Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Záchrana v podobě hlasové poznámky

By on 1. 5. 2009 in Nástroje with komentářů 6
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Odkládání nápadů, úkolů a vůbec jakýchkoliv poznámek, s nimiž budeme později pracovat, mimo paměť patří mezi pilíře mnoha metod ke zvýšení produktivity, resp. efektivnosti – GTD nevyjímaje. Schránka představuje stěžejního pomocníka, a proto je potřeba si zvolit nejen její správnou podobu/formu, ale také si na ni zvyknout a doslova s ní žít.

Mnohým však nevyhovuje neustálé zapisování. Buď používají blok, který se jim ale čas od času zapomene doma/v práci, nebo elektronický zápisník – mobil. Ten sice mají u sebe, ale ne každý rád „vyklepává“ své poznámky, jsou-li delší. Efektivnost schránky tak dostává trhliny, neboť se nám do ní nechce věc poznamenat.

A když teď nebudeme brát v potaz GTD, zůstávají nám případy, kdy si nepotřebujeme zaznamenat úkol, ale souvislý text, myšlenku. Nemusíme být přímo spisovatelé a básníci, stačí třeba, když při cestování (či procházce lesem) uvažujeme nad zněním firemního dopisu či nás napadne originální přání babičce k narozeninám. V tuto chvíli si zapisovat celý text představuje obtíž. Nápady se ale mohou, dříve než dorazíme k dopisnímu papíru či mailové schránce, velmi snadno odebrat do říše zapomnění.

Řešení je velmi prosté, vyžaduje však elektronický přístroj. Vzhledem k tomu, že snad každý z nás vlastní mobilní telefon a už většina z nich má možnost hlasového záznamu, nepředstavuje tato podmínka žádnou obtíž. Stačí si do ruky vzít mobil a začít hovořit. (Při řízení vozidla, nebo zkrátka pro získání pohodlí, nabízí se hands-free).

Hlasová poznámka by měla mít také svoji formu, aby se vám v nich lépe orientovalo. Rozhodně je cestou k zbytečnému chaosu to, když několik myšlenek, které se sebou nesouvisejí, nahrajete jako jednolitý záznam. Efektivnější způsob je nahrát si poznámky, a k pozdějšímu třídění pomůže, namluvíte-li si na jejich začátek „označení“. V podstatě by šlo o obdobu tagování a přiřazení k projektu. Před zaznamenáním přání babičce si tak můžete říct klíčová slova: přání k narozeninám, babička, dopis. Poznáte poté účel záznamu, komu je směřován a co k zrealizování úkolu budete potřebovat.

Pokud jedete autem a jde vám o zaznamenání sledu úkolů, bylo by asi riskantní a zbytečné, abyste neustále narušovali své soustředění nastavováním nového záznamu. V tomto případě je vhodné, abyste si své poznámky nahráli pospolu a jako pomocník poslouží právě ono tagování.

Co se týče nástrojů, není potřeba nějaké speciální aplikace, postačíte si klidně s obyčejným záznamníkem na mobilu. Nicméně, chcete-li něco efektivnějšího a vlastníte-li iPhone, neměli byste váhat a stáhnout si do svého telefonu free aplikaci Evernote.

O Evernote se napsaly už vagóny literatury, stačí jen podotknout, že volba hlasové poznámky je zde velmi rychlá, lze ji otagovat a hned sesynchronizovat se svým účtem na serveru. K hlasovým poznámkám se tak snadno dostanete odkudkoliv. Můžete dokonce zanechat namluvený text takto na serveru a dát přístup pro někoho, kdo jej bude potřebovat s ním dále pracovat. Není problém, aby si jej odtud poslechl. Pochopitelně se ke svým poznámkám můžete dostat i z desktopové aplikace na svém počítači.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru