Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Todoist – už ani nečekané překvapení

By on 23. 4. 2009 in Nástroje with komentářů 8
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Konkurence mezi online aplikacemi na vedení seznamů je více než tvrdá. Každá „novější“ aplikace musí o své místo bojovat s matadory, kteří se na poli uchytili dlouho před nimi. A mezi těžké váhy – o které se u nás ovšem příliš nemluví – patří podle různých zmínek na různých místech webu i Todoist.

Podle komentářů, na které jsem během dvou let existence narazil, nasbíral Todoist velkou řádku uživatelů. Překvapivě se mezi nimi objevují i přeběhlíci z RememberTheMilk. Člověk by přitom řekl manažer seznamu jeden jako druhý. A tak vzhledem k tomu, že mě RTM vůbec neoslovilo (jinými slovy, logo krávy mi jako motivace opravdu nepřijde), k Todoistu jsem přistupoval s možná až nezdravě velkým očekáváním. (Abych nevinil jen ubohého přežvýkavce, neoslovila mě ani grafika uživatelského rozhraní RTM).

Vychloubá-li se aplikace integrací Gmailu, asi by měl člověk toto propojení vyzkoušet – nač přece kupovat zajíce v pytli. Ač nerad, přece jen jsem se nakonec GoogleAccountem nalogoval.

Minimalistův sen

První dojem: absolutně skvěle jednoduché prostředí. Skoro by se dalo říci minimalistův sen. Čistá, bílá plocha, nikde žádné složitě blikající upozornění, nikde žádné zbytečné záložky. Nada, nic. Začíná to výborně.

Oblast-projekt-podprojekt

Místo oblasti zodpovědnosti jsem si založil projekt, přidal druhý (se stejnou barvou), rozklikl nabídku pod šipkou – s cílem přesunout onen druhý „recenze Todoist“ jako součást úkolů projektu (oblasti) Melvil – a nic.

Rozbalovací nabídka působila stejně minimalisticky, jako celé prostředí. Hu, to nejde vést projekty jinak, než jako jednotlivé? Prvotní nadšení začalo vyprchávat. Co na tom lidi tak láká?

Co úkol jako podprojekt?

Možná to tedy bude práce s úkoly v rámci projektu. Vkládám první a druhý úkol – s tím, že systém přechytračím a budu si vést úkoly (a jejich podúkoly) jako projekty. Leč snahu úspěch nekorunoval. Místo položky jako subtask či indent se na mě šklebilo stále stejně jednoduché menu. Co se lidem na té aplikaci líbí? Že by tak vychvalovaný software tyto elementární věci vážně neuměl?

Návod je poslední možnost, jak uvést dané zařízení do chodu

Chvíli jsem tápal a poté je se rozhodl nakouknout do návodu. Třeba tam o tom něco bude? Otevřel jsem link – a začaly se dít divy.

Série pěti videotutoriálů rozprášila veškeré mé pochybnosti stejně dobře jako salva kartáčových střel zkosí útočící pěchotu. Tohle všechno to umí? Odsunutí úkolu jen pomocí Ctrl + šipka? Anebo pomocí té malé šipečky, která se objeví, když člověk úkol edituje? Vždyť té jsem si vůbec nevšiml!

Přiznávám se, začal jsem se kochat. Abych to zkrátil, s Todoistem jsem si hrál víceméně celý den.

A když jsem si všiml, že existuje i referenční příručka plná různých klávesových zkratek či různých tipů na formátování textu nebo ovládání pomocí mobilu, začal jsem si říkat, zda příliš mnoho minimalismu není někdy na škodu.

Do návodů k aplikacím se totiž obvykle nedívám, to už by se vážně muselo stát něco významného. Ale vzhledem k tomu, že mě dnes ráno kontaktoval jeden čtenář, který chtěl doporučit nějaký online správce úkolů, chtěl jsem se na aplikaci podívat o něco podrobněji. Jinak bych se nebyl do návodu vůbec podíval.

Čím si mě Todoist získal?

Todoist.com se nabízí ve dvou základních verzích – free a placené, kdy placená verze stojí $3/měsíc a ve srovnání s verzí zdarma nabízí – alespoň podle stručného shrnutí – jen minimum funkcí navíc.

Co můžete v Todoist dělat?

•    úžasně jednoduché, ale přitom elegantní rozhraní,
•    uspořádat projekty a jednotlivé úkoly pomocí Ctrl+→ a dalších klávesových zkratek,
•    měnit úkol na poznámku předchozího úkolu (pomocí * se poznámka se zobrazí bez zaškrtávacího políčka),
•    text poznámky snadno formátovat (čehož v MonkeyGTD využívám hodně),
•    jednoduše přidávat úkolu termín splnění (stačí naťukat datum, jen tom pro úkol s datem dalšího dne či si nadefinovat vlastní zkratky),
•    definovat pro jednotlivé úkoly štítky,
•    přesouvat položky pomocí funkce „drag&drop“,
•    přidělovat úkoly prioritám pomocí !p a patřičného čísla,
•    nastavit připomínky a data splnění jednotlivých úkolů,
•    třídit pomocí aktuálních termínů či priorit,
•    otevřít v sidebaru pomocí firefoxového add-onu,
•     a další.

Jediné, co mi trochu vázlo, je přímé propojení s Gmailem. Jak ve Firefoxu 3.0, tak v Internet Exploreru 8 se mi vyskakovací okno zobrazovalo s chybou. Ať jsem dělal, co jsem dělal, funkci se mi rozchodit nepodařilo.

Rozsudek

Hledáte-li čistě online aplikaci s jednoduchým ovládáním a příjemně jednoduchým vzhledem, dále už hledat nemusíte. Todoist.com vaše potřeby zcela určitě uspokojí. Kdybych neměl přístup ke GoogleTasks, sám bych si ji jistě vybral.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru