Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Postav dům, zasaď strom, založ blog

By on 9. 5. 2009 in Témata with komentářů 9
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

S myšlenkou založit si vlastní blog jsem koketoval dlouho, ale vždy mé konečné rozhodnutí nakonec podlehlo obavě, že mi psaní sebere z mého času příliš velké sousto. Blog se mi zkrátka zdál něco jako přepych a v neposlední řadě dost neefektivní záležitostí. Skepse pramenila z toho, že si stejně budu psát nakonec jen pro sebe či případně pro pár přátel. Lze pak blogování chápat jinak než jako ztrátu času?

Nyní si myslím už něco zcela jiného. S časem sice bojuji neustále (ale kdo ne?) a stále ještě nemám svůj mladičký blog zaběhlý natolik, abych s čistým svědomím řekl, že mu věnuji pravidelnou dávku ze své kreativity a pracovního harmonogramu. Radikálně jinak jsem však začal vnímat povahu blogu v rámci produktivity práce. Jeho správa nás totiž může leccos naučit.

Výhoda č. 1

Naplňování blogu obsahem nás nutí přemýšlet nad našimi zájmy a znalostmi. Pokud tedy blog není čistě postaven na tom, že zveřejňujeme své zážitky z uplynulého dne/týdne apod., ale snažíme se, aby měl i nějakou výpovědní hodnotu. Každý blogger tak často stojí před otázkami, o čem psát, jak to poddat a zda toto vše dokáže/má na to předpoklady

Blog tak může plnit funkci jakési seberevize, zjišťujeme, kterým směrem se ubírá naše vnímání světa, jak do sebe vstřebáváme informace a jak s nimi pracujeme. A pochopitelně, jak do toho všeho dokážeme vměstnat svůj osobitý vklad – přidanou hodnotu. Zkušenosti, názory, invenci.

Starat se o obsah blogu nás navíc nutí mentálně nestagnovat – a tedy číst tematicky vhodné články a knihy (a to i z cizích jazyků, což zase podporuje/motivuje naši snahu se cizím řečím lépe naučit), vyhledávat informace a nové poznatky. Navíc se takový blogař musí rozhlížet po „blogovém poli“, zda někdo o tomtéž nepíše mnohem lépe, popř. kde jsou jaké rezervy.

Výhoda č. 2

Úzce souvisí s první výhodou, neboť se dotýká stanovení koncepce. Kvalitní blog by totiž měl mít svoji vizi. A od schopnosti stanovit vizi svého blogu je krůček k schopnosti utvořit si vizi svých dalších činností, popř. dokonce i osobního života. (Může jít, jak píše David Allen, o několik kategorií, a bohatě stačí, když nám blog dopomůže k vizi na následující 1-3 roky.) Vše dokonce může hezky koeexistovat, neboť blog často vychází z prioritních zájmů pisatele, má mnoho co do činění s jeho dalšími projekty (a prací), nebo mu může dopomoci k získání patřičného pracovního místa.

Výhoda č. 3

Aby blog žil a neskomíral, je pochopitelně potřeba o něj pečovat a pravidelně jej aktualizovat texty. Právě zde bychom si mohli myslet, že jde o ztrátu času, ale naučit se pravidelnému psaní patří mezi druh sebekázně. Donutí nás to zapracovat nejen nad projektem „BLOG“, ale s největší pravděpodobností i nad ostatními našimi projekty. Plynule se tak dostaneme ke správě svého plánu, času. Zjednodušeně řečeno: díky blogu se můžeme velmi snadno setkat s problematikou time-managementu, což nám pomůže pak i při práci nad jinými projekty.

Výhoda č. 4

Pokud se na blog „zavěsí“ komunita podobně smýšlejících lidí, výměnou či konfrontací názorů, informací a zkušeností vám pomůže efektivně obohacovat/revidovat vaše zvyklosti.

Výhoda č. 5

Blogování může být efektivní nejen v případě získávání kontaktů, ale také přímo pracovních příležitostí a pochopitelně i finančního zisku. Vaše zájmy, chuť se o ně podělit nemusí nutně vynášet peníze (reklamou, PR články aj.), může jít o nemateriální bohatství – čili o budování své pozice a jména.

Jaké máte zkušenosti s blogováním a uvedenými výhodami vy? Máte další výhody? Nebo naopak seznam negativ? Podělte se o své zkušenosti a názory?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru