Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Brainstorming Nirvana

By on 22. 6. 2009 in Rozvoj with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Sebevědomým sloganem je uvozena řada screenshotů na oficiálních stránkách společnosti Zengobi, resp. jejího produktu Curio. Po překladu do češtiny se nám název aplikace promění ve zvlášnost, raritu a v neposlední řadě ve vzácnost. Všechny významy mají jedno společné, upozorňují uživatele na to, že budou mít co do činění s „kouskem“, který se v jejich softwarové výbavě bude jednoznačně vyjímat.

Proč Curio?

Ačkoliv hned na úvodní stránku produktu zdobí odkazy na pozitivní reference, přiznávám, že jsem se o Curio nezačal zajímat na základě jakýchkoliv článků a pozitivních ohlasů získaných z internetu. Důvody byly prosté – chtěl jsem nalézt aplikaci, která mi dopomůže vytvářet myšlenkové mapy intuitivně a s radostí tak, abych v jejich účelnost více věřil. Mé dosavadní zkušenosti byly opačné a proto jsem se vydal na cestu průzkumníka webovými ostrůvky. A při té příležitosti poznal Curio.

Design aplikací hraje v mém rozhodování vždy podstatnou roli a Curio, vytvářeno výhradně pro platformu Mac OS X, hezky pracuje se všemi grafickými prvky, které dobře znám z dílny Apple. Po zhlédnutí obrázků a ukázkového videa jsem trial verzi stáhnul a přišlo…

…naprosté okouzlení!

Aplikace od Zengobi ví, co to je intuitivnost, a ví, že vytvářet myšlenkové mapy musí být co nejjednodušší a nejrychlejší. (Když k tomu připočtu zajímavé nadefinované styly a obrovskou možnost, jak si grafiku upravovat sám, pokud bych potřeboval..) Do té doby jsem s myšlenkovými mapami nebyl zrovna kamarád a tento vztah mi Curio během jednoho dne dokázalo otočit o 180 stupňů!

Během dvou dnů jsem vytvořil zhruba pět košatých map, které značně ulevily mému mozku a posunuly několik projektů směrem k efektivnější realizaci. To vše s pocitem lehkosti, kdy jsem se nemusel vůbec soustředit na to, kam mám kliknout, co označit, co přetáhnout… Vystačil jsem si prakticky s trojicí tlačítek na klávesnici a myšlenky tak měly průchod.

Až když jsem si vypracoval to, nad čím jsem již delší čas mával rukou (nechtělo se mi s tím moc hnout), ke své spokojenosti, začal jsem zkoumat, co Curio ještě umí. A zjistil jsem, že…

…k hranicím ani nedohlédnu.

Když jsem si procházel vizuální ukázky toho, k čemu lze ještě program využít, pomalu jsem začal mít pocit, že ke své práci teď budu mít Curio asi neustále spuštěné. Jen pro představu – lze v nich vlemi zajímavě komponovat obsah novin, v mém případě ale také filmového časopisu a disertační práce. Curio ale pomůže i při výrobě školních zápisků a přípravě na prezentaci (mimochodem, ze všeho lze v programu udělat prezentaci).

Grafické úpravy skýtají pestrou hru s podklady, můžete ale jednoduše převést myšlenkovou mapu do textového seznamu (a naopak), přímo v programu vyhledat obrázky (speciální vyhledávač hledá materiál skrze několik specializovaných online vyhledávačů), vkládat je do diagramů či zvlášť. Do prezentace můžete umístit i okno „internetu“, se stránkou, kterou pak můžete přímo v prezentaci procházet, rolovat. V Curiu lze také přímo nahrávat audio a videopoznámky, napojit se na svůj EverNote účet a využívat vlastní poznámky a soubory jak z EverNote, tak i z počítače.

Management
Potěšily mě také funkce, které z připravených podkladů/map vytvoří i něco na způsob projektového managera. Dílčí části můžete totiž doplnit o možnost určení termínů, od kdy do kdy má být daný krok realizován, hezky vizuálně ztvárňovat to, z kolika procent je daný krok už hotový. A opět – i zde lez připojovat URL odkazy, poznámky, přímo soubory a také lidi z adresáře, kteří za daný krok/projekt zodpovídají.

V Curiu je i možnost tagování a lze si navolit i „kategorii“ GTD. Prostě jedna radost.

Management ale nemusí být založen jen na barevných stránkách, grafech či mapách, Curio nabízí několik šablon k vytvoření podkladů, jako třeba produkční příprava výroby audiovizuálního díla. Vše lze ale jednoduše editovat a neomezovat se jen na šablony, Curio vám dává skutečnou svobodu a své tipy nabízí pouze jako inspiraci a odrazový můstek.

Vstřícný je program i k exportování, s různými nastavením můžete převést svůj materiál do PDF nebo třeba JPEG.

Odzkoušet a koupit?

Firma Zengobi umožňuje program zkoušet celých šedesát dní, což vám dává šanci se s aplikací dostatečbě obeznámit a sžít. A když už vás program ze svého objetí nepustí, můžete si jej koupit buďto ve standardní verzi (bez několika vymožeností, včetně GTD, určitých šablon, zaheslování apod.) za 99 dolarů, nebo si 50 dolarů připlatit za Pro verzi.
Ať už se rozhodnete tak či onak, věřím, že pro vás Curio připraví příjemné a inspirativní chvíle. A bude zajímavé, když ke komentářům k tomtu článku budete sdělovat své dojmy a zkušenosti (aspoň z) trial verze.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru