myšlenkových map. „Jednoduché“ projekty (např. školní výlety, ročenky atd.) ovšem vystřídaly o něco složitější záležitosti, a tak nastal čas na úpravu.

Jako správný GTD fanatik jsem si vytvořil berličku v podobně jednoduché mapy – šablony. Jejím jediným cílem je projekt rozhýbat – a potom vlastně i udržet v pohybu. („Opravdoví“ projektoví manažeři si z této mapy nic nedonesou, navíc i po stránce termínů to není nijak slavné – používám termíny „upravené“, kdybych totiž použil nějaký newspeak, asi bych si moc nerozuměl.)

Popis jednotlivých částí

INBOX – zde se shromažďují informace před roztříděním do jednotlivých větví. Pro vaši představu jsem u inboxu popsal to, co si do něj zapisuji – jinak tyto informace patří roztříděné do podkladů (větev „Další“, která není v šabloně zvětšená). Ve STOPce potom skončí ty nápady, které jsem zamítl, ale které jsem se rozhodl pro případ potřeby zachovat.

ZDROJE – nabízí základní přehled + odkazy k podkladům do jednotlivých míst v počítači (zatím jsem toto všechno odkazoval do jednotlivých složek v rámci poznámkových bloků OneNote, ale minulý týden se mi z nějakého nepochopitelného důvodu pokazila databáze, takže musím s OneNotem trochu „zvolnit“ a přejít na předOneNote stav – wordovské a další dokumenty.

Základní DEFINICE projektu – funguje jako „berlička“ – když vím, co a proč dělám, budu to – v idálním případě – opravdu dělat. Tato větev obsahuje základní přehled o projektu, jako je datum začátku, dokončení a další.

PROJEKTOVÝ PLÁN – tvoří skutečný přehled všech aktivit spojených s prací na projektu – tedy obsahuje popis jednotlivých milníků, subprojektů a především jednotlivých kroků, které se musí udělat.

CHECKLISTY – ač zodpovědný za terminologii překladu Mít vše hotovo, přece jen si ve svém vlastním idiolektu nějak nemůžu zvyknout na dvojslovné pojmenování „kontrolní seznam“. (Je to samozřejmě tím, že se o problematice spojené s řízením projektů dozvídám v 99% z anglicky psaných materiálů.)
V mapě se nachází seznamy dva: jeden jako nápověda, co mohu s mapou projektu dělat, když hlava přestane fungovat, druhý nad milníkem – abych jako nefalšovaný zelenáč při definování jednotlivých okamžiků nezapomněl.

Dvě poznámky na závěr:

  1. Použití myšlenkové mapy jako nástroje řízení projektů samozřejmě nepochází z mé hlavy. (Vzhledem k tomu, že nejsem expertem v oblasti řízení projektů, berte prosím následující prohlášení s rezervou.) V mapě se snadno shromažďují přehledně utříděné informace, což mi přijde jako vynikající argument pro to, abych mapu jako „panel“ projektu používal.
  2. Pokud s mapami pomocí softwaru začínáte, doporučuji vynikající blog Chucka Freye, který se celý věnuje právě aplikacím pro myšlenkové mapování – a řízení projektů pomocí map patří mezi jeho oblíbená témata.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Julissa napsal:

    And I thought I was the ssebnile one. Thanks for setting me straight.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru