Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

TreeSheets – nový přístup k tvoření lineární databáze

By on 1. 4. 2009 in Nástroje with komentáře 2

Vedete si svou databázi pomocí softwaru podobnému Poznámkovému bloku, třeba v Notepadu++, WikiPadu nebo (v dnes už nevyvíjeném ale skvělém) KeyNotu?  Pokud ano, mohl by vás zajímat software TreeSheets s obdobným přístupem – ale mnohem zajímavější funkcionalitou při sbírání záležitostí.

Databáze v TreeSheets začíná jako obyčejná tabulka. Na rozdíl od dlouhatánského seznamu jednotlivých položek však dovede TreeSheets vnořovat poznámky jednu do druhé (vkládat tabulku do buňky) a tím budovat hierarchickou strukturu jak horizontálně, tak vertikálně. Může tedy posloužit i jako nástroj pro brainstorming a následně pak usnadní další rozvíjení myšlenek a případně jejich převod do struktury dalších kroků.

Jak už jsem zmínil, program uspořádává vaše poznámky do stromové struktury pomocí do sebe vnořených dalších tabulek. Čím nižší úroveň tabulky, tím je tabulka menší a celá databáze přehlednější. Stačí ale označit potřebnou „buňku“ a jedním pootočením kolečka myši zazoomujete na aktuální úroveň.

Zkoušel jsem vkládat do buňky další a další tabulky (klávesou INS) a editovat je, ale když jsem se dostal na úroveň 15, přestalo mě to bavit. Začínáte sice jako v klasické excelovské tabulce, ale čím hlouběji klesáte, tím více se zdá program užitečnější.

Několik poznámek

  • Vkládání obrázků funguje bezchybně, jediný problém způsobuje jejich velikost. Vložený obrázek nemůžete nijak upravit, takže pokud náhodou vložíte něco rozměrově většího, ovlivní tento obrázek výšku celého řádku – a tím trochu uškodí databázi na kráse.
  • Do tabulky můžete samozřejmě vkládat hypertextové odkazy a otvírat je přímo z TreeSheets pomocí klávesy F5.
  • Ani na slabším laptopu (Win XP) jsem neměl žádné potíže s rychlostí, ale troufám si odhadnout, že se dostaví, jakmile se databáze rozroste.
  • Ovládání programu je snadné a myslím, že jej zvládne každý člověk s minimální znalostí angličtiny.

TreeSheets (beta) na mě zapůsobil a pokud stále hledáte nástroj na vedení své databáze, možná bude tím řešením. Nezanedbatelnou výhodou bude i to, že se jedná o freeware.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru