Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

iPhone prokletí – 4 kroky, jak se ho zbavit

By on 19. 5. 2009 in Nástroje with komentářů 8

I když je internet v mobilu skvělá věc a přináší netušené možnosti, lehko se může stát, že pocítíte i jeho odvrácenou stranu. Závislost. Projevuje se tak, že musíte každých pár minut kontrolovat email, Twitter, Facebook nebo RSS čtečku, jestli náhodou není něco nového.

Může se zdát, že se nejedná o nic závažného, navíc můžete alespoň bryskně odpovídat a jste všeobecně „v obraze“, ale negativa jsou mnohem závažnější. Každým zkontrolováním emailu ztrácíte drahocenné sekundy a minuty a velkou část soustředění. Pokud zkontrolujete email během rozdělané práce, nebo třeba během řízení auta, ztrácíte soustředění a navrátit se zpět do stavu maximální koncentrace chvilku trvá. Čím náročnější byla práce, které jste se věnovali, tím déle bude návrat k ní trvat.

Kontrolování emailu není žádoucí, ani když se na první pohled žádné činnosti nevěnujete. Při procházce se psem alespoň vyplníte zabitý čas, můžete si říkat. Ale i když se může zdát „zabitý“, čas strávený v přírodě (nebo kdekoliv mimo dosah online světa) je velmi cenný. Během něj můžete důkladně přemýšlet o rozdělaných projektech či jiných věcech a z běžné procházky se může vyklubat dokonce procházka navýsost kreativní.

Zbavte se závislosti!

Mám pro Vás ale jednoduchý návod, jak se závislosti zbavit, budete potřebovat jen trochu sebedisciplíny a vůli závislost zničit.

1) Uvědomte si, že jste závislí

Pozorujte, kolik drahocenného času strávíte neproduktivním kontrolováním emailové schránky, který byste jinak věnovali práci na tom, co Vás skutečně baví. Třeba psát články pro MítVšeHotovo.

Samozřejmě nemusíte získaný čas věnovat jen pracovním aktivitám, zkuste trávit více času s rodinou a svými blízkými. Určitě to ocení. Navíc Vás, na rozdíl od emailové schránky, mají rádi.

2) Stanovte si limity

Když si uvědomíte, že Vám závislost škodí, můžete se jí začít pomalu zbavovat. Doporučuji si stanovit určité limity pro kontrolování emailu, třeba každou celou hodinu.

Pokud jste nyní kontrolovali email každou čtvrthodinu, bude to čtyřnásobné zlepšení! Ale pokud si až tolik nevěříte, můžete zvolit interval kratší, třeba půlhodinu.

3) Limity postupně zvyšujte

Pokud už jste si navykli, že email můžete kontrolovat každých (doplňte Vámi zvolený limit) minut, přistupte k třetímu kroku – limit zvyšte. Nestanovujte si ale hned heroické cíle, stačí pozvolný postup správným směrem.

Když se každý týden zlepšíte o půlhodinu, za měsíc je téměř po problému.

4) Užijte si získaného času

Kdybyste získaný čas strávili jen sezením v koutě a koukáním do zdi, byla by to zbytečná námaha. Získat čas je jen polovina úsilí, musíte také vědět, co s ním chcete provést.

Doporučuji se věnovat důležitým věcem, třeba čtení, hraní s dětmi, práci, kterou milujete, plánování, nebo osobnímu rozvoji. Pozitivní účinky budou nepřehlédnutelné.

Setkali jste se někdy s podobným problémem? Jste také na mobilním internetu závislí? Přejdete na „odvykací kúru“?

Pavel Králíček

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 8

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Jaroslav Hruska napsal:

    Dekuji za skvely clanek, kde se v leccems poznavam.

    iPhone je skutecne zarizeni, ktere svadi k tomu s telefonem stale neco delat.
    Nedavno jsem testoval HTC Trophy 7 na Windows Phone 7 a pak HTC Desire na Androidu, ale jaksi jsem si uvedomil, i kdyz jsem si vse nastavil jako na iP, ze me u techto 2 zarizeni nelaka tolik stale neco cist a zapisovat jako na mem iP4.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru