Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

O nápadech

By on 18. 4. 2009 in Rozvoj with Počet komentářů: 1

Baví vás učit se neustále něco nového? Sršíte energií, když můžete zkoumat nové možnosti? Když zahlédnete nějakou bariéru, musíte ji zbourat a podívat se, co leží za ní? Omezují vás vymezené hranice?

A co nápady? Bombardují vás? Probouzíte se v noci a se zalepenýma očima šmátráte po tužce, abyste si zapsali řešení problému nebo nový nápad? A potom v propoceném pyžamu sedíte  u počítače, chvějete se nadšením a nedočkavostí a místo spánku experimentujete a měníte nehmotné myšlenky představ do zvládnutelných vizí a kroků? Je pro vás selhání jen další výzvou k novým pokusům?

Pokud jste alespoň na polovinu otázek odpověděli kladně, velmi pravděpodobně vás dříve nebo později někdo obviní, že jste kreativní člověk.

O tvořivosti se tvrdí ledasco. Jedni odborníci tvrdí, že je to vlastnost od narození daná a ve výsledku neměnná. Jiní prohlašují, že je možné ji pomocí vhodných technik postupně zdokonalovat. Nechť si odborníci dlouhodobě zkoumají a prokazují svá stanoviska na vědeckých konferencích. Koneckonců, mají na to právo. Ono totiž strašně moc záleží na tom, jak vlastně vnímáte pojem tvůrčí činnost.

Pro mé skromné životní potřeby stačí definice kreativity z pera jednoho z nejznámějších odborníků na poli rozvoje kreativity lidských zdrojů a inovace firem sira Kena Robinsona. Ten za kreativní považuje proces, který staví na „originálních nápadech, jež mají hodnotu“ („the process of having original ideas that have value“) „Do schools kill creativity?„. A proto se spíše kloním k druhému stanovisku: tvořivost, respektive tvůrčí proces je možné kultivovat a do jisté míry i rozvíjet. Hodnotu dokáže přece vytvářet každý.

Aby měl člověk vůbec co rozvíjet, musí začít od samého začátku – od nápadu. Stejně jako organizovaní náplně práce a času, tak i práce s novým nápadem vyžaduje jistou dávku „organizovanosti“. Pokud trpíte podobným problémy jako ty popsané výše, nabízím několik – alespoň pro mě samotného – užitečných tipů.

Zapisujte si KAŽDÝ nápad

Nebojte se, nebudete první, kdo si zaznamenával své nápady. I dochované deníky geniálního Leonarda DaVinciho se krčí vedle mamutí sbírky přibližně 5,000,000 (přesně tak, pěti milionů) stran, které po sobě zanechal Thomas Alva Edison.

Noste tedy u sebe neustále něco, do čeho si nápady okamžitě poznamenáte. Index kartička, notýsek, deník, pda, schránka v mobilu – prostě cokoliv, co můžete okamžitě použít. Slovo každý je samozřejmě nadsázka. V průběhu dne si zapište každý nápad, který vám v daném okamžiku nechce sejít z mysli – a i když se může zdát v daném okamžiku nesmyslný. Nikdy nevíte, zda se vám později neodmění třeba coby iniciátor další série nápadů. (Pro upřesnění: iniciátor nejen „podněcuje“, pojem označuji i zařízení, které odpaluje atomovou bombu.)

O něco složitější je situace s nápady, kterým říkám „záblesky“. Obyčejně se objeví ve chvílích nejvyššího soustředění (např. u telefonátu s rodiči), jako kometa prosviští hlavou, zmizí a zanechají za sebou dokonalou spoušť – protože se onen zlomek vteřiny zdají být právě tím super možným nápadem, geniální myšlenkou či dokonce absolutně nejlepším možným řešením nějakého aktuálního problému. Jenomže situace člověku neumožňuje nápad si okamžitě poznačit.

Vzhledem k tomu, že třeba o hovorech s rodiči si člověk musí většinou vést záznamy, zkouším se střídavými úspěchy nápad „přikolíčkovat“ k nějaké myšlence ze sdělení, které se mi hrnou ze sluchátka do ucha. Úspěšnost nezapomenutí odhaduji na nějakých 35, možná i 40 %. Není to nic moc, ale vzhledem k tomu, že před tím jsem na víceméně všechny nápady úspěšně zapomínal (odhadem tak 90 %), 40 mi přijde jako hodně vysoké číslo. A podobných situací, kdy můžete myšlenku chvíli „přežmoulat“ a navěsit na nějaké místo, se během dne objeví bezpočet.

Vyhraďte si čas, kdy budete s nápady pracovat

To, že si nápad zapíšete, není konec. Pro nápad ve skutečnosti vše začíná. Hlava se pro daný okamžiku uklidní, o nápad přece nepřijde, je přece zapsaný, a vy se budete se moct znovu soustředit na to, co jste dělali. Nepočítejte ovšem s tím, že se vám nápady jen pohrnou, když s těmi „starými“ nebudete pracovat.

Vyhraďte si čas, v němž budete nápady rozpracovávat, přeformulovávat, upravovat nebo třeba jen hledat různé alternativy. Často mám pocit, že právě realizování starého nápadu jako by dodalo energii mysli, aby se stále poohlížela po něčem novém.

Dříve jsem si žádnou speciální dobu na práci s nápady nevytvářel a nechával vše více náladě. Jenže pod tlakem více úkolů se doba věnovaná rozvíjení nepříjemně smrskla. Čím dál častěji jsem se nachytával, jak rozvíjení nápadů odkládám jen proto, že musím hasit požáry. A nastal čas na změnu.

Zvykl jsem si vyhradit si na práci s nápady sobotní brzké ráno, kdy všichni doma ještě spí. (Pro představu, brzké ráno v mém případě znamená doba přibližně 4.30 – 6.30.) Jak už jsem psal,  zdá se mi, že není nic horšího, něž dělat jako první věc něco, co ode mě požaduje někdo jiný – a na co se vnitřně až tak moc netěším. Takže se nápady po krátkém nastartování onou „skutečně chtěnou“ aktivitou jen hrnou.

Zaveďte si BANKU NÁPADŮ

Největším pomocníkem se z mého pohledu stal v této oblasti MS OneNote. Vytvořil jsem si blok označený jako IDEABank a jednotlivé oddíly potom rozdělil podle oblastí, kterým se věnuji. Podobné uspořádání jsem míval také v době, kdy jsem k vedení poznámek používal Keynote. (A jen tak pro zajímavost, Dalibore, tento soubor NIKOMU NIKDY NEUKAZUJI, dokonce ani manželce.)

Styl práce s jednotlivými nápady se samozřejmě liší podle toho, o jaký typ či oblast se jedná – např. rozpracované nápady na projekty do školy, články na blog, nápady do hodin, články do jiných časopisů, zárodky nových seminářů, oblasti, o kterých bych se chtěl dozvědět něco více a podobně.

Pokud se jedná o projekty do práce, uspořádávám si je do myšlenkové mapy, kterou vkládám na jednu stránku OneNotu – co nápad, to stránka. Když mě v týdnu na dané téma něco napadne, ze schránky se tento nápad během večerního třídění stěhuje buď na stránku, nebo – pokud se jedná o promyšlenější část, rovnou do mapy.

Dříve jsem také hodně pracoval se složkou „_brainstorms“, v níž se objevovaly jednotlivé soubory s mapami ve FreeMindu a jejich přehled v excelovém soubor. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě průměrně „pracuji“ na více než 50 nápadech, složka se stala absolutně „nepřehlednou“ a samotné vyhledání trvalo příliš dlouho. Podobnou změnu také zažily nápady na články – místo jedné obrovské, a ve výsledku absolutně nepřehledné myšlenkové mapy nastoupilo několik oddílů ve OneNote. Podobné uspořádání si snadno dokážu představit i třeba v EverNote nebo jiném „databázovém“ programu.

Rozlište čas pro vytváření a analyzování nápadu

Tvořivosti neprospívá, když se v jeden okamžik nápad dále rozpracovává a současně analyzuje. Je to logické, není přece možné kritizovat a současně vytvářet naprosto neotřelá nebo nečekaná spojení.

Vyhraďte si tedy pomocí timeru čas, kdy se budete věnovat pouze analýze a převádění nápadů do dalších kroků potenciálních projektů. A nezapomeňte na složku Někdy/Možná. Nikde přece není psáno, že musíte nápad realizovat ihned.

Nikdy neříkejte „Nikdy to nevyjde.“

Všechno kolem nás, všechno, co děláme, je ve své podstatě jeden velký experiment. A experiment vedle „řízeného bádání“ znamená v jedné z definic i „nevyzkoušenou činnost s pochybným výsledkem“. O co můžete přijít než o trochu času (a bohužel možná i o trochu víc peněz)? Ale není draze zaplacené selhání tou nejlepší zkušeností?

Vzpomínáte si na onu otřepanou historku o Edisonovi a reportérovi? Jak se reportér Edisona ptá, jestli nemá pocit, že selhal, když mu nevyšlo už 2000 pokusů k vynalezení žárovky. A jak mu Edison (s úsměvem) odpoví, že naopak vůbec neselhal. Jen objevil 2000 způsobů, jak nevynalézt žárovku.

Čísla v předchozí historce nejsou jistá, mění se zdroj od zdroje. Jisté však je, že skvělé výsledky nepřijdou samy od sebe. Člověk jim někdy holt musí trochu pomoct. No, a někdy setsakramentsky hodně.

Toto je nová, zaktualizovaná verze článku O kreativitě a nápadech, který jsem před více než rokem uveřejnil na svém blogu. Doufám, že í když starý článek znáte, našli jste si v tomto novém něco užitečného.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru