Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak vypadá můj vyladěný Firefox?

By on 2. 5. 2009 in Nástroje with komentářů 8

Nemám nic proti Internet Exploreru. V posledních testech ten nový dopadl ve srovnání s ostatními prohlížeči velmi dobře. Přece jen ale oceňuji – asi jako každý uživatel PC, který ví, že PC bez doladění nerozhýbá – možnost dodávat si vlastní add-ony. A že jich není málo.

A právě to – ve srovnání IE 8 s Firefoxem – oceňuji. Nepotřebuji mít integrovanou čtečku. Rozhodně si nebudu ukládat záložky do prohlížeče. A stejně rozhodně nebudu pomocí prohlížeče odebírat kanály RSS. To není můj styl. Od prohlížeče požaduji jedno: abych si jej mohl přizpůsobit k obrazu svému.  Bez čeho si tedy svůj Firefox nedovedu představit?

BetterGmail 2

BetterGmail 2 tvoří soubor 25 greasemonkey skriptů sestavený Lifehackerem, které vylepšují prostředí již tak skvělého Gmailu.

Pomocí aplikace si například můžete zobrazovat počet nepřečtených zpráv před názvem záložky či přímo se vám jejich počet objeví jako malé číslo přímo na Gmail faviconu. Díky dalšímu prvku vidíte již při otevření zprávy podrobnosti uváděné v záhlaví e-mailu. Jiný script zase pomocí ikony zobrazí typ přiloženého souboru. A pokud patříte k fanatickým tvůrcům filtrů, jistě oceníte snadný přístup k nastavení filtrů jen pomocí odkazu na záložce zprávy.

Download Statusbar

Jestliže se řídíte metodou GTD, zdravý rozum téměř vždy zavelí seskupovat podobné aktivity do jedné doby, kdy se jim budete věnovat. Tak i já mám ve svém seznamu dalších kroků kontext @braindead-online, kam si ukládám odkazy na zajímavé podcasty či soubory, které si chci k prostudování stáhnout.

I stahování chci ale mít pod kontrolou a to DownloadStatusbar umožňuje. Převede správce stahování (který se běžně objevuje ve vyskakovacím okně) do lišty a pomocí teploměru zobrazuje stav stahování. Přes teploměr můžete stahování snadno ovládat: pozastavit, zastavit a uložit pro dokončení při dalším spuštění prohlížeče, ukončit, soubor odstranit z disku či přímo spustit.

Feedly

Nedávno objevená čtečka RSS, která udělá z vašich výstřižků jednoduše vypadající stránku „časopisu“. Doplněk feedly komunikuje jak s Twitterem, tak s GoogleReaderem – a vzhledem k tomu, že patřím k minimalistům co do počtu schránek, nemůžu si jako uživatel obého přát nic víc.

Del.icio.us bookmarks

Vzhledem k tomu, že se pohybuji na x-různých počítačích, není co do správy záložek a odkazu jiné vyhnutí než používat on-line správce. Delicious.com používám více jak 4 roky (víceméně od okamžiku, kdy se tento nástroj objevil) a jsem s ním maximálně spokojený.

Výhod delicious add-onu je hned několik. Pomocí ikon budete moci svůj účet na „deli“ k ovládání přímo v nástrojové liště. Ctrl+B zase otevře panel záložek-tagů, které jste si v deli nadefinovali. Podobně užitečně funguje také odkaz „Přidat do Delicious v menu pod pravým myšítkem. Po instalaci se vám také objeví malá lišta v dolní části okna prohlížeče, díky níž můžete sledovat činnost vašich přátel v síti „delicious“ či přímo otevřít nové odkazy, které vám přátelé zaslali k přečtení.

PDFDownload

PDFDownload instaluji do všech počítačů, na kterých pracuji – a skoro bych řekl, že je to vždy první nainstalovaný doplněk vůbec. K čemu se hodí?

Jak vypadá klasický výzkum tématu na webu?

  • Vygoogluji téma (kdy často do podmínek vyhledávání zadávám oblíbený „google-hack“ filetype .pdf)
  • Zobrazí se milion sedm různých odkazů.

A nastupuje PDF toolbar, který umožňuje zobrazit PDF soubor jako html – takže jej snadno očima proskenuji, aniž bych se pouštěl do podrobného čtení. Tento krok by totiž zcela jistě zastavil fázi sběru dat neefektivním studováním – a je mi jasné, že bych se velmi rychle „unavil“ a přestal hledat další užitečné informace. Raději si soubor stáhnu, aniž bych musel lovit „Uložit cíl jako …“ v menu pod pravým myšítkem.

Pomocí PDF Toolbaru snadno eliminujete „podezřele“ vypadající odkazy, které vedou např. k pozvánkám na různé konference – a které neobsahují žádná užitečná data. V okně add-onu navíc můžete jeho chování upravit. Poslední funkci – uložit stránku jako pdf ovšem příliš často nepoužívám. K ukládání jiných dat používám užitečnější

GoogleNotebook /Zápisník Google add-on

Překvapilo by mě, kdybyste jako uživatelé skvělého on-line Google zápisníku o tomto add onu nevěděli.

V dolní části obrazovky prohlížeče se vám objeví odkaz, který umožní otevřít Zápisník ve vyskakovacím okně. A z tohoto okna jej můžete kompletně spravovat.

Do menu pod pravým myšítkem se navíc přidá odkaz „Toto poznamenat“, kterým označenou část stránky uložíte rovnou do zápisníku se všemi náležitostmi, jako je datum uložení a také odkaz na zdroj. Pakliže máte otevřené okno Zápisníku, můžete u nově uložené položky snadno dodefinovat tagy.

TinyUrl Creator

TinyURL jsem začal hojně využívat v okamžiku, kdy jsem se pustil do tweettování.
Hlavní okno add-onu se nachází v záložkách a nabízí to stejné, co zvládnete pouhým najetím myši aktivovaného linku – převede jej do podoby malé url.

Twitterbar


Twitterbar
promění pole adresy v tweetovací pole. Stačí do nového okna naťukat zprávu, které chcete vložit na váš profil, kliknout na „t“, zkontrolovat délku postu a zprávu do twitteru uložit
A patříte-li ke skalním „tweetařům“, určitě se podívejte na přehled dvaceti nejzajímavějších Twitter add onů.

Jaké doplňky používáte vy?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru