Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

KeePass – šikovný správce „dobře vytvořených“ hesel

By on 16. 6. 2009 in Nástroje with komentářů 15

Heslo k e-mailovým schránkám, několik hesel k pevnému a bezdrátovému připojení na internet, heslo k školní síti, heslo k Skypu a ICQ, heslo k SugarSyncu a Meshi, heslo k dvaceti dalším stránkám, které pro odbírání novinek vyžadují registraci. K tomu registrační či licenční klíče k víceméně všem programům v počítači. Abych nezapomněl, co heslo, to také nějaké uživatelské jméno. A samozřejmě hlavní zásada: nepoužívat jedno stejné heslo/jméno ke všem účtům. Hm, suma sumárum, by si člověk měl „pamatovat“ nějakých 50, možná i více „kódů“.

Mám jedno stejné heslo, abych si to nemusela pamatovat,

řekla mi na první hodině počítačů jedna žákyně. Suše jsem polkl. Pravda, člověk může používat jedno uživatelské jméno a jedno heslo, proč ne. Konečně, získat jediné heslo a mít tím přístup k celému „on-line“ životu člověka, tak nějak musí vypadat zlatá, diamanty posázená brána do phishingového, či jiného „zlodějského“ ráje.

Jak si vytvořit kvalitní – a především zapamatovatelné – heslo

V jednom z starších článků popisuje Gina Trapani jednoduchý postup. Najděte si nějakou běžnou kombinaci písmen, kterou si snadno zapamatujete, např. datum narození a iniciály příbuzného, A1201J. K této kombinaci potom přidávejte podle nějakého, vždy ovšem stejného klíče název či jinou speciální vlastnost místa, kam se registrujete. Například pro Amazon by potom toto heslo mohlo znít A1201JMZN, tedy Amazon s vypuštěnými samohláskami.

Pokud vám přijde toto heslo málo bezpečné, můžete si jej snadno upravit. Stačí „základní“ heslo standardně otevírat či zakončovat některým ze symbolů -, _ . ° % či k tomu ještě měnit písmena na čísla – vždy podle nějakého kódu. Pozor, ne všechny stránky ovšem heslo se speciálním znaky povolují.

A kam si hesla ukládat?

Než lepit hesla lepicím lístečkem na monitor (náš národ má naději, můj bleskový průzkum mezi žáky ukázal, že toto kvůli rodičům nedělá nikdo), zapisovat si je do nějakého tajného deníčku a ten hluboko ukrývat někde spolu s cestovním pasem mezi ponožkami či heslovat wordovský nebo excelový dokument, raději jsem se poohlédl po nějakém „ucházejícím“ správci hesel.

KeePass, aneb Jedno heslo vládne všem, …

KeePass je multiplatformní a snadno ovladatelný správce hesel. Můžete si jej nainstalovat jak do stolního počítače, tak i využít přenosné verze a instalovat jej na svůj USB flashdisk.

O bezpečnost se (snad) člověk nemusí bát, protože podle autorů softwaru šifruje KeePass svoji databázi uznávanými algoritmy Advanced Encryption Standard (AES alias Rijndael) a Twofish.

…jedno všechny váže…

Všechna hesla uložená v zašifrované databázi jsou zabezpečena jedním přístupovým „master“ heslem – které jediné si ovšem musíte zapamatovat. (Naprosto jasná poznámka, pravda. Vězte tedy, že se mi podařilo vytvořit si tak vynikající heslo, že jsem jej podvakrát zapomněl – a musel svou databázi budovat znovu.)

Pokud jste na tom obavami o bezpečnost stejně, ehm, jako já, velmi pravděpodobně oceníte možnost zabezpečit vstup do databáze nejen pomocí „hlavního“ master hesla, ale také prostřednictvím „key-file“ souboru, který si můžete uložit třeba někam na flashdisk. (Záměrně používám anglické názvy, kdybyste si nechtěli instalovat češtinu.)

jedno všechny … rozdělí do skupin.

Po vytvoření nové databáze vám program sám nabídne několik logických skupin, do kterých si můžete svá hesla roztřídit. (Osobně však využívám jen některé, např. do správy hesel k bankovním účtům bych se asi vážně neodvážil.)

Vedle hesel k různým účtům v internetových komunitách hodně oceňuji zejména možnost spravovat registrační klíče k různým programům. Jinými slovy, kdo musel někdy instalovat programy na nepropojené – a často ani na internet nepřipojené počítače, ví, o čem mluvím.

Při zadávání nové položky (stačí kliknout na pravý panel pravým myšítkem, z menu vybrat možnost „Add Entry“ a potom už jen zadat název hesla (Title), uživatelské jméno (Username) a buď zadat nové vlastní heslo (Password), nebo využít předem vygenerovaného (v mém případě se vždy nabízí 104 bitové) hesla. Poznámky občas využívám s registračními klíči – některé školní záležitosti mají např. omezenou dobu a je nutné je obnovovat.

Další šikovnou funkcí je vyhledávání hesel v databázi pomocí vyhledávacího okna. Dejme tomu, že přijdu do své oblíbené kavárny, kde se nabízí několik bezdrátových sítí. Než bych se složitě proklikával do patřičné kolonky, stačí zadat název sítě do vyhledávacího pole – a je vystaráno.

Asi jsem měl dopředu upozornit na to, že jsem jiný správce než KeePass nepoužíval. Možná příliš důvěřuji komunitě okolo Lifehackeru, která jej svým hlasováním označila jako „nejoblíbenější“ nástroj pro tento úkol.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru